Niepłodne dni: Kiedy są dni niepłodne? Ile trwają? Jakie objawy im towarzyszą?

Każdy cykl menstruacyjny ma jedynie kilka dni płodnych, w trakcie których możliwe jest zajście w ciążę. Pozostały czas, to dni niepłodne – w jaki sposób określić, w którym momencie cyklu aktualnie jesteś?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • U zdrowej kobiety dni płodne trwają zaledwie kilka dni w miesiącu.
  • To, kiedy przypadają dni niepłodne, wylicza się nad podstawie czasu występowania owulacji.
  • Kobiety miesiączkujące regularnie z większą skutecznością są w stanie określić, kiedy przypadają poszczególne fazy cyklu.

Dni niepłodne i dni płodne – parę słów o cyklu

Przyjmuje się, że wzorcowy cykl menstruacyjny trwa 28 dni z możliwym 5-dniowym odchyleniem (może być krótszy lub dłuższy). Pierwszym dniem cyklu jest pierwszy dzień miesiączki; ostatnim – dzień przed rozpoczęciem kolejnej. Każda zdrowa kobieta ma charakterystyczną dla siebie długość cyklu, która pozwala mniej więcej przewidzieć, kiedy wypadnie następna miesiączka. Na jej wystąpienie ma jednak wpływ wiele czynników zewnętrznych, w tym stres, dieta, podróże, zażywane leki czy przebyte infekcje. Dlatego, nawet u kobiet, których cykle są zazwyczaj bardzo regularne, określenie dni płodnych i niepłodnych zawsze obarczone jest pewnym marginesem błędu. Dni niepłodne u kobiety to zdecydowanie większa część cyklu – jednak warto mieć na uwadze, że wystarczy niewielkie odchylenie w terminie owulacji, aby zmienić przewidywaną strukturę cyklu. Zatem chcąc określić dni płodne i niepłodne, zamiast patrzeć w kalendarz, należy nauczyć się przyglądać swojemu ciału.

Dowiedz się: Jak obliczyć dni płodne?

W trakcie cyklu zmienia się poziom poszczególnych hormonów, które wpływają na samopoczucie kobiety, wygląd i konsystencję śluzu pochwowego, a nawet jej wygląd zewnętrzny. Wiele kobiet doświadcza mniej bądź bardziej nasilonych nieprzyjemnych objawów kilka dni przed okresem: pojawienie się wyprysków, bolesność piersi, ból podbrzusza, drażliwość. Z kolei w połowie cyklu, kiedy przypada okres owulacyjny, większość kobiet odczuwa zwiększenie libido i polepszenie samopoczucia, a także poprawienie kondycji skóry.

Kiedy są dni niepłodne?

W praktyce zajście w ciążę jest możliwe jedynie przez 4-5 dni w trakcie jednego cyklu. Jednak to, kiedy te dni wypadają, zależy od momentu wystąpienia owulacji. U kobiet, które miesiączkują regularnie, wyznaczenie dni płodnych, a tym samym niepłodnych, jest stosunkowo proste. U kobiet z tendencją do nieregularnego miesiączkowania bywa to znacznie trudniejsze i należy przyjąć o wiele większy margines błędu – nawet do 75% dni cyklu należy uznać za płodne.

To, ile dni po okresie są dni niepłodne, jak i które zależy od długości cyklu, który ma dana kobieta. Przy krótkich cyklach może się zdarzyć tak, że dni płodne rozpoczynają się wraz z ukończeniem krwawienia. Podobnie jeśli chodzi o dni niepłodne przed okresem – przy krótkich cyklach może ich być niewiele. Przykładowo, jeśli kobieta miesiączkuje co 25 dni, a krwawienie trwa u niej 6 dni, należy uznać, że jest płodna od 8 do 14 dnia cyklu, a następnie po 9 dniach rozpoczyna okres.

Miesiączka w większości przypadków jest czasem niepłodnym. Jednak przy bardzo nieregularnych cyklach, które znamionuje mocne skracanie się lub wydłużanie – współżycie bez zabezpieczenia może skutkować zajściem w ciążę. Tego typu nieregularności powodowane są bowiem zazwyczaj problemami hormonalnymi, a te mogą doprowadzić do owulacji w niespodziewanych terminach.

Poznaj: 8 najpopularniejszych objawów dni płodnych!

Ile trwają dni niepłodne?

To, ile jest dni płodnych w cyklu, zależy od długości samego cyklu. Fizycznie u każdej kobiety czas ten nie jest dłuższy niż 4-5 dni, bo tyle wynosi żywotność plemników w drogach rodnych kobiety. Chociaż komórka jajowa żyje jedynie 24 godziny, to jeśli do stosunku doszło parę dni wcześniej, plemniki mogły “poczekać” na pęknięcie pęcherzyka Graffa. W takim wypadku nawet, jeśli do stosunku nie doszło w czasie owulacji, zajście w ciążę jest wysoce prawdopodobne. Dni niepłodne przy regularnych cyklach trwają zazwyczaj od 1. dnia cyklu do dnia poprzedzającego owulację o 5 dni i od 2 dni po owulacji.

Dni niepłodne – objawy

U większości kobiet miesiączka jest czasem dni niepłodnych – w takim wypadku za objaw niepłodności można uznać krwawienie miesięczne. Śluz pochwowy w okresie niepłodnym jest nieprzejrzysty, może mieć mlecznobiałe zabarwienie (szczególnie przed okresem), nie jest rozciągliwy, bywa grudkowaty. To, odróżnieniu od śluzu płodnego, który jest kleisty, rozciągliwy i przejrzysty, jest zdecydowanym objawem dni niepłodnych względnych i bezwględnych. Za bezwzględne uważa się dni niepłodne występujące po owulacji. Względne dni niepłodne to dni poprzedzające owulację. W okresie dni niepłodnych temperatura ciała jest w normie, w odróżnieniu do owulacji, kiedy może się podnosić do 37 stopni.

Sprawdź: Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

Dni niepłodne w pytaniach i odpowiedziach

Czym różnią się dni płodne od niepłodnych?

Jak sama nazwa wskazuje, w trakcie dni płodnych, możliwe jest zajście w ciążę. Z kolei w trakcie dni niepłodnych, szansa na ciążę jest znikoma. Warto wiedzieć, że wszelkie “domowe” sposoby określania dni płodnych i niepłodnych obarczone są pewnym marginesem błędu: jedynie bardzo wnikliwe śledzenie struktury śluzu, temperatury ciała i znajomość własnego ciała daje pewność dokładnego określenia momentu cyklu. Jeśli aktualnie nie jesteśmy gotowi na zostanie rodzicami, zaleca się stosować antykoncepcję mechaniczną przez cały okres trwania cyklu, niezależnie od obserwacji. Antykoncepcja hormonalna wpływa na naturalny cykl miesiączkowy poprzez blokowanie owulacji – jest to metoda polecana przy dłuższym okresie stosowania i u kobiet, u których nie występują przeciwwskazania w tym zakresie.

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Chociaż w teorii dni niepłodne powinny być dniami bez możliwości zajścia w ciążę, w praktyce nie jest to takie proste. Owulacja u zdrowych kobiet występuje przeważnie w połowie ich cyklu (przy 28-dniowym cyklu około 14. dnia, przy np. 32-dniowym – 16. dnia). Może się jednak zdarzyć, że do pęknięcia pęcherzyka Graffa i uwolnienia komórki jajowej, dojdzie parę dni wcześniej lub później. Na szansę zapłodnienia wpływa jednak nie tylko sama żywotność komórki jajowej, ale również żywotność plemników. Komórka jajowa żyje około doby – jeśli w tym czasie dojdzie do jej zetknięcia z plemnikiem, dojdzie do zapłodnienia. Plemniki mają znacznie dłuższy okres życia – tj. 3-5 dni. Zatem jeśli do stosunku doszło na kilka dni przed owulacją, czyli w dni teoretycznie niepłodne, istnieje szansa na zajście w ciążę.

Dowiedz się więcej o tym, czy można zajść w ciążę w dni niepłodne!

Jak obliczyć dni niepłodne przy nieregularnej miesiączce?

Obliczanie dni płodnych i niepłodnych przy nieregularnych okresach jest znacznie trudniejsze, niż w przypadku regularnego miesiączkowania. Przyjmuje się jednak, że orientacyjnie można wyznaczyć dni płodne w następujący sposób: sprawdzić długość cyklu w poszczególnych miesiącach z ostatniego roku. Od najdłuższego cyklu odjąć 11 dni, a od najkrótszego – 18. Uzyskane w ten sposób wyniki wyznaczają granice dni płodnych. Generalnie przy nieregularnych miesiączkach za dni płodne uznaje się około 75% cyklu, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy dokładnie wystąpi owulacja.

Źródła:
  • Estimation of Day-Specific Probabilities of Conception during Natural Cycle in Women from Babylon, dr Hanan Al-taee, dr Ban J. Edan, NCBI.
  • The timing of the “fertile window” in the menstrual cycle: day specific estimates from a prospective study, Allen J Wilcox, NCBI.

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo