15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży mija Ci pod znakiem intensywnego wzrostu dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o jego masę mięśniową i długość ciała. Pod koniec tego tygodnia będzie mierzyć już do 10 cm, a waga płodu osiągnie 50-70 gramów. Wagowo jeszcze maluch nie rośnie zbyt intensywnie, ponieważ jego organizm nie zaczął jeszcze wytwarzać zbyt dużych ilości tkanki tłuszczowej.

Twoja macica ma teraz rozmiary niedużego arbuza. Unosi się coraz wyżej nad spojenie łonowe, dzięki czemu nie uciska już pęcherza tak bardzo jak w poprzednich tygodniach. Jest to dla Ciebie prawdziwa ulga – przestaniesz co chwila biegać do toalety.

15. tydzień ciąży: który to miesiąc?

15. tydzień ciąży to już czwarty jej miesiąc! Zalicza się on to drugiego trymestru. Ty i Twój maluch zbliżacie się coraz bardziej do półmetka ciąży. Z dnia na dzień Twój brzuch będzie się powiększał, a Twoje dziecko będzie rosło coraz bardziej.

Jak wygląda dziecko w 15. tygodniu ciąży?

Proporcje dziecka coraz bardziej osiągają wartości typowe dla małego człowieka. Nóżki stają się już dłuższe od rąk, a długość głowy zaczyna być zdecydowanie mniejsza od długości reszty ciałka. Do tej pory stanowiła ona połowę, następnie 1/3 długości całego ciała, teraz proporcje wyrównują się już i stają zbliżone do wyglądu człowieka po urodzeniu.

Uszy malucha znajdują się już na właściwym miejscu z boku głowy, a oczy wędrują na przód twarzy. Skóra maluszka jest jeszcze bardzo cienka i prześwitująca – widać pod nią gęsto utkaną sieć naczyń krwionośnych, w których pulsuje już żwawo krew. Pojawia się na niej również meszek płodowy tzw. lanugo. Pokrywa on całe ciało dziecka i znika koło 7-8 miesiąca ciąży. Czasami zdarza się jednak, że noworodek ma jego pozostałości. Bujne owłosienie może występować na rączkach i nóżkach, pokrywać plecki, rzadziej brzuszek. Bardzo często lanugo pozostaje na czółku dziecka, które jest pokryte włoskami niemal do samej lini brwi – które swoją drogą w tym tygodniu stają się znacznie wyraźniejsze. Włoski pojawiaj się także na główce dziecka. Mają już określony kolor.

Ruchy dziecka  w 15. tygodniu ciąży stają się silne i skoordynowane. Maluch potrafi samodzielnie poruszać drobnymi paluszkami dłoni oraz stóp. Całkiem żwawo pływa w Twoim wnętrzu, jednakże jego nacisk na ścianki worka owodniowego jest zbyt słaby, byś to odczuła.

W piętnastym tygodniu ciąży można maluszka przyłapać na ćwiczeniu odruchu ssania. Oprócz wkładania kciuka do buzi, dziecko uczy się również wykonywania ruchów oddechowych przez połykanie wód płodowych. Dzięki takim treningom, przygotowuje się do życia po porodzie. Ćwiczy w ten sposób układ trawienny – umie przełykać, a jego żołądek, nerki i jelita pracują pełną parą. Ponadto pracują również nerki, dziecko połknięte wody płodowe wydala. Z kolei wciąganie płynu owodniowego w płuca sprawia, że maluch uczy się oddychać – pomimo tego, że póki co wciąga jedynie wodę, a nie powietrze.

Maluszek ma już także w pełni wykształcone struktury, które odpowiadają za zmysł węchu – nie tylko te w nosku, ale także obszary mózgu, które przetwarzają bodźce zapachowe. A wbrew pozorom w Twoim brzuchu jest co wąchać! Maluch jest w stanie wychwytywać cząsteczki zapachowe, które znajdują się w płynie owodniowym. Jeśli zjesz czosnek, dziecko poczuje nie tylko jego smak, ale dotrze do niego również jego intensywny zapach.

