Zdrowie w ciąży

Alergia a ciąża

Prześlij dalej Drukuj
Zdrowie w ciąży: Alergia a ciąża

fot. RF

Coraz więcej kobiet na świecie cierpi z powodu alergii. Jak każda przewlekła choroba, i ta też wymaga stałego leczenia. Na szczęście, przestrzegając zaleceń alergologów, możesz w miarę komfortowo przetrwać ciążę i urodzić zdrowego malca.

Jaki lekarz powinien opiekować się przyszłą mamą, która ma alergię?
Ciężarna powinna przez całą ciążę pozostawać pod stałą opieką dwóch lekarzy: ginekologa i alergologa, czyli specjalisty zajmującego się leczeniem uczuleń.

Czy ciąża zwykle wpływa na nasilenie się objawów choroby?
Dla niektórych kobiet ciąża to czas alergicznego koszmaru, dla innych stan błogosławiony - właśnie dzięki niej na kilka miesięcy uwalniają się od męczących objawów. W przypadku jeszcze innych, nic się nie zmienia.

Jak, będąc w ciąży, łagodzić dolegliwości związane z alergią?
Najbardziej skuteczne jest oczywiście unikanie na co dzień alergenu, czyli głównego "winowajcy". Osoby cierpiące na alergię zwykle doskonale się orientują, co prowokuje objawy. Ale może się zdarzyć, że bezpieczna przed ciążą np. sierść kota, teraz, w stanie odmiennym, staje się przyczyną kichania, łzawienia oczu, cieknącego nosa lub duszności. Dlatego, jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy, których nie miałaś przed zajściem w ciążę, koniecznie skonsultuj się z alergologiem.

Jak powinna zabezpieczyć się przyszła mama, żeby choroba nie dawała się jej mocno we znaki?
Przede wszystkim trzeba przestrzegać zaleceń lekarza i unikać czynników wywołujących objawy, np. przy uczuleniu na kurz i roztocza, zwinąć dywany, puchate tkaniny i zadbać o to, aby ktoś wyręczał cię w częstym odkurzaniu mieszkania i wycieraniu podłóg na mokro. Raz w tygodniu należy zmieniać pościel, często ją wietrzyć i prać w wysokich temperaturach bez krochmalenia. Jeśli uczulenie wywołują pylące rośliny, ważne jest unikanie spacerów w słoneczne dni i wypadów za miasto. Gdy winowajcą są jakieś produkty żywnościowe, trzeba je po prostu wykluczyć z diety.

Czy ograniczenia w diecie mogą mieć niekorzystny wpływ na mamę i rozwijające się w jej łonie dziecko?
Małe zmiany w diecie nie szkodzą. Natomiast jeśli ciężarna zastosuje zbyt rygorystyczną dietę - zrezygnuje lub bardzo ograniczy spożycie produktów będących np. źródłem białka - to skutki tak ubogiej diety mogą okazać się bardzo niepożądane dla obojga. Najlepiej jest poradzić się lekarza, który podpowie, czym zastąpić uczulającą żywność bez szwanku dla zdrowia mamy i dziecka.

Czy astma mamy jest groźna dla nienarodzonego dziecka?
Zwykle niepokój kobiet w ciąży cierpiących na astmę o rozwój i zdrowie maluszka jest nieuzasadniony i dziecko rodzi się zdrowe. Warunkiem jest jednak ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Zaprzestanie leczenia może doprowadzić do niedotlenienia dziecka - sprawić, że urodzi się przedwcześnie, z dużą niedowagą lub z zaburzeniami, np. neurologicznymi. Lekceważenie choroby ma gorsze skutki niż prawidłowo leczona astma!

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez fredra25 dnia 9 września 2010, godz. 13:54

  Choruję na astmę i biorę Monkastę, w czasie ciąży nie brałam żadnych leków i oczywiście jak diabeł święconej wody unikałam alergenów... Ciąża dla osoby z astmą to wyzwanie i survival w porównaniu z ciążą kobiety zdrowej... Ale już od roku mogę cieszyć się pięknym dzieciątkiem. Wróciłam po tym jak przestałam karmić do leków sprzed ciąży, a teraz czuwamy, żeby u dziecka jak najwcześniej wykryć astmę... lub jej w ogóle uniknąć...


  (1 Komentarz)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię