Piętnasty tydzień ciąży uchodzi pod znakiem intensywnego wzrostu dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o jego masę mięśniową. Pod koniec tego tygodnia będzie mierzyć już do 10 cm, a waga płodu osiągnie 50-70 gram.

Jak wygląda dziecko w 15 tygodniu ciąży?

Proporcje dziecka coraz bardziej osiągają wartości typowe dla małego człowieka. Nóżki stają się dłuższe od rąk, a długość głowy zaczyna być mniejsza od długości reszty ciałka. Uszy znajdują się już na właściwym miejscu z boku głowy, a oczy wędrują na przód twarzy. Skóra maluszka jest jeszcze bardzo cienka i prześwitująca – widać pod nią gęsto utkaną sieć naczyń krwionośnych. Pojawia się na niej również meszek płodowy tzw. lanugo.
Ruchy dziecka stają się silne i skoordynowane. Maluch potrafi samodzielnie poruszać drobnymi paluszkami dłoni oraz stóp. W piętnastym tygodniu ciąży można go przyłapać na ćwiczeniu odruchu ssania. Oprócz, wkładania kciuka do buzi, dziecko uczy się również wykonywania ruchów oddechowych przez połykanie wód płodowych. Dzięki takim treningom, przygotowuje się do życia po porodzie.

Jak się czuje mama w czasie 15 tygodnia ciąży?

15 tydzień jest środkowym trymestrem i uchodzi za najprzyjemniejszą część ciąży. W tym czasie zwykle ustępują dolegliwości towarzyszące początkowym tygodniom. Macica znajduje się już ponad spojeniem łonowym, dlatego nie będzie wywierać nacisku na pęcherz. Mama może cieszyć się z przypływu energii oraz z brzuszka, który zaczyna się zaokrąglać. Nie oznacza to jednak, że nie pojawią się nowe przypadłości. Gwałtowne zmiany pozycji mogą powodować zawroty głowy oraz omdlenia. Dzieje się tak, ponieważ wzrasta objętość krwi krążącej, która ma za zadania zaspokoić potrzeby mamy oraz płodu. W tym okresie wyraźnie zwiększa się apetyt, a zmiany hormonalne powodują rozluźnienie mięśni wpustowych w żołądku. Oznacza to, że mamy mogą odczuwać zgagę oraz nieprzyjemne pieczenie po spożyciu obfitego posiłku. Do tego mogą pojawić się wzdęcia. Aby zmniejszyć dokuczliwe dolegliwości, warto jeść mniej, ale za to częściej, a z diety wyeliminować tłuste i ostre potrawy, napoje gazowane, a także słone przekąski. Nie bez znaczenia będzie zwiększona dbałość o higienę intymną. Zmiany hormonalne będą powodowały zwiększoną produkcję wydzieliny z pochwy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W tym tygodniu zwykle można określić już płeć dziecka na badaniu USG. Jednak, zależy to od położenia maluszka w trakcie badania.
15 tydzień ciąży to także dobry moment na wizytę u dentysty. Wszystkie zabiegi stomatologiczne powinny być wykonywane pomiędzy 4. 6. miesiącem ciąży. Wiele kobiet po okresie podjadania i wymiotów cierpi na ubytki w zębach, a próchnica jest jednym z czynników ryzyka przedwczesnego porodu, dlatego leczenie jest absolutnie konieczne.