Jak napisać pozew o alimenty?

Gdy rodzice dziecka się rozstają, nie przestają być za nie odpowiedzialni. Również finansowo. Niestety nie zawsze udaje się w tej kwestii dojść do porozumienia, szczególnie jeśli emocje po rozstaniu wciąż nie opadły. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak napisać pozew o alimenty.

Jaką kwotę powinien zawierać wniosek o alimenty?

Większość z was zanim w ogóle zasiądzie nad wnioskiem o alimenty będzie się zastanawiać, jaką kwotę należy w nim wpisać. Przyjmuje się, że powinna ona być wypadkową wydatków na dziecko zestawionych z możliwościami zarobkowymi rodzica. Dlaczego mówimy o możliwościach, a nie rzeczywistych zarobkach? Dlatego, że nie zawsze jesteśmy w komfortowej sytuacji, w której przedstawiamy pit byłego partnera. Jeśli ojciec lub matka dziecka nie pracują, sąd oceni, jaką kwotę są w stanie zarabiać biorąc pod uwagę doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie.

Wniosek o alimenty: wzór

Wzór wniosku o alimenty wymaga wpisania danych osobowych rodziców i dziecka, a także kwoty, która miałaby być comiesięcznie wypłacana. Należy także podać datę, do której pieniądze powinny wpłynąć na konto. Pisząc pozew warto zaznaczyć, że prosimy o wydanie wyroku zaocznego w przypadku niestawienia się pozwanego na rozprawę. Obowiązkowym elementem wniosku jest uzasadnienie. To jednocześnie jego najtrudniejsza część.

Zobacz też: Alimenty natychmiastowe – uproszczona droga do uzyskania świadczenia?

Jak napisać uzasadnienie pozwu o alimenty na dziecko?

Na początku należy wyjaśnić, że powód jest synem/córką pozwanego i przedstawić dowód w postaci odpisu aktu urodzenia. W dalszej części wyjaśniamy, jak do tej pory wyglądały wpłaty pozwanego na utrzymanie dziecka. Powinna się tu znaleźć informacja o ich częstotliwości i wysokości. Kolejnym punktem oświadczenia będzie poinformowanie sądu o zarobkach obojga rodziców oraz o ich doświadczeniu zawodowym i wykształceniu. Jak w każdym punkcie wniosku o alimenty, i tutaj należy przedstawić dowody. Mogą nimi być paski pensji, wyciąg z konta, dyplomy ukończenia uczelni, a nawet CV. Pamiętajmy, że nawet niepracujący rodzic jest oceniany pod kątem możliwości zarobkowych na podstawie swoich umiejętności i dotychczasowego przebiegu kariery zawodowej.

Zamieszczone we wstępie uzasadnienia wniosku i alimenty na dziecko informacje służą uzasadnieniu, że partnera stać na to, by łożyć na dziecko. Teraz należy wykazać, jakie wydatki są związane z wychowaniem syna lub córki. Nie musi to być spis bardzo szczegółowy – wystarczy podział na kategorie obejmujące jedzenie, ubrania, naukę itd. W tym wypadku dowodem mogą być opłacone rachunki, faktury, wyciągi z kont czy paragony. Jeśli były partner nie angażuje się w opiekę nad dzieckiem, można dodatkowo zaznaczyć, że z tego powodu żądamy by w większym stopniu dokładał się do kosztów utrzymania.

Wzór wniosku o alimenty na dziecko zakłada, że powinniśmy zakończyć uzasadnienie jedną z grzecznościowych formuł, jak np. „Powyższe uzasadnia żądanie pozwu o alimenty.”. Pod nią powinien znaleźć się podpis przedstawiciela ustawowego dziecka.

Dodaj komentarz

Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo