Dowód osobisty dla dziecka w 2022 roku [POBIERZ WNIOSEK]

Planujesz wakacyjny wyjazd z dzieckiem za granicę? Czy pamiętasz o tym, że podobnie jak dorośli, tak i dziecko powinno posiadać ważny dowód osobisty lub paszport – w zależności od kraju, do którego się wybieracie? Poniżej znajdziesz aktualne informacje, jak w 2022 uzyskać dowód osobisty dla dziecka, gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty do niego dołączyć.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wniosek o dowód osobisty dla dziecka poniżej 12. roku życia składa się w dowolnym urzędzie gminy lub elektronicznie. W przypadku dziecka, które ukończyło już 12 lat, można to zrobić wyłącznie osobiście, stacjonarnie.
  • Do złożenia wniosku online konieczne będzie posiadanie profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub e-dowodu.
  • Dowód dla dziecka poniżej 5. roku życia jest ważny 5 lat, a w przypadku dziecka powyżej 5. roku życia - 10 lat.

Dowód osobisty czy paszport dla dziecka?

Który z dokumentów bardziej opłaca się wyrobić dziecku? Jeśli nie planujesz w najbliższych latach wyjazdów poza Unię Europejską lub kraje strefy Schengen, w zupełności wystarczy dowód. Gdy zastanawiasz się nad dalszymi podróżami, lepiej złóż wniosek o paszport. Do jego wyrobienia potrzebna jest jednak zgoda obojga rodziców, którzy muszą stawić się osobiście w urzędzie. W sytuacji, gdy o dokument wnioskuje jeden z rodziców, zgoda drugiego powinna zostać potwierdzona na piśmie, w obecności notariusza, konsula lub urzędnika punktu paszportowego.

Oba dokumenty – dowód i paszport – różnią się też opłatą. Wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka jest bezpłatne, paszportu – kosztuje w zależności od wieku 30 zł lub 70 zł. Nieco mniej zapłacą rodzice posiadający Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Sprawdź: Paszport dla dziecka 2022 [cena, wnioski, dokumenty]

Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka

Dowód osobisty dla dziecka wyrobisz w dowolnym urzędzie gminy. Aby złożyć wniosek, wystarczy obecność jednego z rodziców lub opiekunów prawnych – drugi nie jest zaś zobowiązany do wyrażenia zgody na piśmie. Jeśli jednak twoja pociecha ukończyła pięć lat, musisz zabrać ją ze sobą – jej obecność jest wymagana w czasie składania wniosku, ewentualnie podczas odbierania gotowego dokumentu (jeśli dziecko nie towarzyszyło ci podczas pierwszej wizyty w urzędzie).

Wniosek można złożyć także drogą elektroniczną, ale wyłącznie w przypadku dziecka, które nie ukończyło jeszcze 12. roku życia. Powyżej tego wieku bowiem dowody wydawane są z odciskiem palca i podpisem. Do złożenia wniosku przez internet konieczne będzie posiadanie profilu zaufanego na platformie ePUAP, podpisu elektronicznego lub e-dowodu. Można to zrobić bezpośrednio, wchodząc w ten link, a następnie klikając przycisk “Złóż wniosek”. Po zalogowaniu do Mój Gov wpisujemy wszystkie niezbędne dane oraz dodajemy załączniki (np. zdjęcie). Wniosek podpisujemy podpisem elektronicznym, profilem zaufanym lub za pomocą e-dowodu.

Sprawdź: Przewożenie dzieci w samochodzie. Czym grozi jazda bez fotelika w 2022? Wyższe kary za złamanie przepisów

Pobierz wniosek o dowód osobisty dla dziecka 2022 (pdf)

Aktualny (stan na rok 2022) wniosek o dowód dla dziecka możesz bezpłatnie pobrać poniżej. Wydrukuj, wypełnij i złóż w urzędzie gminy.

Pobierz: Bezpłatny wniosek o dowód osobisty dla dziecka

Dokumenty konieczne do wyrobienia dowodu osobistego dla dziecka

  1. Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka – otrzymasz go w urzędzie, możesz również pobrać powyżej.
  2. Jeśli dziecko posiada już inny dokument ze zdjęciem, np. legitymację szkolną lub paszport, będzie on potrzebny do wglądu.
  3. Dwa aktualne zdjęcia o wymiarach 35×45 mm (wysyłając wniosek w postaci elektronicznej, załącz plik z fotografią o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości poniżej 2,5 MB), wykonane na jasnym, jednolitym tle, w pozycji na wprost, wyraźnie pokazujące oczy. Dziecko powinno patrzeć przed siebie, mieć zamknięte usta, włosy nie mogą zasłaniać mu twarzy. Zasady te zostały złagodzone w przypadku w przypadku najmłodszych dzieci – jeśli maluch nie ukończył 5 lat, wystarczy, że patrzy do przodu, jego buzia jest odsłonięta, a sylwetka znajduje się na jednorodnym tle.
  4. Na żądanie organu: skrócony odpis aktu urodzenia, skrócony odpis aktu małżeństwa, poświadczenie obywatelstwa polskiego.
  5. Do wglądu: dowód osobisty lub paszport rodzica składającego wniosek.

Czas oczekiwania na dowód osobisty dla dziecka

Maksymalny czas oczekiwania na nowy dokument wynosi 30 dni, choć ustawodawca zastrzega, że w szczególnych przypadkach może się on wydłużyć. Rodzic składający wniosek powinien zostać o tym poinformowany przez urzędnika. W większości przypadków dowody wyrabiane są jednak szybciej. Na tej stronie obywatel.gov.pl sprawdzisz, czy dokument czeka już na ciebie w urzędzie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę numer wniosku o dowód.

Odbiór dowodu osobistego w urzędzie

Rodzic, który składał wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka, musi odebrać go w urzędzie osobiście. Powinien przy tym okazać własny dowód lub paszport, a w przypadku, gdy jest to kolejny dowód jego pociechy – mieć przy sobie również poprzedni dokument.

Jeśli wniosek o wydanie dowodu składany był w postaci elektronicznej, a dziecko, dla którego wyrabiany jest dokument, ma więcej niż 5 lat, musi być ono obecne przy jego odbiorze. Podczas składania wniosku elektronicznie, można wybrać konkretny urząd, z którego odbierzemy dokument.

Zobacz: Oświadczenie o szczepieniach do przedszkola. Co powinno zawierać?

Jak długo jest ważny dowód osobisty dziecka?

  • jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze 5 roku życia, dokument jest ważny 5 lat;
  • jeśli dziecko ukończyło 5 lat, dowód jest ważny 10 lat.
  • dla osób w wieku od 12 lat, w przypadku, gdy z powodu fizycznej chwilowej przeszkody nie jest możliwe pobranie odcisków palców – 12 miesięcy.

A Wy zdecydowaliście się na wyrobienie dowodu osobistego dziecku? Z jakiego powodu musieliście to zrobić?

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Dowód osobisty dla dziecka w 2022 roku [POBIERZ WNIOSEK]

  1. Wyjazd za granicę w obrębie UE

    Ślub cywilny, Suknie Ślubne

    Sukienka na ślub cywilny

    Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

    Czytaj dalej →
    Pielęgnacja niemowląt

    Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

    Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo