2 tydzień ciąży, to właściwie dopiero przygotowanie organizmu do zapłodnienia, które następuje na przełomie 2 i 3 tygodnia. Można śmiało stwierdzić, iż większość kobiet w wieku rozrodczym przeżywa taki czas raz w miesiącu. O tym czy będą kolejne tygodnie ciąży decyduje fakt czy dojdzie do zapłodnienia czy też nie.

W drugim tygodniu rozwijają się pęcherzyki jajnikowe. Jeden z nich staje się pęcherzykiem dominującym i rozwija się nadal, a pozostałe ulegają degradacji. W wyjątkowych wypadkach może zdarzyć się, że równocześnie rozwija się więcej niż jeden pęcherzyk dominujący. Wówczas w czasie owulacji co najmniej dwie komórki jajowe są gotowe do zapłodnienia, co może doprowadzić do rozwoju ciąży mnogiej.

Pęcherzyk dominujący stale rośnie i rozwija się, aż do momentu owulacji – czyli pęknięcia. Wówczas komórka jajowa wydostaje się z pęcherzyka i przesuwa się dalej jajowodem w dół. Jeśli w czasie 72-24 godzin przed owulacją doszło do stosunku, istnieje realna szansa na zapłodnienie i kolejne tygodnie ciąży. Jeśli zaś nie dojdzie do zapłodnienia wówczas komórka jajowa obumiera i zostaje usunięta z organizmu kobiety.

Zapłodnienie – to nie takie proste

Często słyszy się, że już pierwszy stosunek prowadzi do nieplanowanej ciąży. Jest to możliwe, jednak warto mieć świadomość, że proces zajścia w ciążę nie jest ani prosty ani szybki. Z badań wynika, że aby doszło do zapłodnienia do stosunku musi dojść maksymalnie kilka dni przed owulacją. Ponadto jedynie jedna trzecia prób podejmowanych przez pary chcące mieć dziecko jest zakończona powodzeniem. Tym samym niczym niezwykłym jest, że na wymarzone dwie kreski na teście ciążowym, kobiety czekają niekiedy kilka lub kilkanaście miesięcy.

Kilka słów o plemnikach

W kalendarzach ciąży mówi się właściwie tylko o mamie i dziecku. W 2. tygodniu równie ważną osobą jak mama jest ojciec. Bez komórek męskich nie dojdzie do zapłodnienia ani naturalnego ani za pośrednictwem in vitro. Należy wiedzieć, że ciąża uzależniona jest nie tylko od płodności kobiety ale również od jakości nasienia mężczyzny. Panowie, których sperma jest bogata w ruchliwe i żywotne plemniki mają większą szansę na zostanie ojcami niż ci, których nasienie jest gorszej jakości. Podczas stosunku plemniki przedostają się do organizmu kobiety, gdzie siła wytrysku oraz samoczynne poruszanie się, pozwala na dotarcie komórek męskich do jajowodów. Tam dochodzi do zapłodnienia. W zależności od żywotności plemników mogą one poczekać na komórkę jajową nawet kilka dni. Kiedy komórka znajdzie się w zasięgu plemników jeden z nich wnika do wewnątrz i łączy się z komórką jajową, co prowadzi w rezultacie do rozwoju płodu.

Jak określić dni płodne?

Dla par chcących posiadać dziecko bardzo ważne jest to, aby wiedzieć kiedy powinno dojść do stosunku, by było możliwe zapłodnienie. Jeśli kobieta ma regularne 28-dniowe cykle, wówczas owulacja przypada w okolicy 15. dnia cyklu. Jeśli jednak cykl jest nieregularny konieczne bywa dokładne badanie organizmu, które pozwoli określić datę owulacji. Do tego celu doskonale nadaje się metoda badania śluzu. Jeśli jest on przeźroczysty i ciągnący się, a swoim wyglądem przypomina białko jaja kurzego to oznacza, że za 2-3 dni dojdzie do owulacji. Jeśli kobieta nie jest pewna swoich obserwacji może skorzystać również z podpowiedzi jakie dają testy owulacyjne badające poziom hormonu LH.

Kiedy ciąży nie ma…

Jak już wyżej wspomniano do zapłodnienia dochodzi jedynie w 1/3 przypadków. Może się więc zdarzyć, że parze mimo usilnych starań nie udaje się zajść w ciążę. Jeśli pomimo starań kobieta przez 12 miesięcy nie zachodzi w ciążę, wówczas warto skonsultować się z lekarzem. Najpierw wybrać się do ginekologa, a następnie zgłosić się na badania i konsultacje, które zaleci lekarz prowadzący.