Szósty tydzień ciąży to zwykle czas intensywnego rozwoju zarodka, ale i pierwszej wizyty u ginekologa. To podczas niej, w prawidłowo rozwijającej się ciąży u kobiety o regularnych cyklach widać już pęcherzyk ciążowy, a niekiedy również i zarodek.

Dziecko w 6 tygodniu ciąży

6 tydzień ciąży to etap w którym pęcherzyk powinien przekraczać już 12 mm, a pod koniec tego tygodnia może sięgać nawet 17 mm. W takim przypadku powinno być widoczne już dziecko, które ma od 3 do 6 mm – pomiaru dokonuje się wzdłuż kręgosłupa. Dziecko na tym etapie nie potrafi go jeszcze zginać. Jest to pomiar wartości CRL.

Wielkość pęcherzyka w tym tygodniu ciąży wynosi od 12 do 17 mm.

Przy większym zarodku pojawia się również akcja serca, wcześniej niewidoczna – tętno ma zwykle ok. 100-140 uderzeń na minutę i jest szybsze od tętna matki. Na tym etapie zarodek ma jeszcze bardzo dużą w stosunku do ciała główkę oraz kręgosłup zakończony ogonem, który niebawem zaniknie, pozostawiając samą kość ogonową.

Nadal trwa intensywna organonegeza. Wytwarzają się początku układu pokarmowego oraz wydalniczego, a także doskonali się układ krążenia. Zarodek jest coraz silniej unerwiony, a z cewy nerwowej z czasem wykształci się mózg oraz rdzeń kręgowy. W miejsce przyszłych kości formuje się tkanka chrzęstna, powoli tworzą się również ręce i nogi z paluszkami – wciąż niewidocznymi, bo przyrośniętymi do ciała. Oczy i uszy mają pierwotną, nie do końca wykształconą formę. Na USG można zauważyć również pęcherzyk żółtkowy – wielkość pęcherzyka jest taka, że jest on zauważalny tuż obok zarodka.

Bicie serca dziecka w szóstym tygodniu ciąży może być słyszalne w czasie USG. Ten dźwięk jest niesamowity!

6 Tydzień Ciąży: Objawy i dolegliwości u mamy

Szósty tydzień ciąży to etap, na którym kobieta zaczyna wyraźnie odczuwać, że jest w ciąży. Nie rośnie jej jeszcze brzuch, bo macica powiększyła się nieznacznie i ma rozmiary porównywalne do niewielkiej moreli. Jednakże dotychczasowe spodnie mogą być niewygodne z uwagi na progesteron, który utrudnia trawienie, powoduje wzdęcia i zaparcia, ale również zatrzymuje w organizmie wodę.

W szóstym tygodniu kobieta częściej korzysta z ubikacji w celu oddania moczu, a także może zauważyć wrażliwość i lekkie powiększenie piersi; objawy te mogą zniknąć z końcem 1 trymestru i pojawić się pod koniec ciąży, podobnie jak zmęczenie i senność. Wszystkie te przemiany są naturalne i wynikają z burzy hormonalnej; organizm zwalnia, aby wspomóc intensywny rozwój zarodka. Pod podbrzusza i plamienie może występować nadal, ale wówczas kobieta powinna przebywać pod opieką lekarza. W tym okresie zaczynać mogą się również męczące mdłości i wymioty.

Podobnie jak w 5 tygodniu ciąży u mamy mogą wystąpić plamienia. Przejdź do poprzedniego artykułu i przeczytaj co mogą oznaczać oraz jak im zapobiegać.

6 tydzień ciąży jest idealnym na pierwszą wizytę u ginekologa oraz na pierwsze USG. Zarodek powinien być już w tym czasie dobrze widoczny na zdjęciach.

Wizyta u ginekologa i książeczka ciążowa

Podczas wizyty u ginekologa w szóstym tygodniu ciąży kobieta zwykle potwierdza poprzez USG obecność zarodka w macicy; USG wykonywane jest sondą przezpochwową. Dodatkowo lekarz wykonuje badanie manualne, a także mierzy ciśnienie oraz wagę ciała. Jeśli ujawniła się akcja serca zarodka, ginekolog założy książeczkę ciążową i zleci pierwsze badania.

Brak pęcherzyka na USG
W końcówce szóstego tygodnia pęcherzyk powinien być widoczny na USG. Jeśli go nie ma, istnieje podejrzenie ciąży ektopowej, tj. pozamacicznej. Może dawać ona takie objawy, jak silny ból podbrzusza, plamienie, krwawienie, a nawet zasłabnięcia. W takim przypadku niezbędna jest dalsza diagnostyka, m.in. kilkakrotne badanie poziomu betaHCG (przy ciąży ektopowej będzie się on wahać) oraz badanie USG. Ciąża pozamaciczna wymaga interwencji lekarskiej, często chirurgicznej. Niekiedy jednak ciąża pozamaciczna rozwija się równolegle z prawidłową, w macicy.