Osiemnasty tydzień ciąży to początek piątego miesiąca – za Tobą już połowa II trymestru. Masz już wyraźnie zaokrąglony brzuszek, zaczynasz też odczuwać bóle pleców. W 18 tygodniu możesz już także poczuć pierwsze ruchy swojego dziecka.

Jak wygląda dziecko w 18 tygodniu ciąży?

18 tydzień ciąży to czas, kiedy waga dziecka wynosi około 150 g. Kiedy dziecko zwija się w kłębek, jego długość wynosi 12-14 cm, z kolei wyprostowane ciało mierzy nawet 25 cm. Twarz Twojego dziecka zaczyna nabierać bardzo wyraźnych rysów, małżowiny uszne przesuwają się na boki głowy i zaczynają od niej odstawać, a oczy przesuwają się stopniowo do przodu.

Jeśli spodziewasz się dziewczynki, w osiemnastym tygodniu ciąży następuje intensywny rozwój żeńskich narządów płciowych, a więc macicy i jajników. Z kolei u chłopców w tym czasie zaczyna rozwijać się prostata, czyli gruczoł krokowy. Ciało dziecka zaczyna pokrywać się mazią płodową, a więc substancją ochraniającą skórę – w czasie porodu znacznie ułatwia ona przejście dziecka przez kanał rodny na świat.

Rozwój dziecka podczas 18 tygodnia ciąży

18 tydzień ciąży to czas, kiedy poszczególne narządy i układy dziecka wciąż się rozwijają. Mowa tu m.in. o układzie pokarmowym – gotowe do podjęcia pracy są trzustka i wątroba (w osiemnastym tygodniu wątroba rozpoczyna już wydzielanie soku żółciowego). Rozwija się także mózg – pomiędzy jego częściami tworzy się sieć połączeń nerwowych. Musisz pamiętać, że w procesie uzwajania mózgu biorą udział nie tylko przekazane dziecku geny, ale i odczuwane przez Ciebie emocje, myśli oraz produkowane przez Twój organizm hormony.

Serce dziecka jest już dobrze ukształtowane. Lekarz wykonujący badanie USG z wykorzystaniem ultrasonografu może więc w 18 tygodniu ciąży wykryć ewentualne wady wrodzone tego narządu.

Co ciekawe, dziecko w 18 tygodniu ma już własne linie papilarne na paluszkach rąk, co czyni je osobą jedyną w swoim rodzaju.

Ile przytyję w osiemnastym tygodniu ciąży?

18 tydzień ciąży może rozpoczynać bardziej kłopotliwy czas dla przyszłej mamy. Brzuch staje się wyraźnie zaokrąglony, Ty z pewnością zauważyłaś, że przybyło Ci kilka kilogramów, a jednocześnie apetyt zaczął płatać Ci figle. Dla osiemnastego tygodnia charakterystyczny jest wilczy apetyt, na który musisz uważać. W ciąży nie można jeść za dwoje, tylko dla dwojga – w tym okresie ciąży zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta jedynie o 300 kalorii, ale musisz pamiętać, że zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze może wzrastać nawet o 100%.

Wynika z tego, że chcąc dostarczyć swojemu dziecku wszelkie niezbędne składniki odżywcze i witaminy, powinnaś unikać pustych kalorii w postaci słodyczy, ciast czy słodkich napojów. Dzięki rozsądnej diecie po ciąży nie będziesz musiała zmagać się z nadmiernymi kilogramami.

Ruchy dziecka w 18 tygodniu ciąży

Dziecko w tym czasie zaczyna stopniowo wypełniać macicę, a co za tym idzie – ma coraz mniej miejsca. Z tego powodu już niedługo zacznie się poruszać (a być może już zaczęło). Wraz z upływem czasu, coraz częściej będziesz odczuwać kopanie, boksowanie i wiercenie się malucha w Twoim brzuchu. Dziecko potrafi już ssać kciuk i połykać, więc 18 tydzień ciąży wykorzystuje na naukę czkania i ziewania – w niedalekiej przyszłości to także będziesz mogła sama poczuć. Pod wpływem rozwoju układu nerwowego ruchy dziecka z dnia na dzień staną się coraz bardziej skoordynowane.