30 tydzień ciąży

Z pewnością zastanawiasz się jak wygląda dziecko w trzydziestym tygodniu ciąży. W tym momencie waga płodu to około 1400 gramów, mierzy on jakieś 44 cm i cały czas intensywnie rośnie! Dosłownie co chwilę zachodzą kolejne zmiany, dzięki którym Twoje dziecko przygotowuje się na przyjście na świat.

Co dzieje się z dzieckiem w 30. tygodniu ciąży?

W tym okresie następuje dalszy ciąg rozwoju układu nerwowego i oddechowego Twojego dziecka. Jest to bardzo ważny czas dla rozwoju mózgu płodu – nabiera on odpowiedniego wyglądu, a wytworzone bruzdy i zagłębienia umożliwią mu ciągły rozwój oraz prawidłowe funkcjonowanie po porodzie. W pełni wykształcone są już stopy i dłonie dziecka, a także zęby mleczne, które są ukryte w dziąsłach.

30 tydzień ciąży to czas kiedy Twoje dziecko zaczyna wyraźnie słyszeć i reagować na dźwięki – jest to zatem doskonały moment na słuchanie kojących melodii. Oprócz tego niektórzy rodzice, podczas badania usg mogą spostrzec jak ich maleństwo otwiera oczy raz na jakiś czas.

W związku z tym, że dziecko staje się coraz większe, a ilość płynu owodniowego pozostaje niezmienna, ruchy dziecka mogą stać się nieco rzadsze. Tym samym jednak dużo bardziej widoczne na skórze brzucha stają się ruchy małych raczek i nóżek maleństwa.

Jak czuje się mama w 31 tygodniu ciąży?

Wzrost dziecka w brzuchu matki to oczywiście powód do radości, jednak coraz większe obciążenie w tym okresie staje się powodem nieprzyjemnych dolegliwości dla mamy. Ucisk na przeponę sprawia, że coraz ciężej jest jej oddychać – nabrać większych ilości powietrza, nie mówiąc już o głębokich wdechach.

Również jelita i żołądek zaczynają gorzej funkcjonować z uwagi na wspomniany już ucisk. Objawy z tym związane to zgaga, niestrawność, wzdęcia i zaparcia, które w konsekwencji mogą prowadzić do powstania hemoroidów. Ważne jest w tym przypadku wprowadzenie do diety przyszłej mamy pokarmów zawierających dużo błonnika i wykazujących delikatnie rozwalniające działanie.

Rosnący brzuch staje się również powodem pojawiających się problemów ze snem. Ciężko jest znaleźć wygodną pozycję, która na dłuższy czas pozwalałaby swobodnie leżeć. Warto w tym czasie pozwolić sobie zatem na krótkie drzemki w ciągu dnia, dzięki którym nieco zregenerujemy siły.

Słabsze krążenie w nogach, spowodowane uciskiem żyły wrotnej, może zacząć dawać o sobie znać właśnie w 30 tygodniu ciąży. Objawia się to przede wszystkim obrzękiem stóp oraz kostek, z czym możemy walczyć jedynie odpoczywając, najlepiej delikatnie unosząc nogi.

30 tydzień ciąży to moment kiedy mama może zacząć od czasu do czasu odczuwać bardzo delikatne, ale dość regularne skurcze. Nie trzeba się tym zbytnio martwić, gdyż są one spowodowane tym, iż nasze maleństwo właśnie doświadcza swojej pierwszej czkawki. Nie jest to jednak regułą, ponieważ tak jak po narodzinach u niektórych dzieci czkawka pojawia się wyjątkowo często, a u innych właściwie wcale.

Wiele mam zastanawia się ile przytyje w trzydziestym tygodniu ciąży. Nie jest to oczywiście regułą, ale w tym okresie ciąży waga matki może się zwiększyć do pół kilo.