Pracująca mama

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Prześlij dalej Drukuj
Pracująca mama: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

fot. RF

Urlop dobiegł końca, czas wracać do pracy. Przekraczasz próg firmy, witasz się z koleżankami, podchodzisz do biurka, a tam... Nie twoje rzeczy, w ramkach zdjęcia ludzi, których nawet nie znasz. „Musimy porozmawiać” – mówi złowieszczo przełożony, a ty już się domyślasz, że za chwilę dostaniesz wypowiedzenie. To czarny scenariusz, którego bohaterkami było, niestety, wiele mam. Czy można się przed tym uchronić? Poznaj swoje prawa!

PRAWA MŁODEJ MAMY

1. Szef nie może cię zwolnić, gdy jesteś na urlopie macierzyńskim, wychowawczym czy wypoczynkowym . Niestety, od reguły są wyjątki! Możesz zostać zwolniona – nawet w trakcie urlopu macierzyńskiego – gdy pracodawca ogłosi upadłość, przeprowadzi zwolnienie grupowe lub twój zakład pracy zostanie zlikwidowany. Możesz też dostać wypowiedzenie, jeśli to ty złamiesz prawo pracy i szef uzna, że należy ci się zwolnienie dyscyplinarne.
Uwaga: Gdy masz stałą umowę, jesteś pod ochroną od momentu, gdy zajdziesz w ciążę. Prawo NIE CHRONI kobiet zatrudnionych na umowę-zlecenie, umowę o dzieło, okres próbny (nieprzekraczający 1 miesiąca) oraz zastępstwo.

2. Gdy wrócisz do pracy, musisz mieć zagwarantowane takie same warunki, jak przed urlopem macierzyńskim. Oznacza to, że pracodawcy nie wolno zmienić zapisów w twojej umowie o pracę, na przykład degradując cię na niższe stanowisko. Szef może zaproponować ci inną funkcję, ale tylko pod warunkiem, że jest zgodna z twoimi kwalifikacjami i nie jest gorzej płatna niż dotychczasowa.
Uwaga: mimo tych zasad możliwe są skrajne przypadki, gdy po powrocie kobiety z urlopu macierzyńskiego pracodawca uzna, że nie ma już dla niej stanowiska odpowiadającego jej kwalifikacjom. W takiej sytuacji będzie miał, niestety, prawo wręczyć ci wypowiedzenie, ale wyłącznie z odpowiednim, merytorycznym uzasadnieniem.

3. Po powrocie do pracy masz prawo zwrócić się do szefa z prośbą o zredukowanie wymiaru godzin, a on ma obowiązek uwzględnić twój wniosek.
Uwaga: Nowy wymiar czasu pracy nie może być mniejszy niż połowa pełnego wymiaru. Słowem: jeśli dotychczas pracowałaś czterdzieści godzin tygodniowo, nowy minimalny wymiar twojej pracy wynosić będzie 20 godzin. Możesz pracować, np. po 4 godziny przez 5 dni lub dwa dni po 8 godzin, a jeden przez 4 lub wybrać inny podział czasu pracy.

4. Pracodawca ma obowiązek podpisać twoje podanie o urlop wypoczynkowy, nawet jeśli będziesz chciała z niego skorzystać tuż po urlopie macierzyńskim.Po urlopie macierzyńskim możesz wziąć urlop wychowawczy (szef nie może ci go odmówić). Ale są pewne ograniczenia: ten przywilej mają osoby, które przepracowały w fi rmie co najmniej pół roku. Urlop wychowawczy możesz wziąć w całości lub podzielić go na części – maksymalnie trzy. Podanie o każdy „kawałek” należy złożyć minimum dwa tygodnie przed planowanym terminem urlopu. Jeśli chcesz przerwać urlop wychowawczy i wrócić do pracy, podanie o przerwanie urlopu należy złożyć miesiąc wcześniej.
Uwaga: Przy umowie na czas nieokreślony wychowawczy może trwać 36 miesięcy (możesz z niego korzystać do ukończenia przez malca 4 lat). Przy umowie na czas określony możesz dostać urlop na taki okres, na jaki została zawarta twoja umowa.

Autor: Anna Miśkowicz

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez Żaneta dnia 7 maja 2015, godz. 18:19

  Do 21.05.2015 jestem na urlopie macierzyńskim i prawdopodobnie otrzymam zwolnienie po powrocie do pracy.Miesiąc przed ukończeniem urlopu macierzyńskiego zadzwoniłam do pracodawcy z pytanie jak będzie wyglądał mój powrót do pracy i pracodawca odp że zatrudnił już dziewczynę na moje miejsce(z tego co wiem dostała ona umowę o
  prace na rok)i mam się rozejrzeć za inną pracą.Jestem na umowie na czas nieokreślony którą podpisałam 01.04.2010r.pewnie jak wrócę otrzymam wypowiedzenie lub zwolnienie ale nie rozumiem dlaczego ostatniego dnia w pracy zanim odeszłam na chorobowe w 7 mc ciąży szef był ze mnie taki zadowolony i mówił że dobrze nam się pracowało a tu mam teraz zmartwienie.Wiec moje pytanie jak ustrzec się od zwolnienia?Jakie rodzaj wypowiedzenia mogę podpisać by otrzymać później kuroniówkę?Wiem że przysługuje mi 3 mc okres wypowiedzenia czy jeżeli pójdę do pracy 22.05 i otrzymam owe wypowiedzenie to czy muszę chodzić do pracy na 3 miesięcznym wypowiedzeniu?


 • dodany przez MAGDALENA dnia 26 listopada 2014, godz. 23:35

  ja mam takie pytanie czy jak wrócę do pracy czy mogę pracować w rannych godzinach jak mam dziecko w żłobku


 • dodany przez Wioltta Słowikowska dnia 24 listopada 2014, godz. 22:38

  Jestem po urlopie macierzyńskim wiem że mogę zwrócić się do pracodawcy o zmniejszenie godzin a czy mogę zwrócić się o to żebym pracowała w stałych godzinach jak moje dziecko przebywa w żłobku. Dodam ze wcześniej pracowałam bardzo różnie były to zmiany też 12 godzinne i np.9-16, 15-20. Tak ogólnie ujmując codziennie inaczej .


 • dodany przez Kamila dnia 24 listopada 2014, godz. 12:49

  Polityka prorodzina... 19.11 w środę wróciłam do pracy po ciąży, urlopie rodzicielskim i zaległym wypoczynkowym, a w piątek, 21.11 dostałam wypowiedzenie z pracy.... tylko, że wysłałam pismo o obniżenie wymiaru czasu pracy 14.11, a pracodawca tego nie przewidział. I teraz czeka mnie pewnie długa "wojna" o przywrócenie do pracy. Przykre to jest, tyle się krzyczy o braku dyskryminacji, o polityce prorodzinnej, a w praktyce wcale nie jest tak różowo. Całe szczęście, że mąż też pracuje i możemy sobie pozwolic na taką rozprawę...


 • dodany przez Liv dnia 24 października 2014, godz. 14:32

  Witam, czy podanie o zmianę etatu na 7/8 moge złożyć gdy przebywam juz na urlopie wypoczynkowym po zakończeniu macierzyńskiego? Czy jesli posiadam wynagrodzenie zasadnicze + premie to na zwolnieniu lekarskim otrzymuję tylko cześć zasadnicza jak podczas urlopy czy średnią taką jak podczas macierzyńskiego? Dziękuje za informacje.


(45 Komentarze)

Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię