Badanie WR w ciąży

Badanie WR, czyli tzw. odczyn Wassermana, to jedno z podstawowych badań, które powinna wykonać kobieta spodziewająca się dziecka. Test wykrywa obecność syfilisu, czyli kiły. Dlaczego badanie to jest takie ważne?

Badanie WR: co to jest?

Kiła to choroba zakaźna, która przenoszona jest drogą płciową. Można się nią zarazić podczas stosunków płciowych, analnych, oralnych, a także nawet podczas całowania osoby chorej.

Przyczyną choroby jest krętek blady, spiralna bakteria, która wywołuje kiłę jedynie u ludzi. Syfilis doprowadza do zakażenia organizmu i powoduje ogólnoustrojową chorobę. Nieleczona może spowodować uszkodzenia układu nerwowego i układu krążenia, zapalenia stawów, zaburzenia psychiczne, a także uszkodzenie lub nawet utratę wzroku. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Chorobę wykrywa się na podstawie obecności w surowicy przeciwciał, które skierowane są ku bakterii wywołującej kiłę, czyli przeciw krętkowi blademu. Krew do testu pobierana jest w standardowy sposób, jak do każdej morfologii. W warunkach laboratoryjnych surowica krwi jest poddawana badaniu. Antygenem stosowanym do potwierdzenia obecności przeciwciała dla krętka bladego jest kardiolipina. Jest to związek chemiczny – fosfolipid, który został wyizolowany z serca wołu i uzupełniony lecytyną.

U zdrowych ludzi wynik badania WR jest negatywny. Wynik pozytywny oznacza, że badana osoba jest prawdopodobnie chora na kiłę. Należy wykonać dodatkowe badania, czyli testy FTS i ARS, które jednoznacznie stwierdzą bądź odrzucą wystąpienie choroby. Zdarza się bowiem, że test przesiewowy na kiłę wykazuje wynik fałszywie dodatni.

Badanie WR w ciąży

Badanie WR jest bardzo ważnym badaniem dla ciężarnej kobiety. W czasie przebiegu ciąży kobiety chorej na syfilis, może dojść do zakażenia maluszka bakteriami, które krążą we krwi matki. Grozi to poronieniem, przedwczesnym porodem, śmiercią dziecka lub rozwojem poważnych wad rozwojowych, takich jak głuchota, ślepota, powiększenie i choroba wątroby. Maluch może urodzić się z kiłą wrodzoną, która powoduje zmiany fizyczne na skórze dziecka, a także wpływa na nieprawidłową budowę jego organów wewnętrznych. Nieleczona kiła u kobiety ciężarnej grozi również zarażeniem się dziecka chorobą podczas porodu.

Badanie WR w kierunku kiły przeprowadza się u ciężarnych dwukrotnie. Pierwszy raz ma miejsce na samym początku, jeszcze w pierwszym trymestrze. Drugi raz badanie robi się około 37. tygodnia ciąży. Wczesne wykrycie syfilisu wymaga podjęcia leczenia, które zazwyczaj kończy się sukcesem. Podawane leki pozwalają prawie całkowicie wyeliminować ryzyko przeniesienia bakterii na maluszka.

[Zdjęcie główne: Pixabay]

Dodaj komentarz

Badania

Badanie GBS w ciąży

Badanie GBS to jedno z obowiązkowych badań, którym powinna się poddać ciężarna kobieta. Jest ono robione w kierunku wykrycia bakterii paciorkowca grupy B. Jej obecność w drogach rodnych kobiety podczas porodu...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Zdrowie w ciąży, Badania

Mutacja genu MTHFR [objawy, badanie]

MTHFR to gen, który współuczestniczy w syntezie enzymu, jakim jest metylenotetrahydrofolian reduktazy. Enzym ten współuczestniczy w przekształcaniu między innymi kwasu foliowego oraz witaminy B12, czyli kobalaminy do postaci aktywnej, którą...

Czytaj dalej →
Badania w ciąży, Badania

Badanie WR – odczyn Wassermana

Badanie WR – odczyn Wassermana jest jednym z obowiązkowych testów laboratoryjnych, które powinny wykonać kobiety w ciąży. To nieskomplikowane badanie serologiczne pozwala wykryć przeciwciała przeciwko krętkowi blademu – bakterii wywołującej...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general