40 tydzień ciąży – poród jest tuż tuż

W 40 tygodniu ciąży Twoje dziecko jest już gotowe na przyjście na świat. Musisz jednak pamiętać, że niewiele kobiet rodzi swoje dzieci zgodnie z terminem – najczęściej trzeba czekać, nieraz do 42. tygodnia. Postaraj się jednak nie denerwować – prędzej czy później poczujesz objawy charakterystyczne dla akcji porodowej.

Ułożenie dziecka i jego waga w 40 tygodniu ciąży

W czterdziestym tygodniu ciąży dziecko tak naprawdę jest już gotowe do narodzin. Znajduje się nisko w miednicy, a jeżeli ułożyło się już główką do dołu, podciągnęło swoje nóżki do klatki piersiowej. Kości głowy dziecka nadal są miękkie i elastyczne – wszystko po to, aby ułatwić mu przejście przez kanał rodny na świat. Nadal będziesz odczuwać ruchy i kopnięcia, jednak teraz w niższej części brzucha.

Twoje dziecko w 40 tygodniu ma ok. 50 cm długości. Jego waga może się różnić – mówi się, że przeciętny noworodek waży mniej więcej 3,5 kg.

Objawy, jakie może odczuwać mama podczas 40 tygodnia ciąży

40 tydzień ciąży to czas, kiedy możesz odczuwać bardzo duże zmęczenie i nie ma w tym nic dziwnego – od wielu tygodni dbasz o siebie i oczekujesz na przyjście na świat swojego malucha. Możesz też odczuwać większe niż do tej pory rozdrażnienie i zdenerwowanie. Postaraj się jednak powstrzymywać negatywne emocje.

W tak zaawansowanej ciąży odczuwasz bardzo dużą aktywność dziecka w dolnej części swojego brzucha. Ból pleców i miednicy z pewnością także dają o sobie znać. Kiedy brzuch się obniży, będziesz mogła nieco lżej oddychać, nieuniknione za to będą częstsze wizyty w toalecie.

Czy ja rodzę? Dolegliwości zapowiadające poród

Kiedy rozpoczniesz czterdziesty tydzień ciąży, Twój lekarz najprawdopodobniej poprosi Cię, abyś co 2-3 dni zgłaszała się do szpitala na badanie KTG, które pozwoli stale monitorować stan Twój i Twojego dziecka. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi, nie wahaj się i podziel się swoimi obawami z lekarzem.

Boisz się, że nie rozpoznasz pierwszych objawów porodu? Musisz pamiętać, że nie wszystkie mogą się u Ciebie pojawić – warto jednak znać je, aby być na wszystko przygotowaną. Zarówno na kilka dni, jak i kilka godzin przed porodem możesz zauważyć odejście czopu śluzowego. Z kolei wody płodowe odchodzą nagle (poprzez chluśnięcie) lub stopniowo, poprzez wyciekanie. Kiedy będziesz miała wrażenie, że odeszły Ci wody, udaj się do lekarza – nawet, gdy nie zauważyłaś u siebie innych objawów. Tylko on będzie mógł ocenić, czy twoje odczucia były słuszne. Pamiętaj jednak, że wody płodowe nie zawsze odchodzą przed akcją porodową.

Pozostałe objawy, jakie mogą wskazywać na poród, to mdłości, kłopoty z żołądkiem i biegunka połączona z bólem przypominającym ból menstruacyjny. Typowe są również wahania nastroju – od uczucia ekscytacji aż do oszołomienia. Przygotuj się na kołatanie serca, dreszcze czy bóle głowy.

Skurcze w czterdziestym tygodniu ciąży

Najważniejszy objaw zapowiadający poród to skurcze. Pamiętaj jednak, że czasem warto wstrzymać się z jazdą do szpitala. Kiedy skurcze są nieregularne, nie nasilają się i przy zmianie pozycji słabną, warto jeszcze poczekać. Powinnaś się szykować do wyjazdu, gdy skurcze pojawiają się regularnie, co kilkanaście minut, pojawił się śluz zabarwiony na brązowo lub różowo, a przy zmianie pozycji skurcze odczuwasz silniej.

Jeśli w 40 tygodniu nie urodziłaś, a lekarz nie będzie zadowolony z wyników badań, może zadecydować o sztucznym wywołaniu porodu.