Kiedy podwyższone leukocyty we krwi są powodem do niepokoju?

Podwyższone leukocyty to zjawisko, na które wiele osób reaguje z niepokojem. Jest ono naturalne po aktywności fizycznej, jedzeniu czy w 3. trymestrze ciąży. Jednak w innych przypadkach może świadczyć o rozwoju jakiejś choroby, na przykład alergii, infekcji czy nawet białaczki.

Leukocyty – norma u dorosłych i dzieci

Leukocyty – co to właściwie jest? To białe krwinki, które są elementami morfotycznymi krwi. Chronią organizm przed patogenami, na przykład bakteriami. Dzielą się na agranulocyty – limfocyty, monocyty oraz granulocyty – neutrofile, eozynofile, bazofile. Każdy z nich ma inne przeznaczenie. Są produkowane w szpiku kostnym. Część leukocytów jest uwalniana z krwi i trafia do tkanek, a pozostałe w niej pozostają. Ich uwalnianie w większej liczbie do krwi powoduje stany zapalne oraz zakażenia. To przewodnicy obronni organizmu. Niekiedy ich obecność powyżej normy nie oznacza większego zagrożenia.

Norma leukocytów u dorosłych to 4-10 tys./mm3. Jednakże zakresy są umowne i każde laboratorium może przedstawiać inne, lecz przybliżone. Leukocyty w normie u noworodka to 9-30 tys./mm3, a u dziecka rocznego 6-20 tys./mm3. Czasami u dziesięciolatków leukocyty mogą stanowić 13,5 tys/mm3, co też jest prawidłowym wynikiem. Natomiast leukocyty w ciąży mogą przekroczyć 10,8 tys./mm3 i wynosić nawet 13,5 tys./mm3. Neutrocyty (neutrofile), które stanowią około 70% mieszczą się w normie 1,5-8 tys./mm3. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości konieczna jest morfologia, która wykaże ile białych krwinek jest we krwi.

Podwyższone leukocyty – przyczyna

Podwyższone leukocyty, czyli za dużo białych krwinek w organizmie nosi również nazwę leukocytoza. Przy opisie ważna jest ich liczba oraz dojrzałość, ponieważ wówczas można stwierdzić czy wysokie leukocyty są także w szpiku kostnym. Przyczyna takiego stanu może być rozmaita, często fizjologiczna:

  • po posiłku z dużą zawartością białka,
  • przy znieczuleniu,
  • po wysiłku fizycznym,
  • po podaniu adrenaliny,
  • w czasie gorączki,
  • w trakcie ciąży bądź porodu,
  • po ataku padaczkowym.

W takich sytuacjach podwyższone leukocyty to zjawisko normalne. Bardziej poważnymi przyczynami wysokich leukocytów są między innymi:

  • choroby alergiczne,
  • niektóre nowotwory,
  • infekcje pasożytnicze, bakteryjne, wirusowe i grzybicze,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • przewlekłe zakażenia,
  • choroby jamy brzusznej,
  • układowe zapalenie naczyń,
  • martwica tkanek.

Neutrofile, inaczej neutrocyty to najliczniejsza grupa białych krwinek układu odpornościowego. Chronią one organizm przed różnymi infekcjami i chorobami. Neutrocyty powyżej normy, czyli 8 tys./mm3 mogą świadczyć o zwykłym stanie zapalnym bądź bardzo ostrej infekcji, ale też martwicy tkanek, ostrym krwotoku czy innych chorobach. Lekarz po wydanej diagnozie musi zdecydować o przebiegu leczenia.

Podwyższone leukocyty w ciąży – na co mogą wskazywać?

Za podwyższonymi leukocytami w ciąży mogą stać przyczyny fizjologiczne, na przykład przegrzanie organizmu, stres, nadmierna aktywność fizyczna, gorączka. Jednakże wysokie leukocyty we krwi świadczą też czasem o stanie chorobowym – infekcji układu moczowego, zatruciu, uszkodzeniu tkanek, alergii, nowotworze, infekcji przyzębia i jamy brzusznej, reakcji na niektóre leki. Wynik badania laboratoryjnego musi być zinterpretowany w oparciu o obraz kliniczny.

W czasie ciąży podwyższone są niekiedy neutrocyty (granulocyty obojętnochłonne), czym w 3. trymestrze nie należy się koniecznie niepokoić. Jednak taki wynik trzeba skonsultować z lekarzem, ponieważ w niektórych przypadkach ich za duża liczba we krwi może być przyczyną między innymi nagłej niewydolności nerek, infekcji, stanu przedrzucawkowego, stanu zapalnego czy nawet białaczki. Leczenie ciężarnej kobiety zawsze musi być przeprowadzone z odpowiednią ostrożnością. Wszystkie nieprawidłowości muszą być dobrze zdiagnozowane i we właściwy sposób leczone, aby doszło do bezpiecznego porodu.

Podwyższone leukocyty u dziecka

Podwyższone leukocyty u dziecka zazwyczaj oznaczają infekcję. Organizm zwalcza atakujące go drobnoustroje. Wysoki poziom leukocytów powinien z czasem się zmniejszać, a po około 2 tygodniach od zakończenia leczenia wrócić do normy. Za dużo leukocytów jest również wówczas, gdy dziecko przyjmuje leki, ma alergię czy doznało oparzenia. Najpoważniejszą przyczyną wysokich leukocytów u dziecka jest białaczka. Bardzo często dotyka dzieci, a w początkowym stadium nie są widoczne żadne objawy choroby. Dlatego co roku należy wykonywać morfologię krwi. Oznaczenie leukocytów w morfologii to WBC.

Podwyższone leukocyty w moczu u dziecka to leukocyturia. Zazwyczaj wskazuje na zakażenie układu moczowego. Może to być zapalenie pęcherza, cewki moczowej, bakteriuria, odmiedniczkowe zapalenie nerek. W niektórych przypadkach podwyższone leukocyty w moczu mogą też wskazywać na odwodnienie, gorączkę, wyczerpanie fizyczne, kłębuszkowe i śródmiąższowe zapalenie nerek czy stan zapalny w obrębie układu pokarmowego.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo