Grafomotoryka: Jak ćwiczyć z dzieckiem?

Grafomotoryka – najogólniej rzecz ujmując – jest umiejętnością pisania oraz malowania. Czynności te wymagają jednoczesnej koordynacji wzroku oraz ruchów dłoni. Ważne jest nie tylko tempo, z którym czynności są wykonywane, ale również ich precyzja.

via GIPHY

 

Grafomotoryka: Jak ćwiczyć z dzieckiem?

Ćwiczenia grafomotoryczne mają na celu poprawienie wydajności i precyzji ruchów. Wykonywane z dzieckiem od najmłodszych lat znacznie ułatwią mu naukę pisania w okresie przedszkolnym. Poziom rozwinięcia grafomotorycznego dziecka świadczy o jego ogólnym rozwoju, a także o ogólnej sprawności ruchowej i wzrokowej.

Ćwiczenia grafomotoryczne mają na celu poprawienie wydajności i precyzji ruchów

Naukę rysowania oraz stawiania pierwszych liter należy rozpoczynać od nauki prawidłowego trzymania ołówka lub kredki. Z początku mogą pojawiać się problemy z odpowiednim naciskiem – zazwyczaj dzieci dociskają ołówek zbyt mocno do kartki. Związane jest to z niekontrolowaniem napięcia mięśniowego palców dłoni. Problemy może także sprawiać koordynacja wzrokowo-ruchowa. Można ją ćwiczyć z dzieckiem od bardzo wczesnego etapu jego życia. Rozwijają ją zabawy, takie jak wkładanie klocków w otwory, lepienie ludzików i zwierząt z plasteliny czy modeliny, składanie papieru sposobem origami czy wycinanie elementów z papieru. W późniejszych latach życia koordynację wzrokowo-ruchową można ćwiczyć za pomocą aktywności fizycznej, takiej jak tenis, badminton, piłka nożna.

Grafomotoryka: litery i cyfry

Dobrym wstępem do nauki pisania liter i cyfr jest poprzedzenie tego zabawami zwiększającymi sprawność operowania przyrządami piśmienniczymi. Świetną zabawą dla dziecka może być łączenie ze sobą poszczególnych kropek, by utworzyły jakiś kształt. Na rynku dostępne są specjalne książeczki-kolorowanki z gotowymi planszami tego typu. Wyrysowywanie gwiazdek, kwiatków, serc, kształtów ludzi czy zwierząt rozwija nie tylko koordynację, ale również umysł dziecka. Nauka może także odbywać się przez rysowanie szlaczków. To ostatnie ćwiczenie nauczy dziecko także sposobu pisania – od lewej strony do prawej, przez co będzie to dla niego naturalniejsze w późniejszym etapie nauki.

W podobny sposób można rozpocząć naukę liter. Poprawianie niewyraźnych konturów liter czy cyfr nauczy dziecko ich kształtu oraz precyzji w wykończeniach detali – brzuszków liter, kreseczek i ogonków.

Dodaj komentarz

Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo