Wszystkie narządy dziecka są już rozwinięte i od kilku tygodni funkcjonują. Malec stale rośnie. Choć do porodu pozostało jeszcze około 10 tygodni to dziecko już zaczyna przygotowywać się do samodzielnego funkcjonowania po porodzie.

Dziecko w 29 tygodniu ciąży

W trzecim trymestrze twarz dziecka jest już w pełni ukształtowana. Maluszek wygląda tak, jak będzie się prezentował po porodzie. Jego ciałko też jest już w pełni ukształtowane, aczkolwiek jeszcze bardzo małe. W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży dziecko ma ok. 42 centymetrów długości i 1300-1400 gram. Przez kolejne 11 tygodni malec urośnie jeszcze 10 cm i podwoi wagę.

Trzeci trymestr to czas, kiedy wszystkie narządy są już ukształtowane i powoli przygotowują się do życia poza organizmem mamy. W tym czasie malec zaczyna gromadzić brunatną tkankę tłuszczową. Jest ona bardzo specyficzna i znacznie rożni się od żółtej, która pojawia się po porodzie. Głównym zadaniem brunatnej tkanki tłuszczowej jest utrzymanie ciepłoty ciała maluszka po porodzie.

W 29 tygodniu ciąży zauważa się także dalszy rozwój układu nerwowego. W związku z tym mama powinna w swojej diecie umieścić produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Bywa, że ginekolog zaleca także ich suplementację w postaci np. tabletek. Malec zaczyna zapamiętywać poszczególne wrażenia zmysłowe. Jednym z nich jest zapach mamy. Ten charakterystyczny aromat poznaje na podstawie bodźców dostarczanych mu z wód płodowych. Po porodzie rozpoznaje mamę m.in. po zapachu skóry czy mleka.

Ruchy dziecka

W 29 tygodniu ciąży dziecko jest już duże, co sprawia, że coraz trudniej jest mu się poruszać w macicy. Tym samym zmniejsza się ilość odczuwalnych kopniaków. Teraz ruchy dziecka bardziej przypominają rozpychanie się.

Mama w 29 tygodniu ciąży

Mama w 29 tygodniu ciąży staje się coraz większa i bardziej ociężała. Problemy związane z puchnięciem stóp i bólem nóg nie mijają, a często dodatkowo się nasilają. Pod kolanami oraz na łydkach niektórych przyszłych mam pojawiają się żylaki, których przyczyną są problemy z krążeniem żylnym.
Metodą na zmniejszenie dolegliwości ze strony nóg jest dobranie wygodnego obuwia, najlepiej na płaskiej podeszwie. Ulgę przyniesie też odpoczynek z nogami uniesionymi do góry.
W trzecim trymestrze pojawia się także problem związany z gromadzeniem wody w organizmie. Wiąże się to m.in. z puchnięciem dłoni. To najlepszy czas na to, aby zdjąć z ręki obrączkę i pierścionki, ponieważ w kolejnych tygodniach może być to bardzo trudne.

Jeśli dolegliwości ciążowe takie jak bóle nóg czy opuchlizna stają się bardzo dokuczliwe, należy zgłosić to lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Warto wiedzieć!

Każda mama liczy na to, że jej pociecha urodzi się w terminie i będzie zdrowa. Niestety zdarza się, że poród rozpoczyna się kilka tygodni przed terminem. Malec w 29 tygodniu ciąży jest już gotowy do przeżycia poza macicą, aczkolwiek nie będzie to dla niego łatwe. Dlatego kobieta, która wchodzi w trzeci trymestr powinna znać objawy przedwczesnego porodu. Dzięki temu w razie konieczności będzie wiedziała jak zareagować.