Poród chłopca boli bardziej niż dziewczynki? Naukowcy potwierdzają wpływ płci dziecka na przebieg porodu

Obawy przed bólem porodowym towarzyszą niemal każdej przyszłej mamie. Szczególnie, jeśli ma rodzić po raz pierwszy. Istnieje wiele przeświadczeń i mitów dotyczących tego, co wpływa na ból porodowy. Naukowcy sprawdzili, czy płeć noworodka ma w tym kontekście znaczenie.

Poród chłopca boli bardziej?

Chociaż może się to wydawać zaskakujące, płeć noworodka może determinować to, jak bolesny będzie poród dla jego matki. Badania przeprowadzone w Granadzie dowodzą, że poród chłopca boli bardziej. Badacze w San Cecilio Clinic Hospital wnikliwie przestudiowali przypadki 56 zdrowych ciężarnych, które urodziły łącznie 27 chłopców i 29 dziewczynek. Naukowcy przebadali biomolekuły pochodzące z ciał kobiet i odkryli, że mamy dziewczynek ucierpiały fizycznie mniej w trakcie porodu, niż miało to miejsce w przypadku mam chłopców. Uszkodzenia cielesne powstałe w trakcie porodu chłopców były cięższe, niż w przypadku dziewczynek, co całościowo wpłynęło na okres rekonwalescencji i samopoczucie młodych mam.
Sprawdź: Jakie są pierwsze objawy porodu?

Poród chłopca wywołuje większy stres w ciele matki

Poród jest bardzo dużym wysiłkiem organizmu, porównywalnym do przebiegnięcia maratonu. Bez wątpienia jest również wydarzeniem stresującym – i to nie tyko pod względem psychicznym, ale również fizycznym.
We wspomnianym badaniu badano również poziom stresu oksydacyjnego. Wszystkim mamom pobrano krew zaraz przed porodem oraz tuż po nim, sprawdzono również próbki krwi pępowinowej. Oznaczanym markerem był m.in. poziom kortyzolu oraz substancji związanych ze stresem oksydacyjnym. Takim mianem określa się zespół reakcji organizmu na brak równowagi powodowany działaniem potencjalnie niebezpiecznych, zewnętrznych czynników. Mówiąc w uproszczeniu: organizm w stresie oksydacyjnym objęty jest licznymi stanami zapalnymi, które są reakcją na zewnętrzne czynniki. W trakcie porodu organizm kobiety doświadcza tego stanu z różnym natężeniem.
Sprawdź: Jak rodząca odczuwa ból?
W badaniu z Granady dowiedziono, że w przypadku porodu dziewczynek stan zapalny, a co za tym idzie, stres oksydacyjny matki jest mniejszy, niż w przypadku chłopców. Dzieje się tak, ponieważ dziewczynki już w życiu płodowym posiadają lepszą barierę antyoksydacyjną niż chłopcy, co pozwala lepiej bronić im się przed stresem powodowanym porodem, a dla ich matek oznacza to mniejsze zniszczenia na poziomie biomolekularnym.

Płeć noworodka a komplikacje w ciąży

Okazuje się, że płeć dziecka nie tylko może wpływać na przebieg porodu, ale również sam przebieg ciąży. Statystycznie mamy spodziewające się chłopców częściej zapadają na cukrzycę ciążową, borykają się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu i dodatkowo obarczone są ryzykiem przedwczesnego rozwiązania.
Dowiedz się: Co powinna zawierać wyprawka do porodu?

Czy można złagodzić przebieg porodu?

Chociaż powyższe badanie niewątpliwie porusza ciekawy temat warty głębszego przestudiowania, mamy spodziewające się chłopców nie powinny szczególnie stresować się jego wynikami. Przebieg porodu zależy od bardzo wielu czynników, wśród których płeć dziecka jak dowiedziono, może odgrywać pewną rolę, ale nie jest kluczowa. Do innych czynników wpływających na odczucia bólowe w porodzie zalicza się:

  • przebieg całej ciąży (ewentualne komplikacje, przebyte choroby)
  • uwarunkowania fizyczne przyszłej mamy
  • sprawność fizyczną przyszłej mamy
  • ułożenie dziecka
  • to, czy poród rozpoczął się naturalnie, czy był indukowany
  • pozycje porodowe
  • liczbę przebytych porodów
  • przygotowanie psychiczne przyszłej mamy i wsparcie z zewnątrz (obecność bliskiej osoby, zaufanej położnej, douli)
  • indywidualny próg bólu przyszłej mamy.

Jeśli przyszła mama szczególnie obawia się bólu porodowego warto, aby zawczasu zasięgnęła informacji na temat wszystkich dostępnych metod łagodzenia bólu porodowego, w tym znieczulenia. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest również rozważenie wynajęcia położnej do porodu lub douli, które pomogą psychicznie przygotować się do tej ważnej chwili. Położna może dodatkowo pomóc w wybraniu medycznych form znieczulenia. Bez wątpienia pomocne są także zajęcia w dobrej szkole rodzenia, yoga dla ciężarnych, ćwiczenia oddechowe i medytacja.

Źródła:
  • Baby Girls May Be Better Than Baby Boys At Coping With Stress Of Womb And Labor, Medical Daily, dostęp 27.05.2020.
  • Poród naturalny, Katarzyna Oleś, wyd. Natuli, 2019.
  •  

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo