39 tydzień ciąży

W 39 tygodniu ciąży dziecko może już ważyć do 3800 gram i jest w pełni przygotowane do życia poza brzuchem swojej mamy. Wszystkie narządy, układy i funkcje życiowe są rozwinięte, dzięki czemu po narodzinach będzie ono mogło radzić sobie zupełnie samodzielnie.

Co się dzieje z dzieckiem w 39. tygodniu ciąży?

Oczywiście maluch w trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży nadal rośnie, ale równie dobrze mógłby to robić „na zewnątrz”. Wygląda już zupełnie jak noworodek, a jego paznokcie są na tyle długie, że wystają poza opuszki palców i trzeba je będzie obciąć w niedługim czasie po porodzie. Nie zaleca się jednak robienia tego w szpitalu, gdyż istnieje zbyt duże ryzyku różnego typu zakażeń, których w tym miejscu może być sporo. Aby nasz maluszek nie drapał się po buzi, można zaopatrzyć go w malutkie rękawiczki albo skarpetki, które zakłada się dziecku dłonie.

39 tydzień ciąży to także czas kiedy wszystkie zmysły malucha są na tyle rozwinięte by odbierać bodźce. Najlepiej rozwinięty jest smak oraz dotyk, dzięki którym dziecko poznaje swoje otoczenie w pierwszych miesiącach życia. Zmysłem, który rozwija się najpóźniej jest wzrok, choć już w brzuchu swojej mamy, maluch zaczyna reagować na ostre strumienie światła skierowane na niego. Od jakiegoś czasu, dobrze rozwinięty słuch pozwalał dziecku na zapoznanie się z głosem najbliższych osób oraz z brzmieniem swojego imienia.

Ilość wód płodowych nadal systematycznie się zmniejsza, co powoduje, że nasz maluch będzie miał coraz mniej miejsca na poruszanie się. Ruchy dziecka nie będą już tak częste, ale przecież już za w chwilę będzie można obserwować jego akrobacje na żywo, poza brzuchem mamy.

Co się dzieje z przyszłą mamą podczas 39. tygodnia ciąży?

W trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży wszelkie dolegliwości ciążowe mogą się znacząco nasilić czy też po prostu skumulować. Zmęczony wysiłkiem organizm coraz bardziej będzie dawał nam znać, że jest zbyt mocno obciążony. Do tego dojdzie jeszcze stres związany ze zbliżającym się porodem, który może zniweczyć nasze próby wyspania się. A jak wiadomo brak snu nie jest niczym dobrym, zwłaszcza w przypadku kobiety spodziewającej się dziecka.

W tym okresie jeszcze mocniej możemy odczuwać bóle pleców, z którymi coraz trudniej będzie sobie poradzić. Wiele kobiet skarży się w tym okresie, że bez względu na to czy stoją, siedzą czy też leżą, kręgosłup boli równie mocno. Do tego mogą także dojść bóle związane z naciskiem na rwę kulszową, które są odczuwalne w miednicy albo promieniują na nogi. Pomóc mogą tutaj ciepłe okłady lub delikatny masaż.

Nasileniu w 39 tygodniu ciąży mogą również ulec takie objawy jak obrzmiałe stopy i ręce. Organizm kobiety w tym czasie gromadzi bardzo dużo wody, przez co obrzmienia wszelkiego typu są tak naprawdę normą. Oprócz tego, że wyglądają one nieestetycznie mogą być także zagrożeniem dla zdrowia, dlatego trzeba z nimi walczyć. Kobieta ciężarna powinna w związku z tym przez cały dzień wypijać niewielkie ilości wody niegazowanej, a w swojej diecie ograniczyć spożycie soli, która dodatkowo zatrzymuje wodę w organizmie. Odpoczywając warto również delikatnie unosić nogi oraz leżeć na lewym boku.