24 tydzień ciąży – dziecko jest coraz bardziej aktywne

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży to okres, kiedy twoje dziecko nabiera wyglądu, jaki będzie miało po urodzeniu. To też czas, w którym powinnaś zbadać, czy nie grozi ci cukrzyca ciężarnych.

24 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży to 6. miesiąc. Jesteś w II trymestrze.

24 tydzień ciąży – ile waży dziecko?

W tym okresie twoje maleństwo osiąga już wagę około 500–600 gramów. Jego ciałko weszło w fazę intensywnego wzrostu i przybiera około 90 gramów tygodniowo. W tej chwili mierzy 25-30 centymetrów.

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W tym okresie dziecku intensywnie rosną paznokcie i włosy. Cały czas ciało pokrywa maź płodowa. Intensywnie rozwijają się układ nerwowy i narządy wewnętrzne. W płucach zaczyna się produkcja surfaktantu – zapobiega on sklejaniu się i zapadaniu pęcherzyków płucnych przy wydechu.

W dalszym ciągu dochodzi do zastępowania chrząstek kośćmi, z czego wynika kształtowanie się rysów twarzy. Dziecko będzie potrzebowało więcej wapnia i witaminy D. Pojawiają się więzadła stawowe oraz rozwija się zmysł wzroku – otwiera się szpara powiekowa, a dziecko porusza gałką oczną i reaguje na światło. Na języku wykształcają się kubki smakowe, więc twój maluch zna już smak wód płodowych.

Wykształcone jest też ucho wewnętrzne, które odpowiada za zmysł równowagi, więc dziecko może w pewien sposób kontrolować swoje położenie w macicy – wie, kiedy znajduje się do góry nogami.

24 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

W tym czasie możesz zaobserwować szybko powiększający się brzuch – dno macicy znajduje się już na wysokości pępka. Będziesz też odczuwać coraz mocniejsze ruchy dziecka, które jednak uregulują się i z czasem uspokoją. Często występują również problemy z oddychaniem, ponieważ macica mocno naciska na przeponę.

W dalszym ciągu będziesz odczuwać gwałtowne napady głodu – nie przesadzaj jednak z jedzeniem. Zamiast posiłków wysokoenergetycznych dostarczaj do organizmu te bogate w wapń, białko i żelazo. Warto rozważyć suplementację witaminy D – jej zapotrzebowanie jest zaspokajane naturalnie jedynie w okresie letnim, kiedy to mamy kontakt z wystarczającą ilością słońca.

Witamina D odpowiada za wchłanianie wapnia z jelit, więc ma znaczny wpływ na rozwój układu kostnego twojego dziecka – jego niewystarczająca ilość może doprowadzić do krzywicy, a u ciebie do słabości kości i próchnicy zębów, ponieważ organizm będzie przekazywał dziecku wapń zawarty w twoich kościach.

Witamina D może w znaczącym stopniu zapobiec wystąpieniu cukrzycy ciężarnych – pojawia się ona, kiedy wydzielane przez łożysko hormony burzą gospodarkę glukozową i organizm nie neutralizuje nadmiernej zawartości cukru we krwi. Cukrzyca ciężarnych jest niebezpieczna dla dziecka – grozi zbyt dużą masą ciała przed porodem i zaburzeniami w rozwoju. Między 24 a 28. tygodniem ciąży powinnaś wykonać test, który sprawdzi poziom glukozy we krwi.

24 tydzień ciąży – ból brzucha

Jeśli w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży czujesz, że masz twardy brzuch (stwardnienie macicy), czujesz bóle podobne do menstruacyjnych, skurcze, tępy ból w krzyżu, a śluz z pochwy zmienia swoje zabarwienie – koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi. To mogą być znaki zapowiadające przedwczesny poród. Nie ma jednak powodów do obaw – dzieci urodzone w tym czasie mają dużą szansę na przeżycie.