W szesnastym tygodniu ciąży Twoje maleństwo mierzy od 10 do 12 cm. Jego waga wynosi zaś ok. 100 gramów. By lepiej to zobrazować, powiedzmy, że jest wielkości awokado (warto wiedzieć, że owoc ten polecany jest przyszłym mamom ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego). Pamiętajmy jednak, że to dopiero początek. W najbliższych tygodniach maleństwo zacznie bardzo szybko rosnąć. A to zapowiada duże zmiany.

Co dzieje się z dzieckiem w 16 tygodniu ciąży?

W maleńkim ciałku rozwijają się silne mięśnie. Dzięki temu ruchy dziecka przybierają coraz szerszy zakres — może ono swobodnie poruszać rączkami i nóżkami, a nawet prostować główkę. Mocniejsze stają się również mięśnie mimiczne, co sprawia, że na twarzy dziecka pojawiają się czasem różne miny i grymasy. To jednak nie wszystkie zmiany, które zachodzą w obrębie buzi. W tym okresie zarysowują się również rzęsy i brwi.

Dziecko nie tylko coraz szybciej rośnie, ale także postrzega i odczuwa więcej bodźców. Przede wszystkim zaczynają funkcjonować jego oczka. Maleństwo, chociaż przebywa w „zamknięciu”, może dostrzegać zmiany światła. Sprawniej działają również uszy (dzięki rozwojowi kostek), co oznacza, że dziecko może słyszeć śpiewającą lub nucącą mamę.

Na pewno zastanawiasz się nad tym, jak wygląda dziecko w szesnastym tygodniu ciąży. Jest maleńkie, a przez jego delikatną i cieniutką skórę wciąż można dostrzec naczynia krwionośne. Jednak już w ciągu kilku najbliższych tygodni skóra dziecka stanie się odpowiednio gruba, a ono samo kilkunastokrotnie zwiększy swoją wagę.

Jak czuje się mama w 16 tygodniu ciąży?

Dla niektórych spośród przyszłych mam to właśnie szesnasty tydzień ciąży jest początkiem etapu, w którym zaokrągla się brzuch. Stopniowo rośnie także waga matki, gdyż potrzeby intensywnie rozwijającego się maleństwa stale rosną. W ciągu tygodnia wskazówka lub wyświetlacz mogą pokazać wartość większą nawet o kilogram. Pamiętajmy, że to nic dziwnego. Każda kobieta przybiera na wadze w czasie ciąży i u każdej z nas przebiega to w sposób indywidualny.

Jeśli chodzi o samopoczucie przyszłej mamy, to można opisać je jako naprawdę dobre. Objawy i dolegliwość, które towarzyszyły I trymestrowi, dawno minęły. Dość nieprzyjemne mogą natomiast okazać się sporadyczne bóle brzucha i nieco częstsze bóle podbrzusza. Wśród bardzo często występujących dolegliwości i objawów wymienić można także krwawienie z nosa, które spowodowane jest podwyższonym poziomem hormonów oraz osłabieniem śluzówki. Skuteczną metodą na ograniczenie występowania krwotoków może być zadbanie o to, by w pokoju przyszłej mamy znalazł się nawilżacz powietrza. Gdyby jednak krwawienie stało się zbyt intensywne, warto mieć przy sobie odpowiednie opatrunki.

Wiele kobiet narzeka również na coraz częstsze zaparcia. Jak wiemy, problem ten dotyczy całego okresu ciąży. Dlatego też należy wzbogacić swoją dietę o potrawy i produkty zawierające dużo błonnika. Warto również dużo spacerować i w miarę możliwości przebywać na świeżym powietrzu.

Szesnasty tydzień — który to miesiąc?

16 tydzień ciąży to 4. miesiąc, a dokładniej jego połowa. Kolejne tygodnie i miesiące przyniosą następne zmiany. Dowiedz się, co czeka Cię w nieodległej przyszłości, czytając kolejne wpisy w naszym kalendarzu.