Dziewiętnaście tygodni po zapłodnieniu, czyli w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości sporego banana. Waży około 283–369 gramów, mierzy około 23- 27cm. Warto podkreślić, że na tym etapie maluszki zaczynają różnić się wymiarami, dlatego żadne odchylenia od tej wartości nie powinny budzić niepokoju mamy. W 21 tygodniu dziecko jest bardzo energiczne! A ponieważ jego mięśnie stają się silniejsze, jego ruchy i kopnięcia są bardziej wyczuwalne.

21 tydzień ciąży: co słychać u twojego dziecka?

Wyczuwalne ruchy dziecka to jednak nie wszystko. W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży maluszek rozróżnia smak słodki, gorzki, kwaśny i słony. Przy czym najbardziej odpowiada mu słodki. Jeśli optymalnie zróżnicujesz menu, polubi także inne smaki. Już w tym momencie warto popracować nad kulinarnym gustem potomka. Po pierwsze: nie będziesz musiała stosować ortodoksyjnej diety podczas karmienia. Po drugie: twój brzdąc nie będzie w grupie niejadków. Wracając do tematu. Dziecko chętnie połyka wody płodowe, których nadmiar wydala poprzez nerki. Dzięki temu układ moczowy i pokarmowy ma szansę na prawidłowy rozwój. Układ odpornościowy także nie próżnuje. W tym czasie zaczyna skutecznie się rozwijać.

W dwudziestym pierwszym tygodniu dziecko obraca się wokół własnej osi, kręci bioderkami, tańczy, porusza rączkami i nóżkami, żywiołowo reaguje na zmiany oświetlenia oraz dźwięki dobiegające z otoczenia. Ma również wyraźnie ustalone pory aktywności i pory snu.

Jesteś ciekawa, jak wygląda dziecko w 21 tygodniu? Otóż twój maluszek nadal pokryty jest meszkiem płodowym. Kończyny płodu mają już właściwe proporcje. Miękkie dotąd chrząstki twardnieją, zmieniając się w kości. Narządy płciowe są całkowicie ukształtowane.

21 tydzień ciąży: zmiany w ciele i samopoczuciu mamy

Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży. Wiele kobiet zastanawia się, który to miesiąc? To piąty miesiąc, czyli drugi trymestr ciąży. W tym czasie brzuszek nabiera kształtu. Mamie przyda się kilka nowych rzeczy w szafie, m.in. nowy, większy biustonosz. Nie znaczy to, że musisz wcielać się w rolę seksi mamy, lecz po prostu czuć się pięknie, pomimo zmian jakie zajdą w twoim wyglądzie. Bo ciało kobiety w 21 tygodniu ciąży bardzo się zmienia. Lekko powiększa się miednica, stawy i połączenia chrzęstne staję się elastyczne. A wszystko za sprawą hormonu o nazwie relaksyna. Po porodzie miednica pozostanie nieco szersza. Podobnie rzecz się z ramionami i stopami, które mogą pozostać szersze niż przed ciążą. Z kilogramami bywa różnie. Waga matki w drugim trymestrze powinna zwiększyć się o około 5 kg. Na ten okres przypada największy przyrost wagi, ponieważ dziecko intensywnie się rozwija. Pamiętaj, aby jeść dla dwojga nie za dwoje. Komponuj zdrowe, wartościowe posiłki.

W 21 tygodniu nadal będą występować dolegliwości znane z poprzednich tygodni, tj. problemy z pamięcią, wzmożone wydzielanie śluzu, ból pleców. Może pojawić się zgaga oraz niestrawność. Wiele kobiet boryka się wtedy z trądzikiem. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany na skórze, skonsultuj się z lekarzem. Stanowczo odradza się stosowanie medykamentów na własną rękę. Poza trądzikiem, mogą pojawić się przebarwienia.

Pomiędzy 18., a 22. tygodnie ciąży powinnaś wykonać drugie USG. Zdjęcie, warto zachować, jako pamiątkę rodzinną. Piękny profil dziecka pomoże przetrwać wszelkie niedogodności.