Jak się czuje mama w czasie 15. tygodnia ciąży?

15. tydzień ciąży jest środkowym trymestrem i uchodzi za najprzyjemniejszą część ciąży. W tym czasie zwykle ustępują dolegliwości towarzyszące początkowym tygodniom. Macica znajduje się już ponad spojeniem łonowym, dlatego nie będzie wywierać nacisku na pęcherz. Mama może cieszyć się z przypływu energii oraz z brzuszka, który zaczyna się zaokrąglać.

Powinnaś również być już spokojniejsza i nie odczuwać szalonej karuzeli zmiennych nastrojów. Jeśli nie – nie martw się, wkrótce to nastąpi.

Nie oznacza to jednak, że nie pojawią się nowe przypadłości. Gwałtowne zmiany pozycji mogą powodować zawroty głowy oraz omdlenia. Dzieje się tak, ponieważ wzrasta objętość krwi krążącej, która ma za zadania zaspokoić potrzeby mamy oraz płodu.

W tym okresie wyraźnie zwiększa się apetyt, a zmiany hormonalne powodują rozluźnienie mięśni wpustowych w żołądku. Oznacza to, że mamy mogą odczuwać zgagę oraz nieprzyjemne pieczenie po spożyciu obfitego posiłku. Do tego mogą pojawić się wzdęcia. Aby zmniejszyć dokuczliwe dolegliwości, warto jeść mniej, ale za to częściej, a z diety wyeliminować tłuste i ostre potrawy, napoje gazowane, a także słone przekąski.

Bardzo często na tym etapie ciąży trwają już uporczywe dolegliwości związane z zaparciami. Mają one miejsce, ponieważ w Twojej krwi krąży zwiększona ilość progesteronu. Ten ciążowy hormon sprawia, że praca układu pokarmowego zwalnia. Rozleniwione jelita nie pracują tak sprawnie jak wcześniej, co powoduje zaparcia. Ponadto macica powoduje również zmianę ułożenia jelit. Masy kałowe z trudem się przez nie przedostają, co powoduje problemy z wypróżnianiem.

Najlepszym sposobem na zaparcia jest przyjmowanie pokarmów, które zawierają dużo błonnika. Pomocne są naturalne soki owocowe, ale takie, które przygotujesz samodzielnie w domu. Gdy zawierają cząsteczki miąższu, ich działanie będzie skuteczniejsze, ponieważ właśnie tam jest błonnika najwięcej. Jakie owoce zawierają najwięcej błonnika? Przede wszystkim jabłka, śliwki, kiwi, mandarynki i brzoskwinie. Podobne działanie mają soki warzywne. Najwięcej błonnika jest w burakach, warzywach strączkowych i w kapuście. Pomocne są także bakalie – suszone śliwki, morele, figi i wreszcie rodzynki. Wiążą one wodę i znacząco poprawiają konsystencję zawartości jelit, dzięki czemu masy kałowe łatwiej przesuwają się w kierunku odbytu. Pamiętaj jednak, by sięgać po owoce suszone o dobrych składach. Zwykłe bakalie, które można kupić w sklepach są dosładzane ogromnymi ilościami cukru, a dodatkowo w swoim składzie zawierają konserwanty, które mają przedłużyć ich przydatność do spożycia.

W Twojej diecie nie może zabraknąć produktów pełnozbożowych. Pieczywa i makarony z pełnego ziarna, brązowy ryż, płatki owsiane i jęczmienne – wszystkie one zawierają w swoim składzie dużo naturalnego błonnika.  Równie pomocne są jogurty i przetwory mleczne, zwłaszcza te, które zawierają w swoim składzie żywe kultury bakterii.

W profilaktyce przeciwzaparciowej bardzo ważne jest unikanie produktów spożywczych, które zaparcia powodują. Należą do nich między innymi: biały, oczyszczony ryż, banany, tarte jabłka, czekolada i gotowana marchew.

Co więcej w 15. tygodniu ciąży, jeśli chodzi o pielęgnację przyszłej mamy? Nie bez znaczenia będzie większa dbałość o higienę intymną. Zmiany hormonalne będą powodowały zwiększoną produkcję wydzieliny z pochwy. Zachodzące w Twoim ciele zmiany sprzyjają wystąpieniu infekcji intymnych. To częsta przypadłość kobiet w ciąży. Jeśli tylko zauważysz zwiększone upławy o nieprzyjemnym zapachu lub o ciemniejszym zabarwieniu, pieczenie sromu, świąd, ból – natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Pamiętaj również o regularnym nawilżaniu ciała balsamami i mleczkami. Twoja skóra obecnie podatna jest na rozstępy. Składniki nawilżające kosmetyków nie tylko poprawią jej stan, ale kluczowy jest również efekt działania masażu skóry, który wywołujesz podczas wsmarowywania kremów.

15. tydzień ciąży: anemia

Ciążowa anemia to dosyć powszechne zjawisko. Szacuje się, że dotyka ona nawet połowę kobiet spodziewających się dziecka. Dzieje się tak, ponieważ w czasie ciąży zwiększa się objętość krwi. Staje się ona również rozcieńczona – czerwonych krwinek jest stosunkowo mało w porównaniu do ilości surowicy. Ponieważ czerwonych krwinek jest mało, niedużo jest także hemoglobiny, czyli białek znajdujących się na ich powierzchni. Białka te są odpowiedzialne za transportowanie krwi do wszystkich komórek naszego organizmu. Gdy jest ich za mało, nasze tkanki stają się niedotlenione, co wywołuje szereg nieprawidłowości, które szczególnie groźne mogą być dla kobiety ciężarnej i rozwijającego się dziecka. Może dojść do zachowania wzrostu malucha, a także do powstania wad wrodzonych.

Dlaczego dochodzi do anemii? Za najczęstszą jej odmianę odpowiada niedobór żelaza. Objawy jej wczesnej postaci są podobne do niektórych objawów ciąży, z uwagi na to są często ignorowane. Należą do nich zmęczenie, senność, ogóle osłabienie organizmu, lekkie zawroty głowy, problemy z pamięcią i roztargnienie, problemy z paznokciami i włosami. Gdy anemia ciążowa jest już zaawansowana, może dojść do groźnych napadów duszności, drętwienia rąk i nóg i niedociśnienia tętniczego.

Objawów nie powinno się ignorować. Należy skonsultować się z lekarzem i zrobić odpowiednie badania krwi. W razie niedoborów żelaza specjalista zapisze suplement, który uzupełni jego poziom.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W tym tygodniu zwykle można określić już płeć dziecka na badaniu USG, jednak zależy to od położenia maluszka w trakcie badania. Podczas badania usłyszysz także ponownie bicie serca dziecka. Jego tętno wynosi średnio 120-160 uderzeń na minutę.

15. tydzień ciąży to także dobry moment na wizytę u dentysty. Wszystkie zabiegi stomatologiczne powinny być wykonywane pomiędzy 4. a 6. miesiącem ciąży. Wiele kobiet po okresie podjadania i wymiotów cierpi na ubytki w zębach, a próchnica jest jednym z czynników ryzyka przedwczesnego porodu, dlatego leczenie jest absolutnie konieczne. Zła wiadomość dla mam, w których uzębieniu pojawiły się znaczące ubytki. Być może wyleczenie ich zostanie odłożone na czas po porodzie. Obecnie nie można bowiem zrobić przyszłej mamie prześwietlenia, które pomaga zlokalizować dziury. Jest to skrajnie niebezpieczne dla rozwijającego się malucha. Ponadto nie wszystkie środki znieczulające mogą zostać użyte, również ze względu na dziecko.

Na tym etapie ciąży powinnaś zrezygnować z noszenia butów na obcasie. Zmienił się środek ciężkości Twojego ciała i szpilki niepotrzebnie obciążają Twój kręgosłup i stawy. I bez tego nie jest im lekko, dlatego też przerzuć się na wygodniejsze obuwie.

