Przed rozwiązaniem

Pozycje porodowe dziecka

Prześlij dalej Drukuj
Przed rozwiązaniem: Pozycje porodowe dziecka

fot. RF

Przez większą część ciąży, dziecko wyczynia w brzuszku mamy harce. Może w nim pływać i skakać – niemal jak w basenie. Z czasem robi mu się jednak coraz ciaśniej. Blisko terminu porodu maluch zaczyna przygotowywać się do najważniejszej w swoim życiu podróży: na drugą stronę brzucha. Ta wyprawa musi się odbyć w odpowiedniej pozycji. Najlepsze jest położenie główką w dół. Czasem jednak malec płata figle i wybiera inne.

1. GŁÓWKA W DÓŁ
czyli połozenie podłuzne główkowe To najkorzystniejsze położenie, bo główka, która ma największy obwód, toruje drogę reszcie ciała. Kości czaszki zachodzą na siebie, a dzięki temu, że dziecko przygina bródkę do klatki piersiowej, chroni swoją delikatną twarz. Warto wiedzieć, że podczas przeciskania się przez kanał rodny malec wykonuje w nim obroty. Najpierw ustawia się buzią skierowaną do jednego z boków mamy. A potem, dopasowując się do kształtu kanału rodnego, obraca się o 90 stopni, czyli twarzą w stronę kręgosłupa mamy. To pozycja idealna do porodu naturalnego.

Główka w dół, ale nieco inaczej
Zdarza się, że malec, wykonując obroty w kanale rodnym, ustawia się twarzą do przodu mamy. To ułożenie potylicowe tylne. Tak ustawiona główka nie najlepiej pasuje do kanału rodnego. Dlatego rodzącej trzeba czasem pomóc. Wykonywanie przez nią różnych ruchów zalecanych przez położną może sprawić, że malec zmieni pozycję. Jeśli nie, konieczne bywa wsparcie próżniociągu lub cesarskie cięcie. Bywa i tak, że maluszek zamiast mocno przygiąć główkę do klatki piersiowej, odgina ją i częścią przodującą w kanale staje się twarz. (Wówczas lekarz w trakcie badania wyczuwa buzię dziecka.) Maluszek jest w położeniu podłużnym, ale jego główka odgięta jest od ciała. W tej sytuacji wykonuje się cesarskie cięcie.

2. PUPA W DÓŁ
czyli połozenie miednicowe Co dwudziesty piąty malec ustawia się tak, jakby pomyliły mu się kierunki. Zamiast szy kować do wyjścia główkę, na pierwszą linię „frontu” wystawia pupę. Ginekolog w trakcie badania może wyczuć właśnie pupę (to znaczy, że maluch ułożony jest pośladkowo – nóżki są zgięte w biodrach, proste w kolanach i ułożone wzdłuż ciała) lub pupę i stópki (jest to ułożenie miednicowe zupełne – nóżki zgięte w biodrach i kolanach). Nie jest to najlepsza pozycja, bo częścią przodującą jest miękka miednica dziecka. W dodatku jej obwód jest znacznie mniejszy niż główki, więc niezby dobrze toruje drogę reszcie ciała. Taki poród może odbyć się różnymi drogami, a sytuację ocenia lekarz. Jeśli malec rodzi się o czasie, waży nie za dużo i nie za mało, a mama rodzi kolejny raz, poród zaś przebiega dynamicznie, wtedy być może smyk przyjdzie na świat naturalną drogą. Jeśli jednak jest dużym dzieckiem lub wcześniakiem albo mama rodzi pierwszy raz, konieczne jest cesarskie cięcie.

3. BOKIEM DO WYJŚCIA
czyli połozenie poprzeczne Maluszek układa się w poprzek macicy, czyli główkę ma skierowaną do jednego, a pupę do drugiego boku mamy. Poród siłami natury nie jest wówczas możliwy, bo grozi bardzo poważnymi komplikacjami (i dla mamy i dla dziecka). Na szczęście, takie położenie zdarza się niezwykle rzadko, bo tylko raz na około 200 porodów. Dość często jest spowodowane zbyt dużą ilością płynu owodniowego w macicy. Czasem zdarza się jednak, że dziecko samo w końcu obraca się prawidłowo pod wpływem skurczów macicy. Trudno jednak na to liczyć i czekać. Dlatego w przypadku położenia poprzecznego lekarze wykonują u mamy cesarskie cięcie.

Czy wiesz, że…
W pierwszej ciąży malec przyjmuje ostateczną pozycję około 36.–37. tygodnia ciąży i zwykle na dwa tygodnie przed porodem już jej nie zmienia. Główka malucha obniża się. Kobieta odczuwa ulgę w oddychaniu, lepiej śpi, ale za to musi często biegać do toalety, bo malec uciska na jej pęcherz.

Źródło: Rodzice 04/08

Autor: LEK. MED. ANNA JAWORSKA

Dodaj artykuł do

  • Wykop
  • Gwar

 
Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię