12 tydzień ciąży – dziecko i mama

Dwunasty tydzień ciąży to czas, kiedy twój brzuch zaczyna gwałtownie rosnąć. Powoli mijają też poranne mdłości i wymioty, charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży. W tym czasie wykształcone są już niemal wszystkie szczegóły twarzy dziecka.

12 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Kiedy rozpoczynasz dwunasty miesiąc ciąży to znaczy, że jesteś już w trzecim miesiącu. Twój brzuszek powinien być już zarysowany i delikatnie odstawać. To też koniec ciężkiego, pierwszego okresu ciąży – w końcu odpuszczą męczące mdłości, wymioty, chęć częstego oddawania moczu i zmęczenie. Możesz też odetchnąć z ulgą – z końcem tego tygodnia zdecydowanie spada możliwość poronienia.

W tym okresie dochodzi do utworzenia łożyska, czyli narządu, który będzie pośredniczył między dzieckiem a mamą. Przez to możesz odczuwać typowe objawy, czyli częste zawroty głowy, które są spowodowane powstawaniem nowych naczyń krwionośnych, wciąż niedużą ilością krwi i wahaniami poziomu cukru w jej osoczu.

Jak wygląda dziecko w 12 tygodniu ciąży?

W dwunastym tygodniu ciąży dziecko ma już około 6 centymetrów. Waga płodu to 10-15 gramów. Jego twarz zyskuje niemal wszystkie elementy – pojawia się nosek, podbródek, zrasta się podniebienie. Zaczynają wykształcać się powieki. Na twarzy dziecka pojawiają się pierwsze uśmiechy, zaczyna ono otwierać i zamykać usta oraz ssać kciuk. Jego skóra zaczyna produkować zawiązki cebulek włosowych, zaczynają też rosnąć paznokcie.

Jeśli chodzi o zmiany wewnątrz małego organizmu – wciąż trwa wzmożony rozwój mózgu, a między komórkami tworzą się połączenia nerwowe. Jelita dopasowują się do brzucha, a organizm zaczyna produkować i wydalać mocz do płynu owodniowego. Ponadto powstają gruczoły produkujące ślinę oraz otwór odbytu; kończy się również proces tworzenia się strun głosowych. Dochodzi do twardnienia żeber i kręgów oraz rozpoczęcia aktywności kory nadnerczy, która produkuje hormony.

12 tydzień ciąży to również okres, w którym dziecko zaczyna reagować na bodźce zewnętrzne – kiedy położysz dłoń na brzuchu, płód przesunie się w jej stronę, bliżej emitowanego przez nią ciepła. Maleństwo odczuwa już wtedy ból i może płakać, co zresztą często się dzieje, dlatego należy zapewnić mu spokój i brak nadmiernych drgań i uderzeń. W dwunastym tygodniu dziecko zaczyna energicznie się ruszać, ale na razie zbyt słabo, żebyś mogła je wyczuć.

Jak czuje się mama w dwunastym tygodniu ciąży?

W tym czasie może dojść do zwiększenia masy ciała, możesz też odczuwać większy głód – warto jednak zadbać o odpowiednią dietę i nie jeść „za dwoje”. Jadłospis najlepiej skonsultować z lekarzem, żeby uniknąć cukrzycy ciężarnych. W końcówce pierwszego trymestru ciąży prawdopodobnie spadnie też twoje libido, chociaż jednocześnie poprawi się ukrwienie narządów płciowych, co przełoży się na lepsze nawilżenie pochwy i większą czułość na bodźce. Jeśli nie boisz się uprawiać seksu w tym czasie i nie zakazał tego lekarz ze względu na bezpieczeństwo dziecka – doznania ze zbliżenia mogą być intensywniejsze i przyjemniejsze niż wcześniej.

Najważniejszą zmianą w organizmie jest jednak wzmożona produkcja progesteronu – wygładza się twoja skóra, włosy stają się lśniące i grube, ciemnieją znamiona, pieprzyki i brodawki. Stajesz się promienna. Niestety w tym samym czasie wzrasta również praca gruczołów łojowych i ślinianek, co prowadzi do wzmożonego pocenia się i nierzadko wywołuje wrażenie nieprzyjemnego oddechu z ust.