5 tydzień ciąży to etap w którym kobieta zazwyczaj jest już świadoma swojej ciąży, a co za tym idzie – powinna zaplanować wizytę u lekarza oraz zadbać o dietę. Ważne jest także porzucenie szkodliwych nawyków i używek. Zaczyna się niezwykle istotny dla życia dziecka okres.

Piąty tydzień ciąży – który to miesiąc?

W piątym tygodniu ciąży kobieta, choć dopiero minął jej termin miesiączki bądź jeszcze na niego czeka, wchodzi już w drugi miesiąc ciąży. Nadal jest to pierwszy trymestr ciąży.

Dziecko w 5 tygodniu ciąży

Na tym etapie ciąży pęcherzyk ciążowy może być już widoczny na USG. Wielkość pęcherzyka wynosi ok. 3 mm, ale z każdym dniem zauważalny jest przyrost średnio o 1 mm. Zależnie od tego, kiedy wystąpiła owulacja i implantacja, a także, ile trwają cykle, pęcherzyk na tym samym etapie ciąży u różnych kobiet będzie osiągał różne rozmiary – nie warto go więc porównywać z koleżankami. Przy pęcherzyku ciążowym wielkości ok. 6 mm, w jego wnętrzu na obrazie USG widoczny jest pęcherzyk żółtkowy, pełniący funkcję podtrzymania ciąży do momentu, gdy rozwinie się łożysko.

W 5 tygodniu ciąży w zarodku rozwija się rynienka nerwowa, która będzie potem przekształcać się w pełny układ nerwowy. Powoli kształtuje się także serca oraz układ krążenia; akcja serca jest jednak niewidoczna na USG. Zaczyna rozwijać się struktura dająca podstawy przysadce mózgowej. W ten sposób rozpoczynają się procesy zwane ogólnie organogenezą, czyli tworzeniem się organów w zarodku. Jest to bardzo delikatny i ważny okres, który potrwa jeszcze kilka tygodni – zarodek jest wówczas szczególnie wrażliwy na działanie szkodliwych substancji, leków czy używek.

5 tydzień ciąży: objawy, dolegliwości i samopoczucie mamy

W piątym tygodniu ciąży większość kobiet wie już o swoim odmiennym stanie. Pierwszym jego objawem jest brak miesiączki oraz pozytywny test ciążowy – czy to ten wykonywany w domu, z moczu, czy też laboratoryjny, z krwi. Warto umówić wizytę u ginekologa, ale dopiero na końcówkę szóstego tygodnia – wówczas na USG powinno być już sporo widać.

Na USG umów się na koniec 6 tygodnia ciąży. Na zdjęciach będzie dużo więcej widać.

W 5 tygodniu mogą występować także dodatkowe objawy ciąży, takie jak zmęczenie oraz senność. Winę za nie ponoszą szalejące w organizmie hormony. Zmienia się również perystaltyka jelit, przez co dochodzić może do zaparć. To w tym tygodniu najczęściej zaczynają się mdłości, a czasem nawet wymioty. Piersi mogą być wrażliwe i nieco nabrzmiałe.

Plamienia w 5 tygodniu ciąży

W tym okresie może pojawić się ból podbrzusza, często wynikający z działania progesteronu. Jeśli ból jest ostry, skurczowy i towarzyszy mu plamienie, jest to podstawa do wizyty u ginekologa. Wiele kobiet obserwuje wzmożony śluz z pochwy, który będzie im towarzyszył nawet do końca ciąży.

Plamienia w piątym tygodniu najczęściej nie są oznaką niczego złego. Nie można ich jednak ignorować i koniecznie należy skonsultować je z lekarzem. Niestety w niektórych przypadkach mogą być oznaką poronienia.

Plamień w tym okresie doświadcza średnio co piąta ciężarna. Trwają kilka godzin lub nawet kilka dni.

Najczęstsze przyczyny plamień w piątym tygodniu ciąży

  • Stany zapalne – na przykład na skutek infekcji (grzybica, chlamydioza, itp.)
  • Polipy i nadżerki

Do prawidłowej diagnozy potrzebne będzie zrobienie cytologii.

Co warto zrobić w piątym tygodniu ciąży?

Przede wszystkim warto dostosować się do tego, co mówi ciało. Należy bezwzględnie rzucić palenie, usunąć z diety alkohol, ale również zainteresować się tym, co ciężarne mogą jeść – niektóre pokarmy są niewskazane z uwagi na szkodliwe substancje czy ryzyko wystąpienia zakażeń bakteriami. Jeśli przyszła mama pracuje fizycznie bądź w szkodliwych warunkach, powinna pójść na zwolnienie bądź zmienić obowiązki w pracy.

W 5 miesiącu ciąży bardzo ważne przyjmowanie jest kwasu foliowego oraz dodatkowych, wskazanych przez lekarza witamin. Nie należy jednak przesadzać z jedzeniem za dwoje – waga matki w pierwszym trymestrze zwiększa się zwykle maksymalnie do 2 kg, ale może również stać w miejscu bądź nawet delikatnie się zmniejszyć w razie wymiotów. O odpowiednim dla Ciebie przyroście wagi porozmawiaj z lekarzem czy położną podczas najbliższej wizyty.