To już ten okres, kiedy dziecko zaczyna szybciej rosnąć i dawać znać o swojej obecności pod twoim sercem. Zacznij kompletować wyprawkę i szukać szkoły rodzenia – w trzecim trymestrze możesz nie mieć na to sił i chęci.

26 tydzień ciąży – który to miesiąc?

To szósty miesiąc ciąży i ostatni pełny tydzień II trymestru.

Jak wygląda dziecko w 26 tygodniu ciąży?

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży waga płodu to już niemal kilogram! Dziecko waży 900 gramów i mierzy około 33 centymetry. Ciesz się tym stanem póki możesz – powoli wkraczasz w trzeci trymestr ciąży, w którym waga dziecka wzrośnie ponad trzykrotnie.

W tym tygodniu twoje maleństwo po raz pierwszy w pełni otwiera oczy i porusza powiekami – w zależności od intensywności światła w pomieszczeniu, w którym przebywasz i od grubości ubrania, w środku twojego brzucha może być jaśniej lub ciemniej. Co ciekawe, dziecko w tym czasie mocno reaguje już na wszystkie bodźce, więc w przypadku ostrego światła odwraca główkę, potrafi też zasłonić oczy rączkami. Wyrastają już rzęsy i pozostałe włoski na główce.

Ruchy dziecka w 26 tygodniu ciąży są mocne, ale już nie tak nieregularne. Płód ma swoje okresy aktywności, które występują niestety zazwyczaj w nocy. Dziecko gwałtownym ruchem reaguje też na ból albo kiedy zjesz coś, co mu posmakuje.

Brzuch w 26 tygodniu ciąży

Brzuch w tym okresie jest już wyraźnie zaznaczony. Ile przytyjesz w 26 tygodniu ciąży? Na wadze od liczby wyjściowej powinno pojawić się dodatkowe 8 kilogramów. Jeśli jest więcej, spróbuj jeść mniej a częściej. Zbyt duża waga może prowadzić do komplikacji przy porodzie.

W tym tygodniu i następnych zauważysz, że przez duży brzuch nawet podstawowe czynności zaczynają sprawiać ci problem. Dlatego staraj się dużo odpoczywać i regenerować. Nie ma powodów do stresu i złego samopoczucia – rozwiązanie już niedługo, a w codziennych sprawach może pomóc ci twój partner lub ktoś z rodziny. Dzięki temu dziecko oswoi się z głosem i często również dotykiem innych osób.

O brzuszek warto zatroszczyć się też z zewnątrz – nawilżaj skórę i smaruj ją maściami przeciwko rozstępom. Szybki wzrost dziecka, a co za tym idzie nagłe rozciągnięcie twojej skóry, może spowodować powstawanie tych nieestetycznych bruzd.

Dwudziesty szósty tydzień ciąży, a dolegliwości

Przede wszystkim przygotuj się na to, że z twoich piersi może zacząć wydzielać się żółtawy płyn. To nic strasznego – gruczoły mleczne są już przygotowane do wytwarzania pokarmu i pojawia się pierwsze mleko – siara. Jeśli na brodawkach zauważysz bolesne, wystające grudki to znaczy, że zatkały się pory mleczne. Żeby się ich pozbyć, wystarczą ciepłe okłady i masaż piersi – możesz poprosić o to swojego partnera.

W 26 tygodniu ciąży u części kobiet pojawia się anemia spowodowana tym, że organizm pracuje inaczej niż do tej pory. Niedobór żelaza można jednak łatwo uzupełnić suplementacją i dietą, na przykład spożywaniem dużej ilości szpinaku.

Ból brzucha w 26 tygodniu ciąży

Jeśli odczuwasz ból brzucha lub sekwencyjne skurcze to znak, żeby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ może dojść do przedwczesnego porodu. Takie bóle są najczęściej spowodowane wadami macicy lub grzybiczym zakażeniem dróg rodnych, które może doprowadzić do przedwczesnego pęknięcia pęcherzyka płodowego.