Jestem w ciąży

9 miesięcy na wadze

Prześlij dalej Drukuj
Jestem w ciąży: 9 miesięcy na wadze

fot. RF

Większość kobiet przez całe swoje życie szalenie dba o linię albo przynajmniej obiecuje sobie, że zacznie to robić już od jutra czy od przysłowiowego poniedziałku. Wszystko się zmienia, gdy zachodzą w ciążę. Wtedy, wreszcie bez dotychczasowego stresu, mogą przytyć. Tłumaczą sobie, że muszą przecież wykarmić rozwijające się w brzuchu maleństwo, zaspokoić ciążowe zachcianki, poprawić sobie nastrój ciasteczkami, bo... robią się tak szybko coraz to grubsze. Nie powinny jednak zapominać o dbaniu o sylwetkę - w ciąży, oczywiście, tyć należy, ale nawet wtedy w przybieraniu na wadze trzeba zachować umiar. Przede wszystkim dla dobra dziecka, ale, co równie ważne, także dla własnego zdrowia.

Ile kilogramów powinno kobiecie przybyć w ciąży?

Wszystko zależy od tego, jaką sylwetkę miała przyszła mama, zanim zaszła w ciążę. Kobieta powinna przybrać na wadze od 8 do 15 kilogramów. Obowiązuje zasada: nie jemy za dwoje! Przyszłe mamy, które już przed zajściem w ciążę miały tu i ówdzie trochę tłuszczyku, powinny być jeszcze bardziej ostrożne. Najlepiej, by utyły nie więcej niż 7-8 kilogramów. Na początku przyrost wagi jest niewielki - czasem nawet niektóre kobiety chudną 1-2 kg, a związane jest to z porannymi nudnościami, częstym objawem ciąży. Pod koniec pierwszego trymestru kobiety tyją zazwyczaj ok. 3 kg, przez kolejne 3 miesiące - następne 4-5 kg. Najbardziej przybieramy na wadze pod koniec ciąży. W ostatnim trymestrze dziecko bardzo rośnie i wtedy mama waży średnio co miesiąc o 2 kg więcej. W sumie daje to ok. 12-14 kg.

Dlaczego niektóre kobiety tyją 20 kilogramów, inne 7?

Powody są różne. Przede wszystkim tyją te, które dużo jedzą i mało się ruszają. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety w czasie ciąży sprawiają, że jej przemiana materii staje się wolniejsza, a apetyt - wilczy. Ta rewolucja hormonalna sprawia też, że ciężarna wszystko traktuje znacznie bardziej emocjonalnie. Czuje się krucha, bezbronna i często jest jej smutno. I żeby poprawić sobie nastrój, sięga po czekoladkę. Jedna nie jest groźna, ale zjadanie pudełka co drugi dzień odbije się na wadze. Ale by przytyć tylko tyle, ile maleństwu rzeczywiście potrzeba, warto pamiętać o zasadzie równowagi: jedzmy więcej, ale nie zapominajmy o spalaniu kalorii - przyszła mama powinna się dużo ruszać.

Kto jest bardziej narażony na to, że za dużo utyje?

Choć trudno w to uwierzyć, kobiety, które przez całe życie pilnowały, by nie przybrać choćby zbędnego kilograma. Jeśli dotychczas kobieta miała nawyk stałego sprawdzania zawartości talerza, w ciąży może nagle stracić samokontrolę. Zbędne kilogramy grożą także palaczkom. Wiele z nich, gdy dowiaduje się o ciąży, rzuca nałóg. A to sprawia, że ciągle mają na coś ochotę i papierosy zastępują nie zawsze zdrowymi przekąskami. Byłe palaczki tyją średnio o 4 kg więcej niż kobiety, które nigdy nie paliły. U niektórych nagły przyrost wagi po rzuceniu nałogu może wynieść nawet 13 kg. Ale to nie znaczy, że lepiej jest nie rzucać palenia w ciąży! Nikotyna i spółka bardzo szkodzą dziecku, a żeby uniknąć zbędnych kilogramów, wystarczy tylko uważać na to, co się je: zamiast chipsów czy paluszków, pogryzać marchewkę i jabłka. Więcej tyją też osoby, których organizmy mają skłonność do zatrzymywania wody (wiele kobiet w ciąży cierpi z powodu obrzęków, to właśnie zbędna woda), co może powodować dodatkowy wzrost wagi. I wiek mamy nie jest bez znaczenia ? kobiety po trzydziestce przybierają zwykle więcej na wadze niż ich młodsze koleżanki.

Czy sport pozwala ograniczyć przyrost wagi?

Tak. Regularne ćwiczenia nie tylko sprawiają, że wolniej tyjemy, ale i pozwalają utrzymać dobrą formę i przygotować się do porodu. Nie ma przeciwwskazań dla gimnastyki przez okres ciąży, jeśli ta nie jest zagrożona. Dziecko jest bezpieczne w łonie i jeśli mama zrezygnuje ze sportów ekstremalnych i tych, które grożą upadkiem (narty, gry zespołowe, jazda konna), odrobiną ruchu nie zrobi mu krzywdy. Najlepiej, żeby chodziła na basen, jogę i nie zapominała o spacerach, bo one dobrze wpływają na kondycję fizyczną i psychiczną ? świetnie odstresowują.

Dodaj artykuł do

  • Wykop
  • Gwar

 
Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię