Warto wiedzieć, że pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę czas, gdy kobieta jeszcze w ciąży nie jest. Skąd te zawiłości? Wszystko dlatego, że wiek płodu liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Do zapłodnienia dochodzi zwykle w momencie, gdy kobieta ma owulację – czyli w czasie, który później określany jest jako 3 tydzień ciąży. Oznacza to, że pierwszy tydzień ciąży tak naprawdę przypada na miesiączkę. A zatem w pierwszym tygodniu dolegliwości są dokładnie takie, jak w czasie każdego okresu – ból podbrzusza i krwawienie. Jeśli jesteś właśnie w tym momencie cyklu, a chcesz zajść w ciążę, możesz się do niej zawczasu przygotować!

1 tydzień ciąży, a zapłodnienie

Oczywiście, kobieta zwykle na samym początku ciąży nie wie jeszcze, że w nią zaszła – choć może coś podejrzewać. W tym wypadku jednak mówimy jeszcze o momencie, gdy do zapłodnienia nie doszło i teoretycznie nie musi dojść – ciało kobiety jednak w każdym miesiącu przygotowuje się na ewentualne zajście w ciążę. Nie ma zatem co zajmować się twardym brzuchem, wagą matki czy ułożeniem dziecka, bo nic podobnego się jeszcze nie dzieje – w tym momencie trwa okres.

Skąd takie dziwne obliczanie wieku ciąży? Wynika to jeszcze z tradycyjnego – dawnego – sposobu liczenia, gdy ciężko było w dokładny sposób określić jaki jest wiek płodu. Dlatego też przyjęło się (dla ułatwienia), że pierwszy dzień ostatniej miesiączki jest pierwszym dniem ciąży. Do momentu początku ciąży ustalonego w czasie badania USG dodaje się więc zawsze 2 tygodnie, chyba że przyszła mama miesiączkowała nieregularnie, a badanie USG wykazało, że wiek ciąży różni się od tego wyliczonego o więcej niż 7 dni – wówczas obowiązuje sposób liczenia ciąży zgodny z USG i w ten sam sposób liczy się termin porodu.

1 tydzień to czas przygotowań do ciąży!

Większość ciąż jest przypadkowa, jednak mnóstwo par świadomie stara się o potomstwo – a są sposoby, ażeby to ułatwić! Dbać o siebie powinna przy tym zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Jakość nasienia zależy bowiem od wielu czynników. Gdy więc staracie się o dziecko, mężczyzna powinien unikać alkoholu, nie palić papierosów, a także jeść więcej surowych warzyw i owoców. Zwiększają one poziom witaminy C w organizmie, a brak używek zwiększa jej przyswajanie. Witamina C wpływa korzystnie na męskie nasienie, więc warto zadbać także o suplementację.

Panie powinny zawczasu zadbać o kondycję fizyczną, a także zacząć się zdrowo odżywiać. Trzeba również pomyśleć o wcześniejszym wyleczeniu na przykład zębów i o konsultacji z lekarzem, jeśli przyjmuje się jakieś stałe lekarstwa – między innymi na astmę czy alergię. Lekarz może zalecić ich zmianę na bardziej bezpieczne dla płodu. W diecie kobiety nie może zaś zabraknąć przede wszystkim kwasu foliowego, jodu, magnezu, witaminy E i wapnia. Jeśli zamierzacie się starać o dziecko, należy zapisać gdzieś datę wystąpienia miesiączki, bo będzie o nią pytał lekarz ginekolog, jeśli starania się powiodą.

Objawy i dolegliwości w pierwszym tygodniu ciąży

Gdy kobieta cierpi w czasie okresu, czasem wszelkich starań o ciążę po prostu się odechciewa – w końcu to jeszcze większe obciążenie i ból dla ciała. Istnieją jednak sposoby, by złagodzić nawet najsilniejsze dolegliwości miesiączkowe. Rzecz jasna, ostatecznością są silne leki przeciwbólowe, jednak warto też wypróbować:

  1. Jedzenie dużej ilości ryb, gdyż kwasy omega-3 w nich zawarte wpływają łagodząco na bóle menstruacyjne.
  2. Unikanie powodujących zaparcia potraw, gdyż nasilają one odczuwany ból.
  3. Wprowadzenie do diety w tym czasie takich produktów jak ogórki, pietruszka, dynie czy zielone szparagi, gdyż one również łagodzą ból.
  4. Łagodzący masaż lekkimi, okrężnymi ruchami wokół pępka.
  5. Rozgrzewające okłady – pomaga to złagodzić skurcze powodujące ból.