Ćwiczenia mięśni Kegla

Mięśni Kegla nie widać i na co dzień w ogóle nie myślisz o ich istnieniu. Wiele kobiet dowiaduje się o nich dopiero w ciąży lub nawet po porodzie. I to najczęściej na skutek pojawienia się dolegliwości związanych z nadmiernym rozciągnięciem mięśni Kegla.

Dlaczego tak ważne są mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla są częścią mięśni dna miednicy, które otaczają ujście cewki moczowej, pochwy i odbytu. To one wraz z pochwą w czasie ciąży utrzymują macicę, dziecko, łożysko, jelita i pęcherz moczowy. Jeśli zostaną w tym czasie nadmiernie rozciągnięte, po porodzie pojawią się problemy w postaci nietrzymania moczu, uczucie zbyt luźnej pochwy podczas stosunków, a nawet opadnięcie niedostatecznie podtrzymywanej macicy do pochwy.

„Mięśnie dna miednicy to złożona anatomicznie struktura. Wbrew powszechnym przekonaniom, mięśnie Kegla są tylko ich częścią – amerykański ginekolog Arnold Kegel opisał tylko część dźwigacza odbytu. Aby trening był skuteczny, należy ćwiczyć wszystkie mięśnie dna miednicy. Ich układ przypomina lejek przytwierdzony do rusztowania, jakie tworzą kości miednicy. Utrzymują ciężar narządów wewnętrznych. Gdy sobie z tym nie radzą, wzrasta nacisk na pęcherz, co prowadzi do nietrzymania moczu.” – wyjaśnia Urszula Herman, rehabilitantka i doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim, pomysłodawczyni systemu do treningu mięśni dna miednicy PelviFly.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Ćwiczenia mięśni Kegla należy wykonywać w ciąży, przed zajściem w nią oraz po porodzie. Zanim sprawdzisz, jak ćwiczyć mięśnie Kegla, musisz sobie uzmysłowić, gdzie one się dokładnie znajdują. Lekarze sugerują, by wyobrazić sobie, że przerywasz oddawanie moczu. Dokładnie w tym momencie zaciskają się mięśnie dna macicy.

Najprostsze ćwiczenia mięśni Kegla możesz wykonywać właściwie o każdej porze i niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Zaciśnij je i policz do 10. Powtórz ćwiczenie 10 do 20 razy. Pamiętaj, by taką serię wykonywać kilkakrotnie w ciągu dnia.

Ćwiczenia mięśni Kegla dla początkujących

Trening mięśni Kegla na początek można wykonywać w domu leżąc na podłodze z lekko ugiętymi nogami rozstawionymi na szerokość bioder. Ręce połóż wzdłuż tułowia. Zrób wdech i napnij mięśnie dna miednicy wyobrażając sobie, że podciągasz je do góry w stronę pępka. Jeśli nie jesteś pewna, czy wykonujesz ćwiczenia mięśni Kegla poprawnie, połóż prawą dłoń nad kością łonową, a lewą przyłóż do lewego pośladka. Prawą dłonią położoną na podbrzuszu powinnaś wyczuwać lekkie napięcie.

Zajrzyj też do naszego kalendarza ciąży >>>>

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo