13 tydzień ciąży

Wraz z trzynastym tygodniem rozpoczyna się drugi trymestr ciąży. Narządy dziecka są już uformowane; teraz nastąpi intensywny wzrost rozmiarów i wagi płodu. Jednocześnie skończą się gwałtowne burze hormonów, dokuczające dotąd przyszłej mamie, a najbardziej nieprzyjemne objawy ciąży odejdą w niepamięć.

Wymiary dziecka w 13 tygodniu

Trzynasty tydzień ciąży to moment, w którym dziecko powinno mieć już około 8 cm długości, a waga płodu wynosić mniej więcej 21-29 gramów. Od 13. tygodnia tempo wzrostu poszczególnych dzieci jest bardzo zróżnicowane. Jeśli wymiary twojego maleństwa nieco odbiegają od tych podawanych w tabelach, nie ma więc powodu do obaw. Z tego też powodu dokładne określenie wieku ciąży w oparciu o wielkość płodu staje się niemożliwe. Od tej pory lekarz będzie kontrolował bardziej harmonijność rozwoju i odpowiedniość pojedynczych wymiarów niż ich wielkość.

Jak wygląda dziecko w 13 tygodniu ciąży?

Trzynasty tydzień to okres wzmożonego wzrostu płodu. Oczy, nosek i broda dziecka są coraz wyraźniej ukształtowane, a jego uszka wędrują na boczną część głowy. Twarz zyskuje więc charakterystyczny wygląd; także rozwój tułowia przebiega w szybszym tempie, jednak główka wciąż pozostaje nieproporcjonalnie duża (zajmuje około 1/3 długości małego ciała).

Coraz lepiej widać zewnętrzne narządy płciowe. W wielu przypadkach badanie USG może już potwierdzić męską płeć. Jeśli dziecko jest dziewczynką, w jej jajnikach znajdują się prawie dwa miliony jajeczek. Od tej pory ich liczba będzie już zawsze spadać, a z chwilą osiągnięcia dojrzałości płciowej zmaleje aż dziesięciokrotnie.

Jeśli chodzi o ułożenie dziecka, rozwijają się mięśnie karku, więc główka trzyma się bardziej prosto. W trzynastym tygodniu maleństwo posiada już indywidualne linie papilarne. Narządy płodu wykonują wiele funkcji – trzustka wytwarza insulinę, serce pompuje 30 l krwi na dobę, wykształcone są też nerki. Wciąż kostnieją chrząstki – powstają kości długie kończyn, żebra i czaszka.

Co ciekawe, w 13. tygodniu zwiększa się ilość tzw. płynu owodniowego. Odpowiada on za stałą temperaturę ciała oraz łagodzenie wstrząsów i urazów, a przy tym pozbawia dziecko poczucia własnego ciężaru. Stąd też coraz większa aktywność i wzmożone ruchy dziecka. Twój maluch porusza kończynami, kuli się i prostuje, a przy tym sprawnie wpycha kciuk do swojej buzi! Większa ilość płynu owodniowego ma też inne skutki, w tym wyraźnie powiększony brzuch matki.

Trzynasty tydzień, a dolegliwości

1. U większości kobiet 13. tydzień oznacza ustąpienie najbardziej nieprzyjemnych objawów. Dlatego też mawia się, że od tego momentu rozpoczyna się “miesiąc miodowy” ciąży. Niestety zdarza się, że niektóre mamy cierpią na dolegliwości charakterystyczne dla pierwszego trymestru nawet w 20. tygodniu.

2. Jednocześnie w 13. tygodniu może pojawić się uczucie ciągnięcia w pachwinach, związane z powiększaniem się macicy i rozciąganiem odpowiednich więzadeł. Jest to ból fizjologiczny i – wbrew obawom niektórych mam – nie wskazuje na poronienie.

3. Trzynasty tydzień to też dalszy wzrost łożyska. Może to spowodować uczucie zmęczenia oraz zawroty głowy (zwłaszcza przy wstawaniu z łóżka lub z wanny). Ponieważ jednak organizm jest już bardziej przystosowany do ciąży, zmęczenie powinno pojawiać się rzadziej niż wcześniej.

4. Niestety, wciąż rosnące piersi i brzuch oznaczają duże prawdopodobieństwo wystąpienia pierwszych rozstępów. Warto więc wyposażyć się w specjalne kosmetyki do pielęgnacji przeznaczone dla ciężarnych. Zwiększą one elastyczność skóry, choć trzeba przyznać, że przy wrodzonej tendencji do rozstępów trudno będzie ich całkowicie uniknąć. Na skórze mogą być też widoczne naczynia krwionośne – nie martw się jednak, po rozwiązaniu to minie.

5. W trzynastym tygodniu mogą pojawić się zaparcia i ból brzucha wywołany utrudnionym przesuwaniem się treści pokarmowej. Koniecznie zadbaj więc o zbilansowaną, bogatą w błonnik i włókna dietę.