Domowe sposoby na zatoki

5 domowych sposobów na zatoki

Zapalenie zatok to jedna z tych uciążliwych dolegliwości, które nie wymagają rekonwalescencji w łóżku, a pomimo tego potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. U dzieci chore zatoki są powszechnie występującym problemem w okresie pomiędzy późną jesienią a wczesną wiosną. Podpowiemy, jak walczyć z zapaleniem zatok, które zwłaszcza maluchom dają się we znaki.

Domowe sposoby na zapalenie zatok

Sprawdzone domowe sposoby na zatoki pomogą zminimalizować dokuczliwe objawy towarzyszące zapaleniom zatok. Natychmiast przynoszą ulgę i sprawiają, że zapalenie mija znacznie szybciej.

1. Ciepłe okłady

Zapaleniu zatok prawie zawsze towarzyszą bóle głowy i twarzy. Pomagają na nie ciepłe okłady. Rozluźniają one mięśnie twarzy, rozgrzewają wydzielinę zalegającą w zatokach, dzięki czemu staje się ona rzadsza i zatoki łatwiej się oczyszczają. Okłady na chore zatoki możesz przygotować w bardzo łatwy domowy sposób. Na patelni rozgrzej sól (najlepiej jodowo-bromową, ale jeśli taką nie dysponujesz to sprawdzi się również zwykła sól kuchenna) i przesyp ją na czystą ściereczkę lub do skarpetki, a nawet do foliowego woreczka. Tak przygotowany okład przyłóż w obolałe miejsca. Jest to zarówno sposób na zatoki czołowe, jak i zatoki przynosowe. Do okładów możesz wykorzystać także groch, soczewicę, a nawet ryż. Rozgrzej je na patelni lub w piekarniku, a następnie przykładaj do twarzy w miejscach, gdzie zlokalizowane są zatoki. Leczenie domowe chorych zatok w postaci ciepłych okładów przynosi odczuwalną ulgę.

2.  Płukanie zatok

Sposób ten idealnie sprawdza się u dorosłych i u starszych dzieci, jednak z kilkulatkami może być problem. Jeżeli Twój maluch boi się płukania zatok to nie zmuszaj go do tego.

Do płukania możesz wykorzystać zestawy dostępne w aptekach. Najpopularniejsze są te z firmy Fixsin oraz Sinus Rinse. Obydwa zestawy do płukania zatok dostępne są w wersji dla dzieci. Producenci zalecają stosowanie płukanek u dzieci powyżej 4 roku życia.

Płukanie przynosi natychmiastową ulgę. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów domowych na zapalenie zatok. Wypłukiwana jest wydzielina zalegająca zatoki oraz śluz z nosa. Śluzówka podczas płukania jest nawilżana, a zawarty w płukance chlorek sodu ma działanie antybakteryjne.

Z uwagi na to, że zestawy do płukania zatok są dosyć drogie, warto płukankę wykonać zwykłą ciepłą wodą i rozpuszczoną w niej solą kuchenną. Jej podstawowym składnikiem jest chlorek sodu – podobnie jak w przypadku gotowej płukanki. W litrze wody rozpuść siedem płaskich łyżeczek soli. Dokładnie wymieszaj, by kryształki soli uległy całkowitemu rozkładowi. Woda nie może być zbyt gorąca ani zbyt chłodna.

3. Przyjmowanie dużej ilości płynów

Jest to kluczowe przy zapaleniu zatok. Dzięki temu wydzielina zalegająca zatoki się rozrzedza. Gęsta wydzielina nie ma szansy swobodnego wypłynięcia z zatok i praktycznie niemożliwe jest oczyszczenie z niej nosa. Zalegając powoduje spory dyskomfort. Rozrzedzona wydzielina łatwiej jest usuwana z zatok.

4. Domowe inhalacje na zatoki

Inhalacje również mają za zadanie rozrzedzenie wydzieliny, a także nawilżenie górnych dróg oddechowych. Mogą być wykonywane nawet samą parą wydzielaną przez podgrzaną wodę, ale będą o wiele skuteczniejsze, gdy do wody dodasz sól lub kilka kropel aromatycznego olejku. Sięgnij po olejek eukaliptusowy, sosnowy lub mentolowy – przyniosą natychmiastową ulgę. Skuteczne są również inhalacje zaparzonymi ziołami. Rumianek będzie działał antybakteryjnie.

Domowe inhalacje na zatoki polegają na wdychaniu pary wydzielanej przez gorącą wodę. Dla większej skuteczności nakryj głowę ręcznikiem i pochyl się nad naczyniem. Uważaj, by woda nie była zbyt gorąca, ponieważ łatwo możesz oparami oparzyć śluzówkę.

5. Nawilżanie powietrza

Sposób zupełnie banalny i nieukierunkowany bezpośrednio na osobę cierpiącą na nieprzyjemną dolegliwość. Suche powietrze sprawia, że śluzówka wyścielająca górne drogi oddechowe jest wysuszona. Rzęski, których zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń, które przedostają się do nosa, nie działają prawidłowo, w związku z czym nos i zatoki szybko się zanieczyszczają.

Nawilżone powietrze sprawia, że śluzówka nie jest wysuszona i podrażniona, przez co w nawilżaniu powietrza upatruje się jednego z kluczowych czynników w walce z podrażnieniami i chorobami górnych dróg oddechowych, w tym również z zapaleniem zatok. Pomocne są tutaj nawilżacze powietrza. W ostateczności mogą je zastąpić pojemniki z wodą, które mają jednak dużo mniejszą skuteczność.

Dodaj komentarz

Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo