W tym tygodniu ciąży nadal trwa proces organogenezy. Jeśli zastanawiasz się, który to miesiąc – wciąż drugi, w pierwszym trymestrze. To także ostatni moment na pierwszą wizytę ciążową u ginekologa.

Jak wygląda dziecko w 8 tygodniu ciąży?

 • W ósmym tygodniu nadal postępuje rozwój kończyn, w tym kształtowanie się palców.
 • Zaczynają tworzyć się rysy twarzy.
 • Głowa, choć nadal nieproporcjonalna, stanowi już połowę, a nie 2/3 długości ciała.
 • Wielkość pęcherzyka ciążowego to średnio ok. 29 mm, zaś wielkość zarodka – ok. 15 mm.
 • Akcja serca jest zauważalna na USG, a tętno – dwa razy szybsze od tętna matki, średnio na poziomie ok. 150 uderzeń na minutę.
 • Powoli rozwijają się u dziecka kubki smakowe.
 • Ucho wewnętrzne zyskuje własne unerwienie.
 • Ósmy To także tydzień początku rozwoju płuc.
 • Ogonek zanika.
 • Rozwijają się narządy rozrodcze typowe dla danej płci.
 • Prężny rozwój zaliczają jelita, przyłączając się do pępowiny.
 • Rozwijają się nadnercza.

8 tydzień ciąży: Objawy i dolegliwości

Ósmy tydzień ciąży to czas, w którym często nasilają się istniejące objawy ciąży. Mogą one występować zmiennie, np. danego dnia się pojawiać, a innego – nie. U niektórych kobiet objawy są praktycznie niezauważalne, podczas gdy inne wymagają nawet hospitalizacji z powodu odwodnienia będącego wynikiem silnych wymiotów.

W 8 tygodniu ciąży nie należy zażywać żadnych leków, nawet bez recepty czy ziołowych, bez wcześniejszych konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. W razie nasilonych mdłości czy zaparć warto wprowadzić do diety lekkostrawne, niewielkie posiłki, a także wodę z cytryną czy imbirem, pitą w sporych ilościach. Przy mdłościach porannych warto zjeść coś zanim wstanie się z łóżka, co zapobiegnie również zawrotom głowy.

Bardzo często ból brzucha w ósmym tygodniu ciąży wynika z rozciągania więzadeł utrzymujących macicę i jest zupełnie normalny. Każdy ból warto zgłosić swojemu lekarzowi prowadzącemu. Towarzyszyć mogą mu bóle krzyża i pośladków. Jeśli występują w pierwszym trymestrze, to często utrzymują się przez całą ciążę i dokuczają podczas porodu. Warto pamiętać, aby nie łagodzić ich gorącymi okładami czy kąpielami, bo stanowi to zagrożenie dla ciąży. Czasem na tym etapie pojawiają się migrenowe bóle głowy, których nie można łagodzić żadnymi lekami z uwagi na ciążę; warto wówczas odpoczywać i zredukować czas poświęcony na pracę umysłową.

Brzuch w 8 tygodniu ciąży

Macica jest jeszcze na tyle nieduża, że niezauważalny jest ciążowy brzuch. Będzie on rozwijał się jednak poniżej linii pępka i powyżej spojenia łonowego w przyszłych tygodniach, szybciej u kobiet, które rodziły już dzieci czy są w ciąży mnogiej. Pojawić się może ból podbrzusza, a czasem plamienie w terminie spodziewanej, drugiej miesiączki – choć zwykle są one niegroźnymi objawami, trzeba zgłosić je lekarzowi prowadzącemu ciążę. Uciążliwy może być śluz, który pojawia się w wzmożonych ilościach. Waga matki na tym etapie nie powinna bardzo wzrosnąć – najwyżej ok. 1 kg. Może jednak zmaleć i często nie jest to powód do niepokoju. Zauważyć można natomiast znaczny wzrost piersi, które mogą niebawem wymagać zmiany biustonosza. Jeśli czujesz swędzenie na ich obszarze, zainwestuj w odpowiedni krem – swędzenie powodowane jest przez wysuszoną oraz rozciągającą się skórę.

Rozmiar brzucha w 8 tygodniu ciąży nie jest jeszcze na tyle duży by był zauważalny. Zmienia się już jednak jego kształt.