38 tydzień ciąży

W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży znacząca większość dzieci jest już całkowicie rozwinięta i spokojnie czeka na przyjście na świat. Waga przeciętnego dziecka w tym okresie to około 3100 gramów, a maluch może już mierzyć nawet ponad 50 cm.

Nie należy się jednak zanadto przejmować jeśli rozmiary naszego malucha są mniejsze czy większe. To ile waży i mierzy dziecko jest uzależnione od wielu czynników, jak sposób odżywiania się mamy czy skłonności genetyczne. Tak naprawdę dzieci ważące od 2500 gram uznaje się już za noworodki o prawidłowej wadze.

Co się dzieje z dzieckiem w 38. tygodniu ciąży?

Nasze dziecko, w 38 tygodniu ciąży wyglądu już jak noworodek i jest zdolne do samodzielnego życia. Podczas kolejnych dwóch lub trzech tygodni w brzuchu mamy maluch będzie nadal zwiększać swoją wagę, rosnąć i rozwijać się. Jednakże rozwój ten może się także bez przeszkód odbywać poza brzuchem mamy, a dziecko zamiast poprzez pępowinę może odżywiać się jej mlekiem.

W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży ilość płynów owodniowych znacząco się zmniejsza, ale dziecko nadal rośnie, dlatego brakuje mu miejsca na szczególnie dużą aktywność. Ruchy dziecka nie są już zatem tak częste jak wcześniej, ale co jakiś czas powinno ono dawać znać mamie, że wszystko jest w porządku. W większości przypadków w 38 tygodniu ułożenie dziecka jest główkowe i przyjmuje ono pozycję embrionalną.

Co ciekawe, do tego czasu w jelitach malucha zgromadziła się już pierwsza smółka, czyli kupka naszego dziecka. Składa się ona przede wszystkim ze złuszczonego naskórka, który znajdował się w wodach płodowych, ale także chociażby z mazi płodowej. Po narodzinach, nasz maluch powinien wydalić smółkę w ciągu dwóch, trzech dni – upewniając rodziców i lekarzy w tym, że jego układ pokarmowy działa doskonale.

Jak czuje się mama podczas 38. tygodnia ciąży?

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży to rzecz jasna dalsza dawka ciążowych dolegliwości, takich jak nieprzyjemna zgaga i zaparcia, trudności z zaśnięciem i przede wszystkim wyspaniem się, a także ciągłe wizyty w toalecie, w której chyba wygodniej byłoby zamieszkać. Przeciążony od wielu tygodniu kręgosłup również coraz częściej daje o sobie znać. W tyk okresie ciąży bóle pleców mogą towarzyszyć przyszłym mamom już od samego rana. Warto zatem nieco się porozciągać i pomóc naszemu kręgosłupowi w choćby niewielkim rozluźnieniu.

Do bardzo nieprzyjemnych i wręcz kłopotliwych dolegliwości w ciąży, w 38 tygodniu zacznie się również zaliczać niekontrolowane puszczanie gazów. W wielu sytuacjach jest to naprawdę krępujące jednak żadna kobieta w ciąży nie jest w stanie nic poradzić na to jak działa natura.

W 38 tygodniu ciąży przestaje zwykle rosnąć brzuch kobiety – dziecko wciąż zwiększa swoją wagę, ale wspomniane już zmniejszanie się ilości wód płodowych sprawia, że macica nie musi się powiększać. Jeśli do tej pory nie nastąpiło odejście czopu śluzowego, bardzo prawdopodobne, że stanie się to w tym czasie. Co prawda, od tego momentu poród może rozpocząć się w ciągu kilku godzin, ale w niektórych przypadkach trwa to także kilka dni. Warto zatem przygotować się na ewentualny wyjazd do szpitala, ale jeśli skurcze nie wystąpią od razu, nie musimy się zanadto martwić.