Dodaj komentarz

Ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

Witaj w czternastym tygodniu ciąży – to początek czwartego miesiąca i drugiego trymestru, nazywanego „miesiącem miodowym” ciąży. W tym okresie wykształcają się narządy płciowe dziecka i łożysko, które przejmie funkcje...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży waga dziecka przekracza już półtora kilograma. Co ciekawe w tym okresie szybkość wzrostu naszego maleństwa jest znacznie mniejsza, natomiast waga płodu nadal systematycznie się zwiększa dążąc...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

29 tydzień ciąży

20 tydzień ciąży… zapewne sama sobie zadajesz pytanie kiedy to właściwie zleciało, prawda? Na tym etapie ciąży wszystkie narządy dziecka są już rozwinięte i od kilku tygodni funkcjonują. Malec stale...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

39 tydzień ciąży

W 39 tygodniu ciąży dziecko może już ważyć do 3800 gramów i jest w pełni przygotowane do życia poza brzuchem swojej mamy. Wszystkie narządy, układy i funkcje życiowe są rozwinięte,...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, kiedy twój brzuch zaczyna gwałtownie rosnąć. Powoli mijają też poranne mdłości i wymioty, charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży. W tym czasie wykształcone są już niemal...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

20 tydzień ciąży

Gratulacje! Jesteś na półmetku! Dwudziesty tydzień to dokładnie połowa ciąży. Teraz pójdzie już z górki! Wszystkie narządy dziecka są już wykształcone i funkcjonują. W kolejnych tygodniach malec będzie stawał się...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

6 tydzień ciąży

Szósty tydzień ciąży to zwykle czas intensywnego rozwoju zarodka, ale i pierwszej wizyty u ginekologa. To podczas niej, w prawidłowo rozwijającej się ciąży u kobiety o regularnych cyklach widać już...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

21 tydzień ciąży

Dziewiętnaście tygodni po zapłodnieniu, czyli w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży, dziecko jest wielkości sporego banana. Waży około 285–370 gramów i mierzy około 23- 27cm. Warto podkreślić, że na tym etapie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

18 tydzień ciąży

Gratulacje! Jesteś już w naprawdę daleko! Twoje dziecko rośnie jak szalone, a Ty coraz bardziej zaczynasz się cieszyć urokami ciąży, ponieważ już za Tobą jej pierwsze, ciężkie tygodnie. Większość uporczywych...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

19 tydzień ciąży

W 19. tygodniu ciąży wiele się dzieje – szczęśliwi rodzice, jeśli los będzie im sprzyjać, mogą właśnie wówczas poznać płeć swojego maleństwa. Wszystko zależy od ułożenia, w którym dziecko będzie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

33 tydzień ciąży

W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży waga płodu może już osiągnąć dwa kilogramy i wciąż się powiększa, aż do chwili porodu. W związku z tym, że nasz maluch rośnie, również waga...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

23 tydzień ciąży

W tym okresie mogą pojawić się problemy ze snem i większy przyrost wagi. Dziecko zaczyna być coraz bardziej aktywne i reaguje już na twój głos. 23 tydzień ciąży – który...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

24 tydzień ciąży

24 tydzień ciąży – dziecko jest coraz bardziej aktywne Dwudziesty czwarty tydzień ciąży to okres, kiedy twoje dziecko nabiera wyglądu, jaki będzie miało po urodzeniu. To też czas, w którym...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

26 tydzień ciąży

26. tydzień ciąży to już ten okres, w którym dziecko zaczyna szybciej rosnąć i dawać coraz wyraźniej znać o swojej obecności pod Twoim sercem. Zacznij kompletować wyprawkę i szukać szkoły...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

9 tydzień ciąży

Jak wygląda dziecko w 9 tygodniu ciąży? Jakie objawy i dolegliwości dotyczą w tym okresie większości przyszłych mam? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące dziewiątego tygodnia ciąży – dzięki naszemu poradnikowi nic...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo