To już ten czas, kiedy zbliżasz się do półmetka ciąży. Brzuch staje się widoczny i szybko rośnie. Bardziej aktywne zaczyna być również dziecko, którego ruchy możesz już wyczuwać. Uwaga: w tym tygodniu często wzrasta ochota na seks.

Siedemnasty tydzień ciąży – który to miesiąc?

Jesteś już pod koniec czwartego miesiąca. To drugi trymestr ciąży. Teraz powinnaś odczuwać już ruchy dziecka. Stają się płynne, chociaż wciąż mogą być nieregularne. W tym czasie twoje maleństwo ma już około 13-14 centymetrów i waży około 100-150 gramów.

Jak rozwija się i jak wygląda dziecko w 17 tygodniu ciąży?

Na jego dłoniach pojawiają się linie papilarne. Zaczynają rosnąć mu paznokcie – przygotuj się na to, że tuż po porodzie trzeba będzie je przyciąć. W ostatnią fazę rozwoju wchodzą też narządy płciowe: u dziewczynek wykształcają się wargi sromowe i pochwa, u chłopców rozpoczyna się wędrówka jąder do worka mosznowego. Zakończy się ona pod koniec ciąży.

W czasie siedemnastego tygodnia ciąży następuje intensyfikacja rozwoju zmysłów. Dziecko zaczyna reagować na bodźce dźwiękowe z zewnątrz – ma już wykształcone ucho zewnętrzne i narząd Cortiego, w którym znajdują się receptory słuchowe. Rozwinął się też zmysł dotyku. Dziecko potrafi zaciskać dłonie w piąstki i wykształciło odruch chwytny.

Pod skórą dziecka powoli zaczyna odkładać się brązowa tkanka tłuszczowa – tak organizm dziecka będzie bronił się przed wychłodzeniem po porodzie. Dzięki temu zaczyna też grubnąć skóra, która przestaje być przeźroczysta. Kończy się również budowa serca – w czasie życia płodowego posiada ono otwór pomiędzy przedsionkami, który zamknie się po porodzie, kiedy dziecko będzie już samodzielnie oddychać. W czasie 17 tygodnia ciąży serce dziecka bije około 120–160 razy na minutę.

17 tydzień ciąży – dolegliwości i objawy

Półmetek ciąży to okres, w którym brzuch zaczyna coraz szybciej rosnąć. W tym momencie powinien być już wyraźnie powiększony. Macica jest wyczuwalna około 6 centymetrów pod pępkiem. Zmienia się też środek ciężkości – mogą pojawić się problemy z zachowaniem równowagi i bóle pleców. Najlepiej zrezygnować z butów na wysokim obcasie i często odpoczywać (zwłaszcza w pozycji leżącej na lewym boku). Dobrym pomysłem jest też ułożenie nóg na podnóżku – pomoże to nieco zniwelować problem żylaków.

Kolejnym charakterystycznym objawem jest wzrost produkcji hormonów i pracy gruczołów łojowych. Powoduje to obfitsze pocenie się i zwiększenie ilości wydzielanego śluzu z pochwy. W takiej sytuacji niezbędne okazują się wkładki higieniczne. Na skórze mogą pojawić się widoczne pajączki, a na nogach – żylaki. Ponadto występują krwawienia z nosa i dziąseł podczas szczotkowania zębów oraz pojawiają się rozstępy. Dlatego suchą skórę warto smarować oliwką i balsamami. Obserwuje się także wzrost libido.

Ile przytyję w 17 miesiącu ciąży?

Waga to sprawa indywidualna, ale prawdopodobnie zwiększy się ona o około 3-4 kilogramy. Możesz mieć napady wilczego głodu, ale warto zachować wstrzemięźliwość, ponieważ twoje zapotrzebowanie na kalorie wzrośnie tylko nieznacznie. Zamiast jeść więcej – jedz zdrowiej! Ponadto w ciąży warto pamiętać o suplementacji witaminy D – witamina ta pomaga przyswajać wapń, a ten jest potrzebny do rozwoju szkieletu kostnego dziecka.