Hemoroidy po porodzie

Hemoroidy to jedna z tych rzeczy, których wystąpienia po porodzie obawiają się przyszłe mamy. Obok strachu o rozstępy, wiotką skórę na brzuchu czy nietrzymanie moczu, należą do grupy przypadłości, których kobiety boją się w związku z porodem. Jakie są objawy z nimi związane i jak leczyć hemoroidy domowymi sposobami?

Hemoroidy: co to jest?

Hemoroidy określane są również jako guzki krwawnicze. Wedle statystyk może na nie cierpieć nawet połowa Polaków! To przypadłość, której mocno się wstydzimy i która jest tematem tabu. Ciekawostką jest fakt, że nie wszyscy wiedzą o tym, że hemoroidy ma każdy i że jest to normalny element, który wchodzi w skład budowy odbytu. Hemoroidy to malutkie pęcherzyki, które wypełnione są krwią. Mają za zadanie uszczelniać odbyt i biorą udział w procesie kontroli oddawania stolca i wydalania gazów. Gdy mózg wysyła odpowiedni sygnał dotyczący potrzeby wypróżnienia się, hemoroidy opróżniają się z krwi, co ułatwia wydalenie stolca.

Problem z hemoroidami zaczyna się, gdy wypełniają się one krwią nadmiernie, rozciągają się i nie są również w stanie z krwi całkowicie opróżnić, jak to jest w przypadku tych prawidłowo działających. Sprzyja temu siedzący tryb życia – jest to związane z naciskiem ciężaru ciała na okolice odbytu. Z tego samego powodu też hemoroidy w ciąży nie należą do rzadkości – macica z coraz większym dzieckiem naciska na żyły i tętnice w okolicach odbytu, przez co przepływ krwi jest zaburzony. Ponadto przepływ krwi przez miednicę jest również znacząco zwiększony, co powoduje niepotrzebne napełnianie się hemoroidów zbyt dużą ilością krwi. Zdarza się, że zostają również nadmiernie rozciągnięte podczas porodu. Świeżo upieczone mamy bardzo często żalą się hemoroidy po ciąży.

Co na hemoroidy po porodzie?

Hemoroidy to bolesna dolegliwość. Powodują nie tylko ból, ale uczucie pieczenia, swędzenia i dyskomfortu. Utrudniają wypróżnianie, pozycja siedząca przestaje być komfortowa. Jak leczyć hemoroidy po ciąży?

Domowe sposoby na hemoroidy obejmują głównie okłady. Oczar, rumianek i kora dębu znacząco łagodzą poczucie pieczenia. Oprócz okładów można robić również nasiadówki. Zarówno oczar, jak i korę dębu dostaniesz w każdej aptece, jeśli nie od ręki, to z pewnością na zamówienie.

Bardzo ważne jest uzupełnianie diety w błonnik pokarmowy. Należy stosować składniki, które zawierają go naturalnie w swoim składnie lub sięgać po błonnik w postaci suplementów diety.

Jak leczyć hemoroidy?

Gdy dolegliwości stają się zbyt duże i hemoroidy utrudniają normalne funkcjonowanie, może się okazać, że konieczna jest wizyta u lekarza. Zaordynuje on z pewnością odpowiednią terapię. Doodbytnicze czopki i maści dostępne są głównie na receptę. Z uwagi na ich zróżnicowane składy, nie warto leczyć się na własną rękę specyfikami dostępnymi bez recepty. Lekarz po obejrzeniu hemoroidów ustali przyczynę dolegliwości (a może być nią rozciągnięcie hemoroidów, nadmierne wypełnianie się krwią, niemożność całkowitego opróżnienia się z krwi) i dobierze terapię odpowiednio do zaistniałego problemu.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo