27 tydzień ciąży to okres, w którym kończy się tak zwany „miesiąc miodowy” ciąży i zaczyna ciężki, trzeci trymestr. To też początek siódmego miesiąca. W tym czasie ty i dziecko zaczniecie szybko przybierać na wadze, a brzuch będzie robił się coraz większy i mniej komfortowy.
Jak wygląda dziecko w 27 tygodniu? Z pewnością waży ponad kilogram i mierzy 33-37 cm. Jest już miniaturką niemowlęcia, które urodzisz. Na jego główce pojawiają się pierwsze, cienkie włoski, które wypadną zaraz po urodzeniu. Z kolei z ciała znika powoli meszek płodowy.

Jak zachowuje się i rozwija twoje maleństwo?

W czasie dwudziestego siódmego tygodnia jeszcze bardziej rozwijają się zmysły i narządy dziecka. To znaczy, że będzie ono coraz mocniej reagować na bodźce, których mu dostarczysz, np. na głos czy światło. Maleństwo wyczuwa również smak i może dawać ci znać, czy to, co akurat zjadłaś, mu smakuje. Nie dziwi fakt, że dziecko najlepiej reaguje na pojawienie się cukru w płynie owodniowym tuż po tym, jak zjesz coś słodkiego.

Bardzo szybko powiększa się i unerwia mózg – w końcu będzie on odpowiadał za podstawowe czynności życiowe po urodzeniu, kontrolował dalszy rozwój poza organizmem matki i usprawniał funkcje poznawcze z każdym kolejnym dniem na świecie.

Ruchy dziecka w 27 tygodniu ciąży mogą pojawiać się częściej, ponieważ maluch przesypia już tylko 15 godzin dziennie.

Dolegliwości i objawy w dwudziestym siódmym tygodniu

Początek trzeciego trymestru to przede wszystkim wzrost aktywności dziecka w macicy – maleństwo wciąż kopie, przeciąga się i przewraca, to jego najlepsza zabawa. Co ciekawe, w ciągu najbliższych kilku tygodni gwałtowne ruchy dziecka znacznie się uspokoją, a to ze względu na stale malejącą ilość miejsca w macicy.

W czasie dwudziestego siódmego tygodnia zaczną wzmagać się u ciebie wszystkie nieprzyjemne objawy ciążowe. Jeśli nie miałaś z nimi problemu we wcześniejszym etapie, teraz odezwą się ze zdwojoną siłą. Macica uciskająca narządy sprawi, że będziesz mieć problemy z oddychaniem, częste zgagi i zaparcia. Twoje nogi zaczną puchnąć; mogą pojawić się na nich żylaki.

Coraz częściej będziesz musiała korzystać z toalety – nie zapomnij wtedy o piciu dużej ilości wody, żeby wyrównać zapotrzebowanie na płyny. Na lepsze trzymanie moczu pomogą ćwiczenia mięśni Kegla, które możesz wykonywać w domu. Ich wytrenowanie pomoże Ci również w szybszym i mniej bolesnym porodzie.

Możesz odczuwać również bóle kości i zębów ze względu na intensywny rozrost układu kostnego Twojego dziecka. W przypadku braku odpowiedniej ilości wapnia, organizm płodu pobiera go z twoich kości. Żeby temu zapobiec, wprowadź do swojej diety suplement witaminy D i dużo produktów zawierających wapń.

Ból brzucha w 27 tygodniu ciąży

Jeśli czujesz skurcze w okolicach dna macicy, nie masz się czym martwić – w dwudziestym siódmym tygodniu ciąży skurcze Braxtona-Hicksa staną się dla ciebie normą. W ten sposób macica przygotowuje się do porodu.

Jeśli jednak ból umiejscowiony jest wyżej, a dodatkowo czujesz, że brzuch jest niepokojąco twardy lub w śluzie z pochwy pojawiły się plamienia – koniecznie poinformuj swojego lekarza. Mocny ból podbrzusza w 27 tygodniu ciąży może świadczyć o rozpoczęciu akcji porodowej. Jeśli twoje dziecko przyszłoby teraz na świat, ma ponad 80% szans na przeżycie.