Witaj w czternastym tygodniu ciąży – to początek czwartego miesiąca i drugiego trymestru, nazywanego „miesiącem miodowym” ciąży. W tym okresie wykształcają się narządy płciowe dziecka i łożysko, które przejmie funkcje podtrzymywania ciąży.

Objawy w 14 tygodniu ciąży

Rozpoczęcie II trymestru to niemal same dobre wiadomości – to wtedy ustają objawy charakterystyczne dla pierwszej fazy, czyli nudności i złe samopoczucie. W 14 tygodniu jesteś już oswojona z myślą o dziecku, a jednocześnie wygładza się Twoja skóra, włosy nabierają blasku, masz też dużo więcej energii, a brzuszek jest jeszcze bardzo mały lub prawie niewidoczny. Warto tę nadwyżkę sił spożytkować na ćwiczenia, jazdę na rowerze lub basen. Pomoże Ci to w zachowaniu dobrej sylwetki, a także zapobiegnie nadmiernemu przybieraniu na wadze oraz żylakom. Są one jednym z negatywnych skutków wejścia w czternasty tydzień ciąży.

Macica jest już wielkości dorodnego grejpfruta. Możesz nawet wyczuć ją palcami pod skórą – znajduje się ona około 8-10 centymetrów poniżej pępka. Wynika z tego, że organ coraz mocniej naciska na narządy wewnętrzne. Znów możesz odczuwać silne parcie na pęcherz, wzdęcia, niestrawność i obrzęki nóg. Pojawi się również ból w pachwinach spowodowany coraz cięższą macicą, a także wzmożony apetyt.

W 14 tygodniu całkowicie wykształca się już łożysko, które przejmuje funkcje podtrzymywania ciąży: dostarcza dziecku tlen i składniki odżywcze przenosząc je z krwi matki do krwi malucha. Pośredniczy w wydalaniu, chroni dziecko przed infekcjami i produkuje hormony, które stymulują rozwój dziecka.

14 tydzień ciąży, a waga płodu

Twoje maleństwo mierzy już około 9 centymetrów. Waży 40-50 gramów.

Jak wygląda dziecko w 14 tygodniu?

W tym okresie twarz dziecka nabiera wyglądu twarzy noworodka – zarysowane są wyraźnie nos, oczy i podbródek. Wykształciły się już powieki i pojawiły na skórze pierwsze włoski. To tzw. Lanugo, czyli meszek płodowy, który chroni cienką skórkę i ogrzewa dziecko. Znika w okolicach 36 tygodnia, a czasami nawet dopiero po urodzeniu. Wtedy jego rolę przejmuje tkanka tłuszczowa.

W 14 tygodniu zmniejszają się też dysproporcje ciała – główka dziecka stanowi już tylko jedną trzecią, a nie połowę jego długości. Jednocześnie z coraz większą intensywnością postępuje tworzenie się nowych komórek nerwowych i rozwój mózgu. Dziecko staje się wrażliwe na ból, ale nie na czubku i po bokach głowy – te miejsca będą bowiem najbardziej narażone na nacisk w czasie porodu.

Ułożenie dziecka i jego zachowanie

Początek czwartego miesiąca ciąży to czas, kiedy dziecko zaczyna „testować” swoją sprawność. Sukcesywnie ćwiczy kończyny i porusza się po macicy. Co jakiś czas możesz poczuć ruchy dziecka, jeśli jest naprawdę bardzo aktywne. Jeżeli jednak do tej pory nie odczułaś żadnego „kopnięcia”, nie masz powodów do zmartwień – płód jest w tym okresie jeszcze zbyt słaby, żeby mocniej naprzeć na ściany macicy.

Na USG możesz zauważyć, że porusza się klatka piersiowa dziecka – teraz uczy się oddychać, doskonali też odruch ssania.

Określenie płci w czternastym tygodniu

Ze względu na to, że następuje już niemal całkowite wykształcenie narządów płciowych dziecka (u chłopców pojawia się prostata, u dziewczynek jajniki schodzą z brzuszka do miednicy), w niektórych wypadkach lekarz w czasie USG jest już w stanie określić płeć płodu. Pewność można jednak uzyskać około 16. tygodnia.