Jakie leki na anginę?

Jakie leki na anginę? Pytanie to zadaje sobie wielu rodziców. Niepewność dotyczy zwłaszcza kwestii takiej, czy na anginę stosuje się antybiotyki. Jak przebiega leczenie anginy? Jakimi domowymi sposobami można wspomóc kurację lekami?

Angina to choroba, która najczęściej wywoływana jest przez bakterie. Zazwyczaj są to paciorkowce beta-hemolizujące należące do grupy A. Rzadziej przyczyną są gronkowce czy pałeczki grypy, a także wirusy lub grzyby. Pierwszymi objawami choroby jest ból gardła, który utrudnia przełykanie, wysoka gorączka, poczucie ogólnego rozbicia organizmu. Jeżeli w ciągu kilkunastu godzin od pojawienia się pierwszych symptomów ukazuje się na migdałach biały nalot, oznacza to, że angina jest ropna.

Angina jest chorobą zakaźną. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową. W okresie choroby należy zostać w domu, by nie przenosić jej na inne osoby. Bardzo ważne jest także udanie się do lekarza, który zapisze odpowiednią kurację. Szybkie wdrożenie leczenia w przypadku anginy jest kluczowe, ponieważ nieleczona choroba może zakończyć się poważnymi powikłaniami.

Co na anginę?

Jeżeli angina ma podłoże wirusowe, nie stosuje się leczenia antybiotykami. Zalecane są jedynie środki przeciwbólowe i te, które zwalczają gorączkę. Chory powinien dużo odpoczywać, przyjmować lekkie posiłki oraz pić minimum dwa litry płynów dziennie. Objawy anginy wirusowej mogą trwać nawet do 10 dni.

Inaczej jest w przypadku anginy wywołanej bakteriami. Konieczne jest wtedy wprowadzenie do leczenia antybiotyków. Ponadto również zalecane jest pozostanie w domu do czasu wyzdrowienia, lekkostrawna dieta oraz picie dużej ilości płynów. W przypadku bólu gardła i gorączki należy przyjmować leki łagodzące te dolegliwości. Pomocne są tutaj te, które w swoim składzie zawierają imuprofen czy paracetamol.

W przypadku bólu gardła dobrze jest sięgnąć po Cholinex, Strepsils, Septolete, Septosan czy Orofar Max.

Antybiotyki na anginę

Zazwyczaj lekarze w przypadku anginy zapisują penicyliny, a konkretniej amoksycyliny. Mają one działanie bakteriobójcze, a paciorkowce odpowiedzialne za anginę są na nie szczególnie wrażliwe. Leki, które zawierają amoksycylinę to między innymi: Amotaks, Apo-Amoxi, Duomox, Novamox. W przypadku, gdy leczenie nie przynosi szybkiej poprawy, konieczne może być zastosowanie leków, które w swoim składzie obok amoksycyliny zawierają także kwas klawulonowy, który wspomaga działanie antybiotyku. Przykładowo są to leki, takie jak: Amoksiklav, Augumentin, Ramoclav czy Recute.

W leczeniu anginy zalecane jest także zapisywanie cefalosporyn. Są to półsyntetyczne antybiotyki, które mają szerokie działanie bakteriobójcze. W pierwszej kolejności stosuje się cefalosporyny I generacji, takie jak cefadroksyl, cefazolina czy cefradyna. Leki, które je zawierają to między innymi Biodroxil, Keflex czy Tafril. W razie braku poprawy lub nawrotów choroby stosuje się Cefalosporyny II generacji zawierające na przykład cefaklor czy cefuroksym. Zawierają je leki, takie jak Ceclor, Cefor, Ceroxim czy Novocef.

Jeżeli chora osoba jest uczulona na antybiotyki z grupy penicylin, stosuje się wtedy najczęściej leki makrolidowe. Zalicza się do nich erytromycynę i jej pochodne, w tym klarytromycynę.

Dodaj komentarz

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo