Bank Mleka Kobiecego

Gdy moje młodsze dziecko było niemowlęciem niejednokrotnie szukałam w internecie Banku Mleka. Bezskutecznie… Jak się szybko okazało niemal 10 lat temu taka instytucja nie istniała. Zastanawiałam się, jak to możliwe, skoro uznaje się, że pokarm matki jest najlepszym, co można podać niemowlęciu, a już tym bardziej wcześniakowi? I o ile wiele mam ma problemy ze zbyt małą ilością pokarmu, o tyle istnieją też takie, która mają go zwyczajnie zbyt wiele!

Czy Bank Mleka jest potrzebny?

Oczywiście! Część mam ma na tyle dużo pokarmu, że spokojnie mogą się nim podzielić z innymi. Tak właśnie było w moim przypadku. Ostatecznie z powodu nieistnienia Banku Mleka Kobiecego codziennie wylewałam mniej więcej 250 ml pokarmu, który mogłoby wykorzystać inne dziecko. Tym bardziej, że jak twierdzą lekarze:

„Pokarm matki jest łatwo przyswajalnym pożywieniem dla dziecka od urodzenia, najlepszym pod względem ilości i jakości składników odżywczych oraz regulacyjnych i preferowanej flory bakteryjnej. Jest szczególnie ważny dla wcześniaków – skutkuje zmniejszeniem częstości chorób o najcięższym przebiegu (martwicze zapalenia jelit – NEC, późna sepsa); zapewnia lepszy rozwój psychoruchowy i poprawia ich stan zdrowia w przyszłości. Jest pokarmem pierwszego wyboru w tzw. minimalnym żywieniu troficznym (MEF), przez co stymuluje wzrost i dojrzewanie komórek nabłonka jelit, poprawia motorykę jelit, funkcje trawienia i wchłaniania, działa immunostymulująco, zapewnia prawidłową florę bakteryjną. Żadna ze sztucznych mieszanek do żywienia niemowląt nie daje tych korzyści. Wpływa także na skrócenie okresu hospitalizacji noworodka.” – powiedziała dr n. med. Beata Pawlus, Lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny.

bank mleka
materiały prasowe

Jak oddać pokarm do Banku Mleka Kobiecego?

Pokarm należy odciągnąć laktatorem w sterylne butelki, które dawczynie otrzymują z Regionalnego Banku Mleka Kobiecego. Po napełnieniu butelek telefonicznie lub mailowo informują pracowników Banku Mleka Matki o konieczności wymiany butelek na puste. Zamrożone i odpowiednio zabezpieczone mleko zostaje następnie przewiezione do placówki medycznej, w której zostaje poddane pasteryzacji i odpowiednim badaniom. W dalszej kolejności dzieli się je na porcje i dostarcza do leżących na oddziałach wcześniaków, których mamy nie zawsze mają wystarczająca ilość pokarmu, by nakarmić swoje maleństwa.

materiały prasowe

Jak zgłosić się do Fundacji Bank Mleka Kobiecego?

Potrzebujecie większej ilości informacji na temat działalności Fundacji Bank Mleka Kobiecego? W celu ich uzyskania można skontaktować się ze Szpitalem Specjalistycznym im. Św. Rodziny na ul. Madalińskiego w Warszawie.

Kontakt:
Koordynator Regionalnego Banku Mleka Kobiecego w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny:
dr n o zdr. Elżbieta Łodykowska
Tel. Kom. 602 831 352

Sprawdź też: Jaki laktator wybrać? >>>>

[zdjęcie główne: Pinterest: popsugar.com; materiały prasowe]

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo