W 22 tygodniu ciąży Twój brzuszek jest już wyraźnie widoczny i nikt nie ma wątpliwości co do tego, że spodziewasz się dziecka. W tym czasie lekarz może z dużą pewnością stwierdzić jego płeć. Choć mogą zacząć dokuczać ci żylaki, a na brzuchu zaczną pojawiać się pierwsze rozstępy, Twoje samopoczucie prawdopodobnie zmieni się na lepsze.

22 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Dwudziesty drugi tydzień ciąży to końcówka piątego miesiąca ciąży. Wciąż jesteś w II trymestrze ciąży.

Oznacza to, że takie dolegliwości jak mdłości, przestaną być tak uciążliwe. Możesz za to wciąż odczuwać bardzo duży apetyt – pamiętaj, że dobrze zbilansowana dieta i unikanie pustych kalorii pomoże Ci uniknąć wielu nadprogramowych kilogramów. Wbrew powszechnemu przekonaniu, w ciąży nie je się za dwoje, tylko dla dwojga – posiłki powinny więc dostarczać zarówno Tobie, jak i dziecku, dużą ilość witamin oraz cennych składników odżywczych.

Waga i ułożenie dziecka w 22 tygodniu ciąży

Zastanawiasz się, jak wygląda dziecko w 22 tygodniu ciąży? Jego waga wynosi ok. pół kilograma, a ciało mierzy 18-20 cm. Dziecko ma już włosy, rzęsy, a nawet brwi – są one jednak nadal pozbawione pigmentu (co oznacza, że są całkowicie białe). U dziewczynek w tym czasie pochwa jest w pełni ukształtowana. Jeśli spodziewasz się chłopca, to możesz być niemal pewna, że aktualnie trwa u niego proces przesuwania jąder z brzucha do moszny. Choć dziecko ma przymknięte powieki, umie już odróżnić całkowity mrok od światła.

Podczas dwudziestego drugiego tygodnia ciąży dziecko odczuwa coraz mniej miejsca w macicy. To sprawia, że czasem jego intensywne ruchy mogą być dla Ciebie bardzo uciążliwe. Musisz pamiętać, że w okresie pomiędzy 22 a 24. tygodniem ciąży możesz też przestać odczuwać ruchy swojego dziecka. Jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, bezruch najczęściej świadczy o tym, że maluch ułożył się inaczej – np. odwrócił się od przedniej części brzucha i porusza się w sferze, która dla Ciebie nie jest wyczuwalna.

Jak rozwija się dziecko w dwudziestym drugim tygodniu ciąży?

W 22 tygodniu ciąży dziecko potrafi już prosto trzymać głowę, ponieważ jego mięśnie karku wzmacniają się. To okres, kiedy następuje przede wszystkim intensywny rozwój jego zmysłów, a więc smaku, dotyku, wzroku i słuchu. Co ciekawe, dziecko świetnie słyszy nie tylko Twój głos czy bicie Twojego serca. Może też usłyszeć dźwięki z Twojego otoczenia, a więc muzykę czy szczekanie psa.

Dolegliwości w 22 tygodniu ciąży

Kiedy rozpoczniesz 22 tydzień ciąży możesz zauważyć, że Twój brzuch powiększa się coraz bardziej. Możesz również ujrzeć na skórze pierwsze rozstępy, dlatego nie wahaj się i codziennie sięgaj po odpowiednie kosmetyki, które mogą zahamować powstawanie kolejnych.

Do tego na nogach zaczynają pojawiać się żylaki – powstają w wyniku wydzielania ciążowych hormonów oraz ucisku na żyły, jaki powoduje wciąż powiększająca się macica. Jeśli nie chcesz dopuścić do ich rozwoju, powinnaś wypoczywać z nogami uniesionymi w górze, przed snem możesz podłożyć pod nogi zrolowany koc.

Problemem mogą być też rozpulchnione, krwawiące podczas szczotkowania dziąsła. Zmień szczoteczkę na bardziej miękką i sięgaj po specjalne pasty dla wrażliwych dziąseł.

Jeśli chodzi o nastrój, powinien on ulec zmianie na lepsze. Choć mogą zdarzyć Ci się gorsze dni, to jednak częściej będziesz tryskać dobrym humorem.