Kalendarz ciąży. 18 tydzień ciąży

Osiemnasty tydzień ciąży

Twoje dziecko

Dziecko ssie kciuk

Dłonie i stopy nie tylko wyglądają na „skończone” – ale także widać na nich malutkie paznokcie! Nienarodzone dziecko używa już swoich kończyn - ręce potrafią już chwytać, dziecko ssie czasami swój kciuk. Umie też kopać nogami – już niedługo to poczujesz.

Pamiętaj: Gdy tylko brzuch stanie się widoczny, również najmłodsze dzieci powinny dowiedzieć się o przyszłym rodzeństwie!

Nos po tacie

W 18 tygodniu twojemu dziecku kształtuje się twarzyczka. Nosek, kształt oczu i uszu – powstałe teraz rysy nie ulegną już zmianie. Jeśli oczekujesz córeczki, w jej maleńkich jajnikach powstaje teraz 5 milionów komórek jajowych. To ogromna ilość, ale pamiętaj, że są one bardzo nietrwałe – w chwili narodzin będzie ich już „tylko” ok. 3 milionów. Twoje dziecko ma teraz 18 centymetrów długości i waży około 300 gramów.

Co mówi medycyna

Chcesz wiedzieć, czy to chłopiec czy dziewczynka?

Niektórzy lekarze już bardzo wcześnie zaglądają nienarodzonym dzieciom między nóżki. A może wolisz nie wiedzieć i potraktować płeć jako niespodziankę podczas narodzin? Wyjaśnij tę kwestię z twoim lekarzem – aby ewentualnie swoją wiedzę na ten temat zachował dla siebie.

Zaparcia

W tym okresie zmniejsza się aktywność jelit i dochodzi do zaparć. Aby temu zapobiegać, jedz regularnie produkty bogate w błonnik i pij przynajmniej dwa litry płynów na dzień, najlepiej wody, soków owocowych rozcieńczonych wodą, czy niesłodzonej herbaty.

Pamiętaj: Aby móc teraz swobodnie się poruszać – noś wygodne buty na niskim obcasie.

Warto wiedzieć

Precz z workami!

W odróżnieniu od naszych mam, na szczęście nie jesteśmy skazane w ciąży na szaro-bure sukienki, przypominające namioty. Oferta sklepów z odzieżą ciążową jest naprawdę bogata – spodnie i spódnice ze specjalnym elastycznym pasem, urocze tuniki z miejscem na rosnący brzuszek, nawet kreacje wieczorowe. Nie warto jednak wydawać majątku na rzeczy, które w najlepszym razie ponosisz przez pół roku. Dobrym pomysłem jest pas ciążowy, który zasłoni niedopięte zwykłe spodnie czy spódnicę. Możesz go kupić w sklepie, na aukcji internetowej albo uszyć sama.

Co odczuwa płód podczas seksu?

Większość par rozkoszuje się teraz fizyczną miłością. Nie musisz się przejmować, że seks zaszkodzi twojemu dziecku – maluszek znajduje się w wodach płodowych, które chronią go i amortyzują wstrząsy. Również reakcja organizmu podczas orgazmu nie ma wpływu na rosnące dziecko.

Jak rozwija się Twoje dziecko między 17. a 20. tygodniem ciąży


Smacznego!

Doskonała na lunch w pracy albo małe co nieco po spacerze: sałatka szpinakowa. Potrzebujesz garść młodych liści szpinaku, kilka liści czerwonej sałaty, 1 pomidor, 1 mały świeży ogórek, parmezan. Szpinak i sałatę opłucz i osącz, ułóż na talerzu. Dodaj plasterki ogórka i cząstki pomidora. Polej sosem vinegret, posyp wiórkami parmezanu. Oprócz smacznego jedzenia nie powinnaś zapominać o odpowiedniej ilości przyjmowanych płynów – pamiętaj, żeby wypijać ich min. 2 litry dziennie.

Pamiętaj: Masaż miękką szczoteczką pomoże zachować elastyczność skóry na brzuchu!

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Seks w ciąży

Seks z brzuszkiem rządzi!

Co ono czuje?

Namiętne 9 miesięcy


<< Zobacz: 17. tydzień ciąży Zobacz: 19. tydzień ciąży >>


Wybierz interesujący Cię tydzień ciąży...
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16.
17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24.
25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32.
33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40.

...lub podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię