Biegunka w ciąży: Przyczyny i leczenie

Przyszłym mamom często dokuczają dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Pierwsze tygodnie ciąży związane są zazwyczaj z wymiotami, dalszy okres to czas zaparć i zgagi. Bardzo często pojawia się także biegunka / rozwolnienie. Jak sobie z nią radzić i dlaczego się pojawiaja?

Biegunka na początku ciąży

Chociaż z zasady kobiety reagują wymiotami na pojawienie się w ich organizmie maleńkiej, upragnionej istoty, to warto pamiętać, że każda z nich jest inna i różne mogą być wczesne objawy ciąży. Część przyszłych mam skarży się na uporczywe biegunki, które często pojawiają się w pierwszych tygodniach ciąży. Nie są zbadane mechanizmy, które powiązałyby fakt rozstroju układu pokarmowego z zagnieżdżającym się zarodkiem. Prawdopodobnie biegunka na początku ciąży wywołana jest burzą hormonów, która toczy się w organizmie przyszłej mamy – podobnie jak w przypadku wymiotów. Z uwagi na to, wiele osób zalicza uporczywą biegunkę do wczesnych objawów ciąży.

Biegunka w ciąży

O ile biegunka w pierwszych tygodniach ciąży nie należy do rzadkości, to jednak w późniejszych etapach ciężarnej kobiecie znacznie częściej towarzyszą zaparcia niż zbyt częste wypróżnianie się. Na początku ciąży biegunki mogą być wywołane zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety i wpływają również na pracę jelit. Później jest to raczej objaw niestrawności. Biegunka jest reakcją organizmu na zatrucia, zakażenia bakteryjne, zakażenia wirusowe, jest reakcją alergiczną – powodów biegunki jest sporo. Biegunka w biegunka w 37 lub 38 tygodniu ciąży, czyli ogółem w 9 miesiącu ciąży, może być reakcją na stres związany ze zbliżającym się porodem, ponieważ biegunki mają podłoże nie tylko fizjologiczne, ale również psychologiczne. Niektóre osoby reagują rozwolnieniem na stresowe sytuacje – pierwszy dzień w nowej pracy, ważny egzamin czy rozmowę z przełożonym. Stres towarzyszący kobiecie w końcowych tygodniach ciąży może rozregulowywać pracę układu trawiennego i powodować biegunki.

Biegunki mają podłoże nie tylko fizjologiczne, ale również psychologiczne

Rozwolnienie w ciąży: leczenie

Jeżeli biegunka nie jest powiązana z innymi objawami, takimi jak podwyższona temperatura, złe samopoczucie, bóle głowy i wymioty, to nie jest ona raczej powodem do wizyty u lekarza. Niepokój powinna wzbudzić biegunka, która trwa dłużej niż dwie doby, a także taka, gdy stolec oddawany jest częściej niż trzy razy w ciągu godziny.

Warto pamiętać, że podczas biegunki organizm traci duże ilości wody. Z uwagi na to podczas biegunki najważniejsza jest zwiększona podaż płynów. W czasie biegunki łatwo o odwodnienie, co może być bardzo groźną sytuacją nie tylko dla przyszłej mamy, ale również dla dziecka. Wskazane jest picie wody, herbatek ziołowych, w tym mięty lub rumianku, a także niezbyt mocnej czarnej herbaty. W czasie biegunki najlepiej odstawić napoje gazowane, słodzone soki, mocną herbatę i kawę. Świetnie zadziała na biegunkę napar z czarnych jagód – owoce te mają działanie zapierające, mogą więc powstrzymać luźny stolec.

Zadbaj o lekkostrawną dietę. Jedz nawet, jeśli nie masz na to ochoty, bo brak apetytu prawie zawsze towarzyszy biegunce. Postaw na gotowane warzywa, pieczywo, gotowany ryż i kaszę jęczmienną. Unikaj tłustych, ciężkostrawnych potraw.

Biegunka w ciąży: co brać?

Podczas biegunki dobrze jest uzupełniać elektrolity – specjalne mieszanki gotowe do rozpuszczenia w wodzie można kupić w każdej aptece. Mogą je spożywać kobiety w ciąży. Lepiej niż zwykła woda zapobiegną odwodnieniu.

Kobiety w ciąży na biegunkę mogą również przyjmować leczniczy węgiel. Nie ma żadnych przeciwwskazań, które odradzałyby stosowanie go w ciąży.

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo