Dwudziesty ósmy tydzień ciąży upływa pod znakiem rozwoju tych umiejętności, które pozwolą dziecku przetrwać poza organizmem matki. Nie oznacza to jednak, że jest ono już w pełni samodzielne. Te chwile dopiero nadejdą. I są już zdecydowanie bliżej niż dalej, o czym doskonale wie Twój organizm.

Jak miewa się dziecko w 28 tygodniu ciąży?

Twoje maleństwo wciąż rośnie. Prawdę mówiąc, wcale nie jest już takim maleństwem, gdyż może mierzyć od 35 do 38 cm, jego waga przekracza zaś kilogram, oscylując w okolicach 1200 gramów. A jak wygląda? Dziecko nabiera proporcjonalnych kształtów (główka nie jest już znacznie większa od reszty ciała), a coraz bardziej wyraziste stają się rysy twarzy.

W dwudziestym ósmym tygodniu dziecko spędza czas na intensywnych ćwiczeniach ssania oraz mrugania oczami. Nie są to jednak główne odruchy, nad którymi pracuje. Niekiedy zdarza mu się bowiem kaszleć, ziewać i mieć czkawkę. Wszystko to spowodowane jest szybkim rozwojem płuc i coraz bardziej regularnymi oddechami (pamiętaj jednak, że w 28 tygodniu ciąży dziecko nie mogłoby jeszcze oddychać samodzielnie).

Ruchy dziecka stają się coraz bardziej swobodne. Niektóre maleństwa rozpoczynają nawet przygotowania do układania się główką do dołu. Dlatego wiele przyszłych mam nierzadko odczuwa, że w ich brzuchu trwają bardzo intensywne ćwiczenia.

W tym czasie następuje również przyśpieszony rozwój mózgu maleństwa. Na gładkiej dotychczas powierzchni pojawiają się fałdy i zwoje. Trwa również mielinizacja komórek nerwowych, dzięki której impulsy elektryczne przesyłane są znacznie szybciej. Co ciekawe, gdy dziecko śpi, wchodzi w fazę REM. Oznacza to, dziecko może o czymś śnić.

A jak w 28 tygodniu ciąży radzi sobie mama?

Na początku trzeciego trymestru najbardziej obciążone są nogi. Zmieniający się poziom hormonów może negatywnie wpływać na znajdujące się w żyłach zastawki. Właśnie dlatego nogi często stają się opuchnięte. Ale to nie wszystko. Zmieniające pozycję dziecko może uciskać nerw kulszowy (zwłaszcza gdy ułożenie dziecka przypomina to obserwowane przed samym porodem). Objawami mogą być krótkotrwałe bóle oraz częste drętwienie kończyn. Przyszłym mamom zaleca się więc, aby nie spędzały zbyt wiele czasu w pozycji stojącej i często odpoczywały, unosząc nogi do góry i delikatnie je masując. W szczególnie bolesnych przypadkach warto skontaktować się z lekarzem i dobrać odpowiedni (bezpieczny) lek.

U wielu przyszłych mam powszechnie występują również zgaga i wzdęcia, co ma związek z powiększaniem się macicy. W takich sytuacjach zalecane jest spożywanie mniejszych, ale częstszych posiłków.

Niepokojące mogą wydawać się również objawy takie jak krwawiące dziąsła lub nieustannie zatkany nos. Nie ma jednak powodów do paniki — są one wynikiem podniesionego poziomu progesteronu.

O czym warto pamiętać?

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży — który to miesiąc? Nie, nie mylisz się, to początek siódmego miesiąca, a zarazem trzeciego trymestru. Trzeba więc pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach. 28 tydzień ciąży to przede wszystkim ostatnia okazja do tego, aby wykonać test tolerancji glukozy (pozwoli on ustalić, czy wystąpiła cukrzyca ciążowa).

Dobrym posunięciem będzie również zakupienie kilku elementów garderoby, które okażą się niezbędne w czasie ostatnich tygodni ciąży. Mowa tu zwłaszcza o butach, gdyż już wkrótce Twoja stopa może urosnąć nawet o jeden rozmiar (oczywiście będzie to jedynie opuchlizna).

W niektórych sytuacjach niezbędne okaże się wsparcie bliskich osób. Warto więc zadbać o to, aby zawsze móc poprosić kogoś o pomoc.