Jak wygląda dziecko w 9 tygodniu ciąży? Jakie objawy i dolegliwości dotyczą w tym okresie większości przyszłych mam? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące dziewiątego tygodnia ciąży – dzięki naszemu poradnikowi nic Cię nie zaskoczy!

Rozwój dziecka w dziewiątym tygodniu

9 tydzień ciąży to okres, w którym dziecko zaczyna już wyglądać jak miniaturowy człowiek. Wielkość zarodka wynosi od 19 do 25 mm, rączki i nóżki są już ukształtowane, a po ogonie zwykle nie ma ani śladu. Ludzki wygląd nadawany jest przez zaczątki oczu, nosa i uszu. Jednocześnie obraz USG wykazuje, że główka zajmuje blisko połowę długości całego ciała. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prosta: układ nerwowy (w tym mózg) rozwija się znacznie szybciej niż inne układy.

USG w 9 tygodniu ciąży

Jeśli chodzi o ułożenie dziecka, na początku dziewiątego tygodnia jego główka pozostaje przygięta do klatki piersiowej – dopiero później plecy płodu się prostują. Powoli formują się struktury, które później przekształcają się w wargi. Oczy przemieszczają się na przód głowy (wcześniej znajdują się po jej bokach); kształtują się tęczówki i narządy szkliwotwórcze. Na zdjęciu USG widać już paluszki stóp i rąk oraz przewężenia, które z czasem zostaną zastąpione przez kolana i łokcie.

Co bardzo istotne, w 9. tygodniu pojawiają się pierwsze mimowolne ruchy dziecka; niestety matka jeszcze ich nie wyczuwa. Skóra płodu jest wyraźnie grubsza, ale wciąż przezroczysta i jednowarstwowa. Narządy płodu pracują w znikomym zakresie, ale np. serce ma już cztery komory i pompuje krew. Choć narządy płodu są już wykształcone, wciąż nie da się rozpoznać płci dziecka. Wielkość pęcherzyka ciążowego powinna mieścić się w przedziale od 32 do 37 mm.

Jakie są objawy ciąży w 9 tygodniu?

Skoro macica mamy jest już duża jak mały melon, brzuch powinien być wyraźnie większy, a ciąża – dostrzegalna (oczywiście przy noszeniu obcisłych ubrań). Zmiany zachodzące w organizmie nie dotyczą już tylko wagi. Matki w 9. tygodniu ciąży odczuwają także wyraźne zmiany hormonalne – nowe dolegliwości są bardzo pokrewne objawom związanym ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej.

Brzuch w 9 tygodniu ciąży zaczyna już być widoczny. To przez stale powiększającą się macicę.

Wystąpić mogą takie symptomy, jak lekki ból podbrzusza, bóle głowy, częste zmiany nastroju oraz ostuda (ciemne przebarwienia na twarzy). Część mam już w dziewiątym tygodniu dostrzega na swoim brzuchu pionową, ciemną linię. Tak zwana linea negra biegnie przez pępek aż do spojenia łonowego. Poranne nudności nie tylko nie znikają, ale wręcz osiągają swoje apogeum; z reguły towarzyszą one mamom jeszcze przynajmniej przez kilka tygodni. Jednocześnie nasileniu ulegają zachcianki pokarmowe na konkretne produkty czy potrawy, wywoływane prawdopodobnie przez niezbilansowany jadłospis i niedobory niektórych składników w organizmie.

Co do piersi, ich gruczoły stają się coraz większe. W ten sposób przygotowują się na czekające je zadanie wykarmienia dziecka. Guzki wokół brodawek uwypuklają się i powiększają, podobnie jak brodawki, które stają się ciemniejsze niż zazwyczaj.

Postępujące zmiany emocjonalne

Im bliżej końca pierwszego trymestru, tym więcej zmian emocjonalnych związanych ze zwiększonym wydzielaniem hormonów. Wiele mam przechodzi rozchwianie emocjonalne, a przez to wymaga stałej opieki najbliższych, a czasem także konsultacji psychologicznej. Przykładowe dolegliwości na tym tle to chociażby bardzo żywe sny, które można łatwo pomylić z jawą, a także wszechogarniający stres. Już na etapie 9. tygodnia mogą się pojawić obezwładniające obawy o dziecko, przebieg porodu, przyszłe rodzicielstwo i przyszłość dziecka, a także paniczny strach przed brudem. Inny powszechny objaw to obniżenie zdolności zapamiętywania.