Dwudziesty tydzień to dokładnie połowa ciąży. Wszystkie narządy dziecka są już wykształcone i funkcjonują. W kolejnych tygodniach malec będzie stawał się coraz większy i silniejszy. W tym czasie mama zaczyna odczuwać ruchy swojego maleństwa. W piątym miesiącu ciąży jest też wykonywane jedno z najważniejszych badań jakim jest USG połówkowe.

Rozwój dziecka w 20 tygodniu ciąży

W 20 tygodniu ciąży dziecko ma już w pełni wykształcone i funkcjonujące narządy. Od teraz będzie już tylko rosło i stawało się coraz silniejsze. Wyostrzają mu się zmysły. Zaczyna słyszeć już nie tylko odgłosy z wnętrza ciała mamy, ale również dźwięki z zewnątrz. W tym czasie rozwija się także zmysł wzroku. Malec reaguje na silne bodźce zewnętrzne takie jak hałas, ostre światło czy dotyk.

W 20 tygodniu życia płodowego dziecko zaczyna połykać większą ilość płynu owodniowego. Dzięki temu układ pokarmowy przyzwyczaja się do pełnionej w przyszłości funkcji. Dziecko zaczyna również odczuwać smak.

W piątym miesiącu ciąży zaczyna się zmieniać również układ szkieletowy dziecka. Chrząstki, które dotąd go tworzyły zaczynają powoli kostnieć. Ciało dziecka pokrywa się owłosieniem, podobnym do futerka, które w połączeniu z mazią płodową chroni delikatną skórę przed działaniem wód płodowych. Skóra dziecka staje się coraz grubsza i wykształcają się jej poszczególne warstwy. Pojawiają się też brwi i rzęsy.

Ruchy dziecka w dwudziestym tygodniu ciąży

W 20 tygodniu ciąży większość mam zaczyna odczuwać ruchy swojego maleństwa. Warto jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna i zdarza się, że mamy mniej doświadczone mogą poczuć pierwsze ruchy nawet w 22 tygodniu ciąży. W przypadku mam, które już wcześniej rodziły granica ta obniża się i często wyczuwają one swoje dziecko już w 18 tygodniu ciąży.

Mama w 20 tygodniu ciąży

W 20 tygodniu ciąży widać już wyraźnie zaokrąglony brzuszek. Większość osób rozpoznaje już ciążę u mamy. Często wiąże się to np. z ustępowaniem miejsca na przystankach w pociągach czy w autobusie. Ponadto po raz kolejny okazuje się, że odzież staje się zbyt mała i trzeba ją wymienić na większą a najlepiej na taką przeznaczoną dla kobiet w ciąży.

Niewątpliwą zaletą tego okresu jest zmniejszenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Większość przyszłych mam nie odczuwa już nudności czy niechęci do jedzenia.

Piąty miesiąc ciąży to także czas, kiedy zmienia się skóra kobiety. Znacznie wzrasta ilość wydzielanej melatoniny, co przejawia się powstawaniem tzw. linea nigra czyli wąskiej, ciemnej linia biegnącej w dolnej części brzucha. Zmienia się także wybarwienie sutków. Czasami na ciele kobiet, szczególnie na twarzy i dłoniach, pojawiają się ciemniejsze plamy, które znikają kilka tygodni po porodzie. Częstą dolegliwością jest także swędzenie skóry brzucha. Wynika ono przede wszystkim z szybkiego jej rozciągania. Jeśli jednak swędzenie jest bardzo uciążliwe i obejmuje duże połacie skóry należy poinformować o tym lekarza prowadzącego, ponieważ może być ono objawem choroby.

W 20 tygodniu mogą pojawić się także skurcze Braxtona-Hicksa, tzw. skurcze przepowiadające. Są to skurcze macicy, które przygotowują ją do porodu. Zazwyczaj są nieregularne i słabo odczuwalne.

Badania w 20 tygodniu ciąży

Najważniejszym badaniem odbywającym się w piątym miesiącu ciąży jest USG połówkowe. Najczęściej jest ono wyznaczane na 20 tydzień ciąży. Jest to najlepszy czas na wykonanie takiego badania, ponieważ wszystkie narządy dziecka są już rozwinięte i funkcjonują, a równocześnie szkielet dziecka dopiero zaczyna kostnieć, więc kości nie zaciemniają obrazu. Podczas badania poza dokładnym zmierzeniem dziecka lekarz sprawdza też budowę i funkcjonowanie wszystkich narządów maluszka. Sprawdza też bardzo dokładnie budowę serca, ponieważ wiele wad można zauważyć właśnie podczas tego badania. W przypadku wykrycia wad serca mogą zostać podjęte dalsze działania takie jak skierowanie mamy na badania specjalistyczne w celu potwierdzenia odkrytej wady oraz ustalenia sposobu dalszego działania. Niekiedy wada nie wymaga ingerencji lekarza, innym razem mama jest kierowana na specjalistyczną porodówkę a w ciężkich przypadkach może być podjęta decyzja o operacji wewnątrzmacicznej. Warto pamiętać, że wcześnie zdiagnozowana wada może być wześnie leczona, co pozwala większości maluchów odzyskać pełnię zdrowia.