Pracująca mama

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Prześlij dalej Drukuj
Pracująca mama: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

fot. RF

Urlop dobiegł końca, czas wracać do pracy. Przekraczasz próg firmy, witasz się z koleżankami, podchodzisz do biurka, a tam... Nie twoje rzeczy, w ramkach zdjęcia ludzi, których nawet nie znasz. „Musimy porozmawiać” – mówi złowieszczo przełożony, a ty już się domyślasz, że za chwilę dostaniesz wypowiedzenie. To czarny scenariusz, którego bohaterkami było, niestety, wiele mam. Czy można się przed tym uchronić? Poznaj swoje prawa!

PRAWA MŁODEJ MAMY

1. Szef nie może cię zwolnić, gdy jesteś na urlopie macierzyńskim, wychowawczym czy wypoczynkowym . Niestety, od reguły są wyjątki! Możesz zostać zwolniona – nawet w trakcie urlopu macierzyńskiego – gdy pracodawca ogłosi upadłość, przeprowadzi zwolnienie grupowe lub twój zakład pracy zostanie zlikwidowany. Możesz też dostać wypowiedzenie, jeśli to ty złamiesz prawo pracy i szef uzna, że należy ci się zwolnienie dyscyplinarne.
Uwaga: Gdy masz stałą umowę, jesteś pod ochroną od momentu, gdy zajdziesz w ciążę. Prawo NIE CHRONI kobiet zatrudnionych na umowę-zlecenie, umowę o dzieło, okres próbny (nieprzekraczający 1 miesiąca) oraz zastępstwo.

2. Gdy wrócisz do pracy, musisz mieć zagwarantowane takie same warunki, jak przed urlopem macierzyńskim. Oznacza to, że pracodawcy nie wolno zmienić zapisów w twojej umowie o pracę, na przykład degradując cię na niższe stanowisko. Szef może zaproponować ci inną funkcję, ale tylko pod warunkiem, że jest zgodna z twoimi kwalifikacjami i nie jest gorzej płatna niż dotychczasowa.
Uwaga: mimo tych zasad możliwe są skrajne przypadki, gdy po powrocie kobiety z urlopu macierzyńskiego pracodawca uzna, że nie ma już dla niej stanowiska odpowiadającego jej kwalifikacjom. W takiej sytuacji będzie miał, niestety, prawo wręczyć ci wypowiedzenie, ale wyłącznie z odpowiednim, merytorycznym uzasadnieniem.

3. Po powrocie do pracy masz prawo zwrócić się do szefa z prośbą o zredukowanie wymiaru godzin, a on ma obowiązek uwzględnić twój wniosek.
Uwaga: Nowy wymiar czasu pracy nie może być mniejszy niż połowa pełnego wymiaru. Słowem: jeśli dotychczas pracowałaś czterdzieści godzin tygodniowo, nowy minimalny wymiar twojej pracy wynosić będzie 20 godzin. Możesz pracować, np. po 4 godziny przez 5 dni lub dwa dni po 8 godzin, a jeden przez 4 lub wybrać inny podział czasu pracy.

4. Pracodawca ma obowiązek podpisać twoje podanie o urlop wypoczynkowy, nawet jeśli będziesz chciała z niego skorzystać tuż po urlopie macierzyńskim.Po urlopie macierzyńskim możesz wziąć urlop wychowawczy (szef nie może ci go odmówić). Ale są pewne ograniczenia: ten przywilej mają osoby, które przepracowały w fi rmie co najmniej pół roku. Urlop wychowawczy możesz wziąć w całości lub podzielić go na części – maksymalnie trzy. Podanie o każdy „kawałek” należy złożyć minimum dwa tygodnie przed planowanym terminem urlopu. Jeśli chcesz przerwać urlop wychowawczy i wrócić do pracy, podanie o przerwanie urlopu należy złożyć miesiąc wcześniej.
Uwaga: Przy umowie na czas nieokreślony wychowawczy może trwać 36 miesięcy (możesz z niego korzystać do ukończenia przez malca 4 lat). Przy umowie na czas określony możesz dostać urlop na taki okres, na jaki została zawarta twoja umowa.

LICZBY NIE KŁAMIĄ!

32 PROC. PRACUJĄCYCH KOBIET OBAWIA SIĘ, ŻE JEŚLI ZAJDĄ W CIĄŻĘ, BĘDĄ MIAŁY KŁOPOTY W PRACY.

17 PROC. PRACODAWCÓW UWAŻA, ŻE KOBIETA W CIĄŻY JEST GORSZYM PRACOWNIKIEM.

16 PROC. KOBIET PO URLOPIE MACIERZYŃSKIM LUB WYCHOWAWCZYM ZOSTAJE ZWOLNIONA LUB ZMUSZONA DO ODEJŚCIA.

Źródło: Instytut MillwardBrown SMG/KRC

Źródło artykułu: Rodzice 9/07

Autor: Anna Miśkowicz

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez Liv dnia 24 października 2014, godz. 14:32

  Witam, czy podanie o zmianę etatu na 7/8 moge złożyć gdy przebywam juz na urlopie wypoczynkowym po zakończeniu macierzyńskiego? Czy jesli posiadam wynagrodzenie zasadnicze + premie to na zwolnieniu lekarskim otrzymuję tylko cześć zasadnicza jak podczas urlopy czy średnią taką jak podczas macierzyńskiego? Dziękuje za informacje.


 • dodany przez Lili dnia 25 września 2014, godz. 10:46

  dzień dobry, aktualnie jestem na urlopie macierzyńskim do 5.02.2015 roku, tydzień temu kadrowa poinformowała mnie, że zakład pracy ogłosi upadłość a nowy wspólnik nie zgodził się na przejęcie osób które nie pracują i że mam się nie martwić bo macierzyńskie do lutego będzie mi wypłacał zus. Czy rzeczywiście mogę zostać na lodzie?


 • dodany przez mamuśka dnia 1 września 2014, godz. 20:15

  Witam, chcę wrócić do pracy po rocznym urlopie macierzyńskim, pracodawca przyjmie mnie spowrotem ale zaproponował mi zupełnie inne godziny pracy, do tej pory pracowałam od 8 do 16 a teraz mam pracować od 12 do 20 co zupełnie mi nie pasuje, jakie są moje prawa? Czy pracodawca powinien przyjąć mnie do pracy w takich godzinach w jakich pracowałam dotychczas?


 • dodany przez sabina dnia 13 stycznia 2014, godz. 21:54

  nina h – pracodawca musi Cię przyjąć na stanowisko takie samo jak przed urlopem, może ale nie musi obniżyć wymiar czasu pracy, chyba że nadal przysługuje Ci urlop - wtedy musi. więcej informacji i dokładne wyjaśnienie znajdziesz tutaj:
  http://www.eporady24.pl/powrot_do_pracy_po_urlopie_wychowawczym,pytania,2,7,8481.html


 • dodany przez Maja dnia 15 maja 2013, godz. 15:15

  Wszystkie mamy, które chcą pracować, ale nie mają do tego warunków w domu, zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie „Biurko dla Mamy” :) To specjalna oferta rabatowa przygotowana przez portal www.mamopracuj.pl i m.in. BiuroInter.pl. Zapraszamy do zapoznania się z promocjami na www.biurointer.pl!


(49 Komentarze)

Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię