Drożdżaki: objawy, choroby, leczenie

Drożdżaki – grzyby o niewinnie brzmiącej nazwie, które potrafią przysporzyć wielu problemów. Czym dokładnie są, jak się nimi można zarazić i jak walczyć z drożdżakami?

Drożdżaki Candida

Drożdżaki to rodzaj grzybów. Wywołują one chorobę zwaną drożdżycą, której objawy, przebieg, a także leczenie uzależnione są od tego, jakim dokładnie rodzajem grzyba została ona wywołana. Najczęściej ludziom problemy stwarza drożdżak Candida. Co ciekawe, tworzy on naturalną florę bakteryjną w organizmie człowieka. Szacuje się, że występuje nawet u 80% ludzi. Dopóki flora bakteryjna jest zrównoważona, to Candida współegzystuje z innymi jej składowymi. Problemy zaczynają się, gdy równowaga flory bakteryjnej zostaje zaburzona i dochodzi do jego przerostu. Prowadzi to do tzw. zakażenia drożdżakami. Grzybica tego typu nazywana jest pleśniawkami lub kandydozą. 

Drożdżaki: objawy

Zakażenie drożdżakami dosyć szybko daje objawy, których nie da się pomylić z niczym innym. Jakie? Zależy od zaatakowanego miejsca. Najczęściej mamy do czynienia z wyprzeniami drożdżakowymi, czyli bolesnymi krostkami, rankami, pęcherzykami lub rumieniem.

Drożdżaki pochwy

Drożdżaki bardzo często atakują pochwę.

Szacuje się, że drożdżycę pochwy miała nawet co trzecia kobieta

Z uwagi na środowisko pochwy, grzyby czują się tam doskonale – jest ciemno, wilgotno, a także ciepło.

Przyczyn grzybicy pochwy jest wiele. Często powodem bywa nadmierna higiena. Agresywne kosmetyki, częste irygacje, zbyt częste podmywanie się sprzyjają zachwianiu naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Duży wpływ mają na to również przebyte choroby, obniżona odporność, a także odbyta antybiotykoterapia, która oprócz niebezpiecznych i powodujących choroby drobnoustrojów, zabija również te pożyteczne.

Problemem bywają drożdżaki w ciąży. Powodem grzybic w tym okresie jest burza hormonalna tocząca się w organizmie kobiety, która sprzyja zachwianiu równowagi flory bakteryjnej i przerostowi drożdżaków.

Drożdżaki skóry

Grzybica wywołana drożdżakami często atakuje skórę. Problem dotyczy różnych części ciała: dłoni, stóp, głowy, paznokci, a także  jamy ustnej.

W przypadku grzybicy dłoni i stóp, choroba najczęściej umiejscawia się w przestrzeni między palcami. Skóra tam swędzi, jest zaczerwieniona lub biała, naskórek wydaje się być suchy, może dochodzić do jego złuszczania lub pękania. Przy grzybicy paznokci ich płytka zmienia kolor, a wały paznokciowe mogą stać się opuchnięte i bolesne. Pojawia się uczucie świądu i pieczenia.

Drożdżaki na głowie powodują pojawienie się łupieżu. Skóra głowy swędzi, jest zaczerwieniona.

Drożdżaki: jak leczyć?

Leczenie drożdżaków uzależnione jest od miejsca ich występowania, a także od konkretnego przypadku. W przypadku drożdżycy skóry stosuje się specjalne maści i kremy, a także aerozole. Celem leczenia powinno być nie tylko zlikwidowanie objawów wywoływanych przez grzybicę, ale również zmniejszenie ilości drożdżaków w organizmie. Najskuteczniejsza jest dieta anty-candida. Leczenie drożdżaków nierzadko jest długie i wymaga dużo uwagi i poświęceń.

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo