12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, kiedy twój brzuch zaczyna gwałtownie rosnąć. Powoli mijają też poranne mdłości i wymioty, charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży. W tym czasie wykształcone są już niemal wszystkie szczegóły twarzy dziecka.

12. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Kiedy rozpoczynasz dwunasty miesiąc ciąży to znaczy, że jesteś już w trzecim miesiącu. Twój brzuszek powinien być już zarysowany i delikatnie odstawać. To też koniec ciężkiego, pierwszego okresu ciąży – w końcu odpuszczą męczące mdłości, wymioty, chęć częstego oddawania moczu i zmęczenie. Możesz też odetchnąć z ulgą – z końcem tego tygodnia zdecydowanie spada możliwość poronienia.

W tym okresie dochodzi do utworzenia łożyska, czyli narządu, który będzie pośredniczył między dzieckiem a mamą. Przez to możesz odczuwać typowe objawy, czyli częste zawroty głowy, które są spowodowane powstawaniem nowych naczyń krwionośnych, wciąż niedużą ilością krwi i wahaniami poziomu cukru w jej osoczu.

Jak wygląda dziecko w 12. tygodniu ciąży?

W dwunastym tygodniu ciąży dziecko ma już około 6 centymetrów. Waga płodu to 10-15 gramów. Jego twarz zyskuje niemal wszystkie elementy – pojawia się nosek, podbródek, zrasta się podniebienie. Zaczynają wykształcać się powieki. Na twarzy dziecka pojawiają się pierwsze uśmiechy, zaczyna ono otwierać i zamykać usta oraz ssać kciuk. Jego skóra zaczyna produkować zawiązki cebulek włosowych, zaczynają też rosnąć paznokcie.

Jeśli chodzi o zmiany wewnątrz małego organizmu – wciąż trwa wzmożony rozwój mózgu, a między komórkami tworzą się połączenia nerwowe. Jelita dopasowują się do brzucha, a organizm zaczyna produkować i wydalać mocz do płynu owodniowego. Ponadto powstają gruczoły produkujące ślinę oraz otwór odbytu; kończy się również proces tworzenia się strun głosowych. Dochodzi do twardnienia żeber i kręgów oraz rozpoczęcia aktywności kory nadnerczy, która produkuje hormony. Zewnętrzne narządy płciowe dziecka są już wykształcone, jednak wciąż nie można ich zobaczyć podczas badania USG. W związku z tym jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić płeć maluszka. Często między nóżkami dziecka widać jakieś tkanki, jednak trudno zidentyfikować, czy są to męskie narządy płciowe czy przerośnięte wargi sromowe u dziewczynki. Z poznaniem płci dziecka będziesz musiała poczekać jeszcze około 3-4 tygodni.

12 tydzień ciąży to również okres, w którym dziecko zaczyna reagować na bodźce zewnętrzne – kiedy położysz dłoń na brzuchu, płód przesunie się w jej stronę, bliżej emitowanego przez nią ciepła. Maleństwo odczuwa już wtedy ból i może płakać, co zresztą często się dzieje, dlatego należy zapewnić mu spokój i brak nadmiernych drgań i uderzeń. W dwunastym tygodniu dziecko zaczyna energicznie się ruszać, ale na razie zbyt słabo, żebyś mogła je wyczuć. Malutkie dziecko potrafi już ruszać głową, a nawet otwiera i zamyka usta. Maluch wykonuje również ruchy klatką piersiową, które powodują, że do płuc wpływa i wypływa z nich płyn owodniowy.

Rozwój emocjonalny dziecka w 12. tygodniu ciąży

To zaskakujące jak szybko rozwija się maluszek, nie tylko fizycznie, ale również emocjonalnie. Na tym etapie dziecko potrafi już ssać kciuk i reaguje spontanicznie na bodźce zewnętrzne. Między 12. a 18. tygodniem następuje wzmożony rozwój mózgu maluszka. W związku z tym niezwykle ważne jest, żebyś nie piła alkoholu, nie paliła oraz nie zażywała jakichkolwiek leków, których nie zaleci lekarz.

Jak czuje się mama w dwunastym tygodniu ciąży?

W tym czasie może dojść do zwiększenia masy ciała, możesz też odczuwać większy głód – warto jednak zadbać o odpowiednią dietę i nie jeść „za dwoje”. Jadłospis najlepiej skonsultować z lekarzem, żeby uniknąć cukrzycy ciężarnych. W końcówce pierwszego trymestru ciąży prawdopodobnie spadnie też twoje libido, chociaż jednocześnie poprawi się ukrwienie narządów płciowych, co przełoży się na lepsze nawilżenie pochwy i większą czułość na bodźce. Jeśli nie boisz się uprawiać seksu w tym czasie i nie zakazał tego lekarz ze względu na bezpieczeństwo dziecka – doznania ze zbliżenia mogą być intensywniejsze i przyjemniejsze niż wcześniej.

12. tydzień ciąży: objawy

Najważniejszą zmianą w organizmie jest jednak wzmożona produkcja progesteronu – wygładza się twoja skóra, włosy stają się lśniące i grube, ciemnieją znamiona, pieprzyki i brodawki. Stajesz się promienna. Niestety w tym samym czasie wzrasta również praca gruczołów łojowych i ślinianek, co prowadzi do wzmożonego pocenia się i nierzadko wywołuje wrażenie nieprzyjemnego oddechu z ust.

W 12. tygodniu wciąż mogą Cię męczyć wzdęcia i zaparcia. Jeśli tak jest, unikaj produktów, które mogą wywołać zaparcia. Są to na przykład: czekolada, czarne jagody i wszelkie ciężkostrawne potrawy. Sięgaj po produkty z dużą zawartością błonnika, czyli na przykład płatki owsiane, siemię lniane, pieczywo pełnoziarniste czy też owoce i warzywa. Jeśli zdecydujesz się na jakiekolwiek leczenie, skonsultuj się z lekarzem. Nie przyjmuj żadnych leków na własną rękę. Nie jest dobrym pomysłem próbowanie oczyszczania domowymi sposobami, na przykład ziołami i mieszankami przeczyszczającymi, ponieważ mogą one wywołać skurcze macicy. Zaparcia i wzdęcia eliminuj najlepiej dietą, a jeśli to zawiedzie, poproś o pomoc lekarza prowadzącego ciążę.

Poza tym Twoje serce być może zaczyna pracować szybciej. Nie powinno Cię to martwić, jest to normalny objaw ciąży świadczący o tym, że serce pompuje większą ilość krwi. Ze względu na to, że Twój organizm poświęca mnóstwo energii na tworzenie się łożyska, możesz czuć większe zmęczenie niż w poprzednim tygodniu.

12. tydzień ciąży: brzuch mamy

W tym okresie macica jest już wyraźnie większa i zaczyna wystawać poza spojenie łonowe. Wprawdzie nie będzie to zauważalne dla Ciebie, jednak lekarz na pewno to zobaczy. Z powodu stale powiększającej się macicy, jelita są przesuwane do góry i to właśnie one są głównym powodem, że pewnie zaczynasz widzieć swój powiększający się brzuszek. Twój rosnący obwód pasa nastroi Cię optymizmem, będziesz miała więcej energii, a ciągłe nudności i wymioty powinny ustąpić. Poza tym około 12. tygodnia będziesz mniej zmęczona i senna. Jeśli do tej pory nudności oraz zmęczenie nie pozwalały Ci na aktywność fizyczną – czas to zmienić. 12. tydzień ciąży to idealny czas, aby rozpocząć ćwiczenia. Możesz wybrać na przykład specjalne zajęcia dla ciężarnych, basen lub jogę. Bardzo dobrze wpłyną na Ciebie po prostu długie spacery. Pamiętaj, że ciąża nie jest okresem, w którym musisz rezygnować z aktywności, a wręcz przeciwnie. Ruch zapobiegnie nadmiernemu przybieraniu na wadze i wzmocni Twoje ciało, co jest bardzo ważne w trakcie całej ciąży oraz porodu. Nie powinnaś się jednak nadwyrężać i wykonywać zbyt intensywnych ćwiczeń. Jeśli tylko poczujesz zmęczenie, zakończ wysiłek. Poza tym dużo odpoczywaj, śpij i poświęć sporo czasu na relaks i odprężenie.

12. tydzień ciąży: ból podbrzusza

Ponieważ w 12. tygodniu ciąży macica i płód szybko rosną, możesz odczuwać ból w okolicy podbrzusza. Jest to spowodowane tym, że macica rosnąc pociąga więzadła, na których jest zamocowana. Poza tym charakterystyczne dla tego okresu jest uczucie pociągania, które występuje ponad linią pachwin. Jeśli bóle są mocne, nie wahaj się i skonsultuj się z lekarzem prowadzącym – nie bój się mówić mu o każdej sprawie, która Cię niepokoi.

O czym trzeba pamiętać w 12. tygodniu ciąży?

Jeśli jeszcze nie byłaś na pierwszej wizycie kontrolnej, to najwyższy czas, żeby na nią pójść. Podczas pierwszego badania lekarz wykona ultrasonografię, a poza tym w 12. tygodniu można już wykonać badania prenatalne. Lekarz może zalecić również ogólne badania, takie jak morfologia krwi czy badanie moczu. To drugie w czasie ciąży powtórzy się jeszcze kilka razy, ponieważ jest to okres, w którym infekcje dróg moczowych są niestety czymś bardzo częstym. Odpowiednie leczenie zapaleń dróg moczowych jest w okresie ciąży bardzo istotne. Bakterie wywołujące zapalenie mogą nie dawać żadnych objawów choroby, dlatego tak ważne jest, żeby często kontrolować mocz. U niektórych kobiet skłonności do infekcji dróg moczowych są większe. Jeśli należysz do takich kobiet, pij dużo wody, ponieważ pomoże to wypłukiwać wszelkie bakterie z dróg moczowych. Nie bez znaczenia jest to, po jaką wodę sięgasz. Lepiej wybieraj tą niskozmineralizowaną, ponieważ wysokozmineralizowana może przyczyniać się do nasilenia objawów kamicy nerkowej.

12. tydzień ciąży: dieta

W dalszym ciągu bardzo ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia i żelaza. Niedobory wapnia mogą się dla Ciebie źle skończyć, ponieważ dziecko pobiera od Ciebie wszystkie pierwiastki, przez co możesz być narażona na problemy z kośćmi i zębami. Najlepiej wchłaniające się żelazo znajdziesz w mięsie, zwłaszcza czerwonym. Duże ilości żelaza zawierają również jaja, płatki owsiane, orzechy oraz nasiona roślin strączkowych, dlatego powinnaś włączyć te produkty do swojej diety. W tym okresie nie jest już aż tak ważne przyjmowanie dużych ilości kwasu foliowego. Możesz się zdecydować na specjalne suplementy przeznaczone dla ciężarnych, jednak pamiętaj, że najlepiej przyswajane są składniki mineralne i witaminy naturalnego pochodzenia. Dlatego też, Twoja dieta powinna być urozmaicona i dostarczać Tobie i maluszkowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Nie daj się namówić nawet na minimalne ilości alkoholu, ponieważ to co Tobie wydaje się małą ilością może poważnie zaszkodzić dziecku. Nawet najmniejsze ilości alkoholu przenikają z Twojego krwioobiegu do krwioobiegu Twojego dziecka i pozostają tam znacznie dłużej niż w Twoim ciele. Niewielkie ilości alkoholu mogą powodować u dziecka tak zwany zespół alkoholowy. Skutkiem tego zespołu jest to, że dziecko rodzi się mniejsze niż powinno oraz może cierpieć na pewne opóźnienia psychiczne oraz fizyczne. Po urodzeniu może się wydawać, że dziecko jest zdrowe, jednak wady mogą ujawnić się nawet w późniejszym czasie, na przykład w wieku szkolnym. Dzieci z zespołem alkoholowym często mają problemy z koncentracją i uczą się gorzej niż ich rówieśnicy.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo