Ciąża - zdrowie

Plamienie w ciąży - norma czy powód do niepokoju?

Prześlij dalej Drukuj
Ciąża - zdrowie: Plamienie w ciąży - norma czy powód do niepokoju?

fot. Shutterstock

PIERWSZY TRYMESTR

Mając pewność, że będziesz mamą dokładnie obserwuj wszelkie niepokojące sygnały.

1. Plamienie w początkowym okresie ciąży może pojawiać się dość często. Występuje nawet u 30 procent kobiet. W wielu przypadkach zanika samoistnie i nie można ustalić jego przyczyny. Najczęściej pojawia się ok. tydzień po zapłodnieniu. Jest wówczas spowodowane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Wydzielina jest skąpa, nie powoduje bólu i zwykle nie ma wpływu na przebieg ciąży.

2. Inną przyczyną są zmiany hormonalne. Plamienie może pojawić się w tym momencie cyklu, w którym normalnie miałabyś miesiączkę. Wydzielina, imitująca menstruację, może się pojawiać nawet przez pierwsze trzy miesiące ciąży. Jest ona jednak bardzo skąpa i ma lekkie brązowe lub różowe zabarwienie. Taki „zastępczy okres” trwa ok. 2–3 dni.

3. Jeśli plamienie jest niewielkie, nie boli, ale za to wywołuje silne skurcze, być może znów winne są hormony. Za taki stan odpowiada zwykle niedobór progesteronu, który jest niezbędny do prawidłowego utrzymania ciąży. Lekarz prawdopodobnie przepisze leki, zawierające pochodne tego hormonu.

WAŻNE

Zawsze lepiej "dmuchać na zimne", zatem o każdym plamieniu powiadom ginekologa.

4. Plamienie może być oznaką schorzenia szyjki macicy. Do takich należą m.in. polipy lub niewyleczoną nadżerka. Jeśli cierpisz na jedno z nich, niewielkie krwawienie może się pojawić się także po badaniu ginekologicznym lub współżyciu. Aby postawić diagnozę, lekarz wykona cytologię lub dokładniejsze badanie mikroskopowe, czyli kolposkopię. Jeśli okaże się, że polipy są duże, konieczny będzie zabieg ich usunięcia. Gdy zmiany będą niewielkie, wówczas wystarczą odpowiednie leki i kontrola.

5. Jeśli wydzielina jest krwista oraz przypomina obfitą miesiączkę, natychmiast reaguj. Ciąża może być zagrożona. Szybka interwencja lekarza zmniejszy ryzyko utraty dziecka. Po takim incydencie prawdopodobnie będziesz musiała leżeć, ale dzięki temu malec ma szansę urodzić się zdrowy. Gdy krwawienie pojawi się między 4. a 8. tygodniem i towarzyszą mu silne bole podbrzusza, może to oznaczać, że zarodek nie zagnieździł się w macicy, tylko np. w jajowodzie. Objawem ciąży pozamacicznej może być sam ból. Gdy go poczujesz, także zgłoś się do lekarza.

DRUGI TRYMESTR

Krwawienia i plamienia w drugiej połowie ciąży mogą dotyczyć nawet 20 procent przyszłych mam.

1. Najczęściej takie dolegliwości są spowodowane przemęczeniem. W drugim trymestrze ciąży przyszłe mamy zwykle chcą pozałatwiać jak najwięcej spraw, by zdążyć przed porodem. Nie rezygnują z obowiązków domowych, intensywnie pracują, uprawiają sport. To jednak nie oznacza, że przez całą ciążę powinnaś leżeć! Staraj się po prostu za bardzo nie forsować. W obowiązkach domowych może pomoc ci partner. Jeśli do tej pory kochałaś ruch, nie musisz całkowicie rezygnować ze sportu,. Po prostu zamiast fitnessu czy siłowni wybierz tai–chi, albo zapisz się na specjalną gimnastykę dla ciężarnych. Pamiętaj jednak, by wcześniej zapytać lekarza o zgodę na treningi. Przez cały okres ciąży staraj się też wysypiać oraz spędzaj więcej czasu spacerując na świeżym powietrzu.

2. Jeśli zazwyczaj masz niezbyt silne krwawienia lub plamienia, którym towarzyszy ból brzucha lub pleców w okolicy krzyżowej, może to oznaczać przedwczesną czynność skurczową macicy. Powinnaś zgłosić się do ginekologa. Zwykle na takie skurcze pomagają leki. Nie bierz jednak żadnych środków przeciwbólowych na własną rękę! Musi przepisać je lekarz.

TRZECI TRYMESTR

Jesteś coraz bliżej rozwiązania. W tym okresie krwawienia są szczególnym znakiem alarmującym. Nie lekceważ ich.

1. Co prawda, poronienie już ci nie grozi, bo łożysko jest wykształcone na tyle, by chronić malca. Jednak krwawienie może oznaczać przedwczesny poród. Gdy je zauważysz, dzwoń na pogotowie. Mimo wszystko, dziecko ma naprawdę duże szanse na to, by być zupełnie zdrowe!

2. Jeżeli krwawienie jest silne, brzuch twardy i bardzo cię boli może to oznaczać przedwczesne odklejenie łożyska. Najczęściej występuje po upadku lub urazie brzucha. W takim przypadku potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Specjalista dzięki badaniu USG oraz KTG oceni stan zdrowia dziecka. Być może od razu trzeba będzie wykonać cesarskie cięcie. Jeśli okaże się, że nie ma objawów niedotlenienia płodu, zabieg nie będzie konieczny od razu. Zostaniesz jednak w szpitalu, prawdopodobnie do rozwiązania (najpewniej przez cesarskie cięcie).

3. Przed samym porodem możesz zauważyć na bieliźnie więcej śluzowej wydzieliny, często o lekko krwawym zabarwieniu. Zwykle sygnalizuje to odejście tzw. czopa śluzowego, który zamyka szyjkę macicy podczas ciąży. Jest to zupełnie niegroźny objaw, oznaczający po prostu, że szyjka przygotowuje się do porodu. Jest to znak, że w najbliższych dniach zechce już przyjść na świat. Konieczne spakuj torbę do szpitala!

4. Gdy krwotok jest duży i towarzyszą mu regularne skurcze, może być to oznaka pęknięcia macicy. Zdarza się to bardzo rzadko. Przeważnie to powikłanie występuje u kobiet, które wcześniej rodziły przez cesarskie cięcie lub miały wykonywane operacje ginekologiczne. Gdy zauważysz u siebie powyższe objawy, powinnaś natychmiast znaleźć się w szpitalu.

autor: Renata Mikołajczak, konsultacja: lek. med. Rafał Stettner

Porozmawiaj na ten temat z innymi rodzicami na forum:

-> RATUNKU plamienie w 11tc
-> PLAMIENIE - na ile przed porodem ???
-> plamienie
-> Plamienie w ciąży po wymazie z pochwy
-> Ratunku Plamienie!!!
-> plamienie

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez asia89 dnia 20 września 2010, godz. 23:03

  mam pytanie jestem dopiero od 3 tyg w ciąży pojawił sie okres niewielki ale potem zaczełam wydzielac jakąś wydzieline to nie jest czerwone lecz takie brązowe nie byłam jeszcze u lekarza ale troche mam obawy


  (1 Komentarz)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię