Dowód osobisty dla dziecka w 2022 roku [POBIERZ WNIOSEK]

Planujesz wakacyjny wyjazd z dzieckiem za granicę? Czy pamiętasz o tym, że podobnie jak dorośli, tak i dziecko powinno posiadać ważny dowód osobisty lub paszport – w zależności od kraju, do którego się wybieracie? Poniżej znajdziesz aktualne informacje, jak w 2022 uzyskać dowód osobisty dla dziecka, gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty do niego dołączyć.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wniosek o dowód osobisty dla dziecka poniżej 12. roku życia składa się w dowolnym urzędzie gminy lub elektronicznie. W przypadku dziecka, które ukończyło już 12 lat, można to zrobić wyłącznie osobiście, stacjonarnie.
  • Do złożenia wniosku online konieczne będzie posiadanie profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub e-dowodu.
  • Dowód dla dziecka poniżej 5. roku życia jest ważny 5 lat, a w przypadku dziecka powyżej 5. roku życia - 10 lat.

Dowód osobisty czy paszport dla dziecka?

Który z dokumentów bardziej opłaca się wyrobić dziecku? Jeśli nie planujesz w najbliższych latach wyjazdów poza Unię Europejską lub kraje strefy Schengen, w zupełności wystarczy dowód. Gdy zastanawiasz się nad dalszymi podróżami, lepiej złóż wniosek o paszport. Do jego wyrobienia potrzebna jest jednak zgoda obojga rodziców, którzy muszą stawić się osobiście w urzędzie. W sytuacji, gdy o dokument wnioskuje jeden z rodziców, zgoda drugiego powinna zostać potwierdzona na piśmie, w obecności notariusza, konsula lub urzędnika punktu paszportowego.

Oba dokumenty – dowód i paszport – różnią się też opłatą. Wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka jest bezpłatne, paszportu – kosztuje w zależności od wieku 30 zł lub 70 zł. Nieco mniej zapłacą rodzice posiadający Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Sprawdź: Paszport dla dziecka 2022 [cena, wnioski, dokumenty]

Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka

Dowód osobisty dla dziecka wyrobisz w dowolnym urzędzie gminy. Aby złożyć wniosek, wystarczy obecność jednego z rodziców lub opiekunów prawnych – drugi nie jest zaś zobowiązany do wyrażenia zgody na piśmie. Jeśli jednak twoja pociecha ukończyła pięć lat, musisz zabrać ją ze sobą – jej obecność jest wymagana w czasie składania wniosku, ewentualnie podczas odbierania gotowego dokumentu (jeśli dziecko nie towarzyszyło ci podczas pierwszej wizyty w urzędzie).

Wniosek można złożyć także drogą elektroniczną, ale wyłącznie w przypadku dziecka, które nie ukończyło jeszcze 12. roku życia. Powyżej tego wieku bowiem dowody wydawane są z odciskiem palca i podpisem. Do złożenia wniosku przez internet konieczne będzie posiadanie profilu zaufanego na platformie ePUAP, podpisu elektronicznego lub e-dowodu. Można to zrobić bezpośrednio, wchodząc w ten link, a następnie klikając przycisk “Złóż wniosek”. Po zalogowaniu do Mój Gov wpisujemy wszystkie niezbędne dane oraz dodajemy załączniki (np. zdjęcie). Wniosek podpisujemy podpisem elektronicznym, profilem zaufanym lub za pomocą e-dowodu.

Sprawdź: Przewożenie dzieci w samochodzie. Czym grozi jazda bez fotelika w 2022? Wyższe kary za złamanie przepisów

Pobierz wniosek o dowód osobisty dla dziecka 2022 (pdf)

Aktualny (stan na rok 2022) wniosek o dowód dla dziecka możesz bezpłatnie pobrać poniżej. Wydrukuj, wypełnij i złóż w urzędzie gminy.

Pobierz: Bezpłatny wniosek o dowód osobisty dla dziecka

Dokumenty konieczne do wyrobienia dowodu osobistego dla dziecka

  1. Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka – otrzymasz go w urzędzie, możesz również pobrać powyżej.
  2. Jeśli dziecko posiada już inny dokument ze zdjęciem, np. legitymację szkolną lub paszport, będzie on potrzebny do wglądu.
  3. Dwa aktualne zdjęcia o wymiarach 35×45 mm (wysyłając wniosek w postaci elektronicznej, załącz plik z fotografią o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości poniżej 2,5 MB), wykonane na jasnym, jednolitym tle, w pozycji na wprost, wyraźnie pokazujące oczy. Dziecko powinno patrzeć przed siebie, mieć zamknięte usta, włosy nie mogą zasłaniać mu twarzy. Zasady te zostały złagodzone w przypadku w przypadku najmłodszych dzieci – jeśli maluch nie ukończył 5 lat, wystarczy, że patrzy do przodu, jego buzia jest odsłonięta, a sylwetka znajduje się na jednorodnym tle.
  4. Na żądanie organu: skrócony odpis aktu urodzenia, skrócony odpis aktu małżeństwa, poświadczenie obywatelstwa polskiego.
  5. Do wglądu: dowód osobisty lub paszport rodzica składającego wniosek.

Czas oczekiwania na dowód osobisty dla dziecka

Maksymalny czas oczekiwania na nowy dokument wynosi 30 dni, choć ustawodawca zastrzega, że w szczególnych przypadkach może się on wydłużyć. Rodzic składający wniosek powinien zostać o tym poinformowany przez urzędnika. W większości przypadków dowody wyrabiane są jednak szybciej. Na tej stronie obywatel.gov.pl sprawdzisz, czy dokument czeka już na ciebie w urzędzie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę numer wniosku o dowód.

Odbiór dowodu osobistego w urzędzie

Rodzic, który składał wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka, musi odebrać go w urzędzie osobiście. Powinien przy tym okazać własny dowód lub paszport, a w przypadku, gdy jest to kolejny dowód jego pociechy – mieć przy sobie również poprzedni dokument.

Jeśli wniosek o wydanie dowodu składany był w postaci elektronicznej, a dziecko, dla którego wyrabiany jest dokument, ma więcej niż 5 lat, musi być ono obecne przy jego odbiorze. Podczas składania wniosku elektronicznie, można wybrać konkretny urząd, z którego odbierzemy dokument.

Zobacz: Oświadczenie o szczepieniach do przedszkola. Co powinno zawierać?

Jak długo jest ważny dowód osobisty dziecka?

  • jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze 5 roku życia, dokument jest ważny 5 lat;
  • jeśli dziecko ukończyło 5 lat, dowód jest ważny 10 lat.
  • dla osób w wieku od 12 lat, w przypadku, gdy z powodu fizycznej chwilowej przeszkody nie jest możliwe pobranie odcisków palców – 12 miesięcy.

A Wy zdecydowaliście się na wyrobienie dowodu osobistego dziecku? Z jakiego powodu musieliście to zrobić?

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Dowód osobisty dla dziecka w 2022 roku [POBIERZ WNIOSEK]

  1. Wyjazd za granicę w obrębie UE

    Niemowlę, Karmienie niemowląt

    Ile mleka dla noworodka?

    Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

    Czytaj dalej →
    Torty weselne

    Tort Weselny

    Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo