Dolegliwości w ciąży

Jak walczyć ze zgagą?

Prześlij dalej Drukuj
Dolegliwości w ciąży: Jak walczyć ze zgagą?

Czasami do objawów tych dołączają chrypka i kaszel. Zgaga może zdarzyć się każdemu. Jednak w okresie, kiedy spodziewasz się dziecka, jesteś narażona na dodatkowe czynniki, które powodują tę nieprzyjemną dolegliwość.

Winne hormony...

Na początku ciąży twój organizm produkuje dużą ilość progesteronu i estrogenu, które powodują rozluźnienie mięśni gładkich budujących również przewód pokarmowy. W rezultacie jedzenie przesuwa się wolniej w przewodzie pokarmowym, zalegając w nim i powodując niestrawność. Co prawda jest to niedogodne dla ciebie, ale korzystne dla dziecka, ponieważ zwolnienie perystaltyki jelit pozwala na lepsze wchłanianie substancji odżywczych i przedostanie się ich do krwi, a z nią poprzez łożysko do układu płodu. Zgaga powstaje wtedy, gdy osłabione mięśnie tzw. dolnego zwieracza przełyku oddzielające przełyk od żołądka są rozluźnione i zwiotczałe, pozwalając pokarmowi i ostrym sokom żołądkowym cofać się z żołądka do przełyku. Kwas żołądkowy zaczyna podrażniać wrażliwą śluzówkę przełyku, a ty odczuwasz pieczenie. U zdrowego człowieka zwieracz rozkurcza się w czasie jedzenia, natomiast po jedzeniu zamyka, uniemożliwiając cofnięcie się jedzenia.

...i rosnący płód

Problem ze zgagą może nasilić się w drugim i trzecim trymestrze ciąży, gdy powiększająca się macica zacznie uciskać żołądek. To sprawia, że kwasy trawienne cofają się do przełyku.

Środki łagodzące objawy

Zgaga choć czasami bardzo uciążliwa, nie jest niebezpieczna. Jej leczenie polega na łagodzeniu dolegliwości i zapobieganiu im. Jeśli pojawia się sporadycznie, stosuje się preparaty przeciw nadkwasocie. Większość z nich jest dostępna bez recepty (np. Alugastrin, Maalox, Ulgamax). Zażyte, szybko likwidują dolegliwości.

Możesz temu zapobiec

 • Zapisuj, co jesz oraz po czym pojawiają się dolegliwości. W ten sposób zorientujesz się, z jakich produktów powinnaś zrezygnować.
 • Zjadaj pięć - sześć małych posiłków w ciągu dnia zamiast trzech dużych.
 • Jedz powoli, przeżuwając dokładnie każdy kęs.
 • Unikaj potraw i napojów zawierających sód, np. zup w proszku, krakersów.
 • Nie śpij płasko - głowa powinna spoczywać na wysokiej poduszce.
 • Nie noś ciasnych rzeczy, które zbyt mocno opinają brzuch i talię.

Źródło: Rodzice

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez beeyou dnia 12 grudnia 2011, godz. 15:34

  Niestety walczyłam ze zgagą na milion różnych (domowych sposobów) - rękami i nogami broniłam się przed farmakologią! Niestety nic nie pomogło... Poprosiłam ginekologa o łagodny i bezpieczny lek na zgagę, polecił mi Refluxin, pomógł błyskawicznie, jest bezpieczny dla maluszka, ma postać zelu w saszetkach, polecam!


  (1 Komentarz)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię