Suche dłonie u dziecka: Przyczyny oraz sposoby na suchą skórę na dłoniach

Suche dłonie to zmora nie tylko osób dorosłych narażonych na działanie chemicznych substancji lub pracujących fizycznie, lecz także małych dzieci. Jakie są przyczyny takich problemów i w jaki sposób można z nimi walczyć? Poznaj sposoby na suche dłonie u dziecka i sprawdź, kiedy należy udać się do dermatologa.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Skóra dziecka jest inaczej zbudowana niż skóra osób dorosłych: jest cieńsza, a gruczoły łojowe są nieaktywne.
  • Przyczyną suchości dłoni u dziecka może być stosowanie kosmetyków dla dorosłych.
  • Inne powody suchej skóry u dzieci to m.in. alergia lub AZS.
  • Jeśli zmiana kosmetyków i odstawienie substancji, które mogą uczulać dziecko nie przynosi efektu, należy udać się do dermatologa.

Przyczyny suchych dłoni u dziecka

Suche dłonie u dziecka to częsta przypadłość. Dziecięca skóra jest znacznie delikatniejsza niż u osób dorosłych i może ulegać negatywnym czynnikom szybciej niż ta dojrzała. U małych dzieci skóra właściwa nie jest w pełni rozwinięta, a gruczoły łojowe – nieaktywne. Noworodki nie posiadają także sprawnej termoregulacji, a ich delikatny naskórek szybciej ulega przesuszeniu, jednocześnie stając się bardziej podatnym na różnego rodzaju zakażenia. Sytuacja ta zmienia się dopiero około 3 roku życia, kiedy skóra dziecka zaczyna przypominać tę, którą posiadają dorośli.

Jednym z najpowszechniejszych powodów wystąpienia suchych dłoni u dzieci jest stosowanie kosmetyków stworzonych z myślą o dorosłych. Zwykle posiadają one znacznie więcej chemicznych substancji, które negatywnie oddziałują na delikatne dłonie dziecka. Na szczęście, na rynku istnieje wiele kosmetyków dedykowanych najmłodszym, często posiadających w składzie naturalne substancje o działaniu nawilżającym.

Kolejnym powodem suchości skóry dziecka jest alergia. Najczęściej przyjmuje ona formę kontaktową, czyli związaną z bezpośrednim dotykaniem alergenu. Zwykle winowajcą jest zwykły proszek lub płyn do prania, a rozwiązaniem tego problemu – zakup produktów hipoalergicznych. Alergię mogą powodować również syntetyczne dodatki w tkaninach, które nie przepuszczają powietrza i zatrzymują wilgoć na skórze. Dziecka nie można także przegrzewać. I to zarówno, jeśli chodzi o dłonie, jak i o resztę ciała, na którym również może pojawić się świąd oraz suchość.

Świąd u dzieci może być również objawem choroby, głównie atopowego zapalenia skóry, czyli genetycznego schorzenia objawiającego się rumieniami, pęcherzykami, grudkami i łuszczeniem naskórka. Połączenie zjawiska suchej skóry z problemami ze snem, ciągłą ochotą na słodycze, sińcami pod oczami i nasilającym się swędzeniem może natomiast wskazywać na choroby pasożytnicze, czyli coś, o czym większość rodziców zupełnie nie myśli zauważając niepokojące zmiany skórne. W obu przypadkach jedyną rozsądną opcją jest wybranie się do lekarza zajmującego się tą dziedziną, czyli dermatologa. Zwlekanie z taką decyzją może znacznie pogorszyć sprawę i przysporzyć więcej cierpienia twojemu dziecku.

Sposoby na suche dłonie u dzieci

Suche dłonie u dzieci wymagają stosowania nieco innych środków niż w przypadku dorosłych. Warto wybierać hipoalergiczne kosmetyki o neutralnym pH, bez dodatku alkoholu etylowego, dodatków zapachowych oraz barwników. Zdarza się bowiem, że właśnie te chemiczne substancje wpływają na wystąpienie problemów skórnych u najmłodszych, a ich odstawienie błyskawicznie rozwiązuje całą sprawę. W zamian warto stosować kosmetyki dla dzieci, które jednocześnie nawilżają delikatną skórę. Co więcej, takich produktów mogą używać również dorośli.

W sytuacji, gdy suche dłonie u dziecka są wynikiem alergii, konieczna może okazać się wizyta u dermatologa, który będzie w stanie przepisać specjalistyczne leki pomagające w walce z takim problemem. Jeśli podejrzewasz, co może uczulać twoje dziecko, warto odstawić konkretny kosmetyk na kilka dni i obserwować zmiany stanu skóry.

Jeśli dłonie u dziecka są nie tylko suche, lecz także zaczerwienione, może to świadczyć o zewnętrznym kontakcie z substancją uczulającą znajdującą się w kosmetykach, biżuterii lub nawet proszku, za pomocą którego pierzesz pościel i ubrania. Czerwone suche dłonie u dziecka mogą też mieć związek z poważnymi chorobami, dlatego w takim przypadku warto wybrać się do dermatologa.

Kiedy do dermatologa?

Kiedy udać się do dermatologa, jeśli twoje dziecko ma suche dłonie? Czasami wystarczy jedynie wymiana kosmetyków na naturalne lub odstawienie innych produktów, które mogą mieć ewentualny wpływ na wystąpienie uczulenia. Jeśli jednak stan dziecięcych rączek się nie poprawia, a wręcz przeciwnie – zaostrza, warto wybrać się do specjalisty będącego w stanie rozpoznać problem, zlecić odpowiednie badania i przepisać leki, których w większości przypadków nie da się kupić bez recepty.

Nie należy samodzielne przez dłuższy czas próbować odstawiać kolejnych alergenów, ponieważ często przyczyną suchej skóry są choroby, na które zwykle nie mają wpływu czynniki zewnętrzne. Jeśli po kilku dniach od wymiany kosmetyków na naturalne, stworzone z myślą o dzieciach, nie wystąpi żadna poprawa, a wręcz pogorszenie – wizyta u dermatologa jest koniecznością. Zazwyczaj lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z błyskawicznej konsultacji prywatnie, ponieważ w przypadku małych dzieci kilka tygodni oczekiwania może spowodować nieodwracalne zmiany, które będą stanowić ogromny problem również w przyszłości. Jest to szczególnie ważne w przypadku chorób, takich jak, na przykład, atopowe zapalenie skóry (AZS), zwane kiedyś egzemą.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo