Położenie pośladkowe

Kochanie, obróć się!

Prześlij dalej Drukuj
Położenie pośladkowe: Kochanie, obróć się!

fot. RF

Czy to naprawdę musi być cesarskie cięcie?

Kiedy w trzecim trymestrze ciąży macica zaczyna się zwężać, prawie wszystkie maluszki przyjmują pozycję najlepiej sprzyjającą porodowi – główką do dołu. W 32 tygodniu ciąży dziewięć na dziesięć dzieci ułożonych jest prawidłowo. Kolejnych pięć procent zdąży się jeszcze odwrócić przed porodem. Pozostałe pozostają w położeniu "pośladkowym" lub "miednicowym", jak je nazywają lekarze – główką do góry, pupą „do wyjścia”.

Czy jeśli twoje dziecko należy do tej ostatniej grupy, musisz porzucić marzenia o porodzie siłami natury? Często tak, ponieważ przy ułożeniu pośladkowym poród, szczególnie pierwszy, niesie za sobą duże ryzyko. Niewielu położników specjalizuje się w odbieraniu takich trudnych porodów, dlatego większość z nich zaleca cesarskie cięcie. Niektóre przyszłe mamy akceptują to, inne postanawiają spróbować skłonić dziecko do zrobienia koziołka. Obrót w brzuchu mamy jest możliwy – ale tylko wtedy, kiedy powody medyczne nie przemawiają przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Oto sytuacje, w których twój lekarz zdecydowanie odradzi manipulowanie przy ułożeniu dziecka:

  • Anomalie macicy (na przykład, kiedy macica nie ma kształtu gruszki, lecz serca).
  • Za mało wód płodowych.
  • Łożysko źle osadzone lub zajmujące bardzo dużo miejsca.

Dodaj artykuł do

  • Wykop
  • Gwar

 
Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię