Jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży? Jakich objawów i dolegliwości możesz się spodziewać, zbliżając się do końca trzeciego trymestru? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a dziesiąty tydzień ciąży nie przyniesie ci żadnych niemiłych niespodzianek!

10 tydzień ciąży w pigułce

W dziesiątym tygodniu kończy się tak zwany okres zarodkowy, a zaczyna okres płodowy, który trwa aż do rozwiązania. Zarodek przypomina miniaturowego człowieka, przy czym tułów pozostaje nieproporcjonalnie mały w stosunku do zbyt dużej główki. 10 tydzień to okres, w którym na zdjęciu USG można już rozpoznać każdą strukturę ciała. Układy oraz narządy są widoczne i muszą jedynie dojrzeć. Wielkość zarodka to około 2,5 cm, przy czym na końcu dziesiątego tygodnia może on mierzyć ponad 3 cm i osiągać rozmiary sporej śliwki.

Jakie są objawy ciąży w dziesiątym tygodniu?

1. O ile to twoja kolejna ciąża, brzuch powinien być już na tyle zaokrąglony, że twój stan będzie łatwo rozpoznawalny nawet dla osób postronnych. Waga ciała powinna na razie wzrosnąć o około kilogram – dopiero w drugim i trzecim trymestrze nastąpi jej większy przyrost.

2. Dziesiąty tydzień oznacza zwykle kulminację wymiotów i porannych nudności. Takie dolegliwości powodują często zaburzania odżywiania, przez co waga matki nie tyle nie rośnie, co wręcz spada. Zamiast obsesyjnie myśleć “ile przytyję”, dbaj o dostarczanie wraz z pożywieniem ważnych makro- i mikroelementów. Wystrzegaj się odwodnienia! Pamiętaj też, że uciążliwe objawy powinny minąć już niedługo, bo w 12.-14. tygodniu ciąży.

3. Oprócz wymiotów i nudności wciąż będziesz odczuwać powiększone, tkliwe piersi; mogą ci także dokuczać zmiany nastroju, intensywny trądzik czy większe ilości śluzu wydzielanego z dróg rodnych. Oprócz tego dziesiąty tydzień przyniesie także zupełnie nowe objawy ciąży, w tym:

– ból brzucha i zaburzenia trawienia związane z zaparciami i wzdęciami (staraj się spożywać pokarmy z wysoką zawartością błonnika),
– okazjonalne zawroty głowy, zwłaszcza podczas zmiany pozycji (uważaj na nie szczególnie przy wstawaniu z łóżka; w kryzysowym momencie najlepiej połóż się na lewym boku),
– zaburzenia widzenia wywołane przez zwiększoną ilość krwi obecnej w krwiobiegu (koniecznie kontroluj ciśnienie krwi, żeby odpowiednio szybko zareagować w przypadku nadciśnienia).

10 tydzień, a poronienie

W dziesiątym tygodniu ryzyko poronienia jest jeszcze spore, ale to już ostatni taki moment. Szansa, że dojdzie do straty ciąży, sukcesywnie maleje w kolejnych tygodniach. Jeśli zauważysz u siebie silny ból podbrzusza oraz obfite krwawienie z dróg rodnych (najczęściej intensywnie czerwoną krwią), natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, że symptomy poronienia przypominają często objawy towarzyszące bolesnej i obfitej miesiączce.

Wzrost wewnątrzmaciczny płodu

W dziesiątym tygodniu ciąży zwiększa się szybko zarówno wzrost, jak i waga płodu. Ta tendencja będzie wyraźna przez cały drugi trymestr. Wielkość pęcherzyka ciążowego powinna wzorcowo wynosić od 39 do 45 mm.

Jeśli chodzi o zmiany anatomiczne, twarzyczka zyskuje dziecięce proporcje; tworzy się narząd słuchowy ucha oraz zarasta podniebienie. Także płuca i trzustka są już wykształcone; szpik kostny powoli przyjmuje krwiotwórczą funkcję, a pęcherzyk żółciowy zajmuje się produkcją żółci. Dziesiąty tydzień to też zwykle początkowy okres połykania przez dziecko płynu owodniowego, co ma za zadanie stymulować jego układy: oddechowy i pokarmowy.

Łożysko i błony płodowe są już niemalże w pełni ukształtowane, więc zaczynają przejmować swoje odżywcze i ochronne funkcje. Stąd też wynika potencjał dziecka do szybszego wzrostu i przybierania na wadze. Ruchy dziecka wciąż nie są jednak wyczuwalne przez matkę.